top

Odzież termoaktywna

Odzież termoaktywna to podstawa dla każdego sportowca i turysty. Zapewni niezbędny komfort podczas wyprawy górskiej i treningu, oferując wysoką oddychalność oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała w czasie wysiłku.
Zobacz jako Siatka Lista

965 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

965 Produkty

na stronę
Wyczyść

Jakie są zadania odzieży termoaktywnej?

Obrania projektowane z myślą o użytkowaniu podczas aktywności fizycznej zwykle są określane mianem odzieży termoaktywnej. Czym różni się ona od rzeczy, które znajdziemy w tradycyjnym sklepie odzieżowym. Odzież termoaktywna przede wszystkim ma za zadanie utrzymanie optymalnej temperatury organizmu w czasie aktywności. Z jednej strony musi ona skutecznie zabezpieczać przed warunkami pogodowymi. Kiedy wybierzemy się w góry zimą to ona odpowiada za optymalną izolację. Z kolei kiedy znajdziemy się na szlaku w upalny dzień powinna oferować skuteczną wentylację. Z drugiej strony odzież termoaktywna musi zapewniać optymalny komfort w bezpośredniej bliskości organizmu. Stąd tak ważne jest błyskawiczne odprowadzanie wilgoci, nadmiaru ciepła czy przyjemna w dotyku faktura stosowanych materiałów. Tylko w przypadku odzieży termicznej górskich i outdoorowych marek możemy liczyć na to, że udało się uzyskać optymalny kompromis pomiędzy tymi dwoma potrzebami – ochrony przed tym co na zewnątrz i optymalnej gospodarki ciepłem wytwarzanym przez organizm.

Wśród takiej odzieży znajdziemy zróżnicowaną bieliznę termoaktywną przygotowaną z myślą o wielu aktywnościach outdoorowych i sportowych. Szeroki wybór bluz, koszulek, legginsów i wielu innych sprawia, że każda miłośniczka i miłośnik aktywnego spędzania czasu znajdzie ubrania idealnie dopasowane do uprawianej aktywności. Cieplejsze modele odzieży termoaktywnej świetnie spiszą się w czasie zimowych aktywności górskich. Odpowiednia izolacja to bowiem podstawa nie tylko podczas wypraw wysokogórskich, ale także w czasie pokonywania nie najwyższych, ale całkowicie zaśnieżonych szlaków. W przypadku osób uprawiających sport najważniejszy będzie szeroki zakres ruchów oraz sprawne odprowadzanie wilgoci. To właśnie z myślą o nich powstaje specjalistyczna odzież termiczna biegowa, narciarska czy rowerowa. Odzież termoaktywną męską i damską znajdziesz w sklepie 8a.pl.

Z jakich materiałów powstaje odzież termoaktywna?

Klasyczne materiały, takie jak bawełna, nie najlepiej sprawdzają się w ubraniach termoaktywnych. Stąd też projektanci od zawsze poszukiwali włókien, które będą lekkie, szybkoschnące oraz zapewnią optymalną termikę. Obecnie większość modeli powstaje z syntetycznych włókien. Odpowiednie mieszanki poliestru, nylonu, elastanu czy polipropylenu gwarantują błyskawiczny transport potu pojawiającego się na skórze na zewnątrz, wysoką oddychalność, a także optymalną termikę. Dzięki zróżnicowanym właściwościom włókien, syntetyczna odzież termoaktywna takich producentów jak Brubeck czy Sensor jest często wybierana przez sportowców oraz osoby uprawiające mniej lub bardziej intensywne aktywności fizyczne. To po prostu doskonały wybór zawsze wtedy, kiedy nieco więcej się ruszasz, bez względu na to, czy przemierzasz górskie szlaki pieszo, wspinasz się na szczyt, biegasz w parku czy jeździsz na rowerze. Dostępna jest również naturalna alternatywa, jaką jest bielizna termoaktywna merino. Specjalna odmiana wełny jest bardzo przyjemna w dotyku i zapewnia doskonałą termikę. Ustępuje włóknom syntetycznym w prędkości wysychania, ale posiada wiele innych zalet, które są doceniane przez osoby wybierające bardziej naturalne materiały. Niewątpliwie liderami w produkcji odzieży merino są takie marki jak Icebreaker czy SmartWool.

Lekka odzież termoaktywna na lato

W czasie letnich aktywności priorytetem pozostaje wysoki poziom wentylacji, oddychalność o raz szybkie odprowadzanie potu z powierzchni skóry. Takie warunki spełniają wszystkie lekkie koszulki termoaktywne. Produkowane z przewiewnych materiałów t-shirty oraz topy bez rękawów świetnie sprawdzają się w czasie letnich wędrówek po szlakach, biegów górskich, czy na rowerach. Podmuchy powietrza doskonale schładzają skórę i sprawiają, że materiał bardzo szybko wysycha. Dzięki temu eliminuje się problem nieprzyjemnego, zimnego kompresu, który często pojawia się w przypadku odzieży wykonanej w całości z bawełny. W zależności od preferencji możemy wybrać koszulki optymalnie dopasowane do ciała, jak i takie, które charakteryzują się zdecydowanie luźniejszym krojem. Odzież termoaktywna na lato powstaje bowiem w niemal niezliczonej ilości wersji i modeli.

Ciepła odzież termiczna na zimę

W okresie zimowym najchętniej wybierana jest cieplejsza odzież termiczna, która zapewni odpowiednią izolację w czasie niskich temperatur. Wtedy w szafie zostają lekkie t-shirty, a na popularności zyskują bluzy termoaktywne. Świetnie dopasowane do ciała koszulki z długim rękawem stanowią wygodną pierwszą warstwę ubioru. Zestaw często uzupełniają legginsy termoaktywne legginsy termoaktywne. W przypadku zimowej odzieży termicznej warto zwrócić uwagę na jej przeznaczenie. Modele przygotowane na największe mrozy będą się charakteryzowały większą grubością. Doskonale sprawdzą się podczas mniej intensywnych aktywności takich, takich jak wycieczki po szlakach, czy też podczas wspinaczki na większych wysokościach. Sportowa odzież termiczna na zimę posiada z kolei zróżnicowane strefy, które dogrzewają organizm w najbardziej tego potrzebujących miejscach, ale jednocześnie posiadają strefy wentylacyjne. Umieszczane często pod pachami czy z tyłu panele umożliwiają szybsze odprowadzanie na zewnątrz wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. Najbardziej zaawansowaną technologicznie strefową odzież termiczną znajdziemy w ofercie marki X-Bionic