top

Sprzęt do asekuracji na lodowcu

Sprzęt do asekuracji na lodowcu to niezbędne elementy wyposażenia wspinaczy, turystów wysokogórskich i skialpinistów. Tutaj kupisz uprzęże, liny i odpowiednie przyrządy, które pozwolą na ratowanie osób ze szczelin lodowcowych.
Zobacz jako Siatka Lista

28 Produkty

na stronę
 1. -26%
  Uprząż skiturowa Petzl Altitude
  Uprząż skiturowa Petzl Altitude
  340,39 zł 459,99 zł
 2. -20%
  Worek na linę Beal Rope Out 4l
  Worek na linę Beal Rope Out 4l
  131,99 zł 164,99 zł
 3. -20%
  Uprząż Blue Ice Choucas - white/white
Zobacz jako Siatka Lista

28 Produkty

na stronę
Wyczyść

Sprzęt do asekuracji na lodowcu – podstawowe przyrządy

Wybierając aktywności w wysokich górach, z pewnością wcześniej czy później napotkasz na swojej drodze lodowiec. Niezależnie od tego czy uprawiasz wysokogórski trekking, wspinaczkę czy skialpinizm, powinieneś dysponować wiedzą o tym, jak pokonać go w możliwie najbezpieczniejszy sposób. Przemieszczanie się przez strefę ze szczelinami lodowcowymi wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno w kwestii sprzętu do asekuracji na lodowcu, jak i umiejętności wykorzystania go w awaryjnych sytuacjach. Wśród niezbędnych elementów wyposażenia najważniejsze są oczywiście te, które chronią przed upadkiem do głębokiej szczeliny lodowcowej. Niezbędna będzie więc lekka uprząż oraz lina lodowcowa, którą zwiążemy się z innymi uczestnikami wyprawy. W przypadku zsunięcia się do szczeliny, kluczowe będą przyrządy pozwalające szybko stworzyć układ do ratowania ze szczelin.

Oczywiście żaden sprzęt do asekuracji na lodowcu nie zapewni bezpieczeństwa bez umiejętności posługiwania się nim w czasie sytuacji awaryjnej. Poruszanie się po lodowcu bezwzględnie wymaga odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia każdego z uczestników wyprawy. Dzięki przećwiczeniu zarówno wyhamowywania partnerów w przypadku upadku do szczelin, jak i wyciągania osób ze szczelin, w przypadku niebezpieczeństwa będziemy mogli zadziałać instynktownie. Pozwoli to dodatkowo zwiększyć nasze bezpieczeństwo oraz zagwarantuje odpowiednie zachowania w sytuacji awaryjnej.

Asekuracja na lodowcu w czasie przemierzania go pieszo i na nartach

Piesze wyprawy po lodowcach są możliwe w minimum dwuosobowych dwuosobowych. Wynika to z konieczności związania się liną, która pozwoli na zatrzymanie upadku do szczeliny jednego z uczestników. Kluczowe jest również zachowania odpowiednich odległości pomiędzy uczestnikami ekspedycji oraz utrzymywanie liny w możliwe napiętej pozycji, co przyczyni się do zminimalizowania szarpnięcie w przypadku upadku do szczeliny jednej osoby. W naszej ofercie zapewniamy szeroki wybór lekkich uprzęży i lin lodowcowych, które świetnie sprawdzą się w czasie takich przejść. To podstawowy sprzęt do asekuracji na lodowcu. Z kolei podczas zjazdu na nartach często nie ma możliwości połączenia się liną. W przypadku poruszania się w takim zespole kluczowe jest odpowiednie przegotowanie się do błyskawicznego podania liny w razie ześlizgnięcia się do szczeliny. Łatwo dostępna lina z karabinkiem pozwoli na szybkie wpięcie się osoby poszkodowanej.

Przemieszczając się przez z strefę ze szczelinami lodowcowymi, zarówno pieszo, jak i na nartach, musimy posiadać przy sobie także zestaw do ratowania ze szczelin. Odpowiednie przyrządy pozwolą na sprawne wyciągnięcie poszkodowanej osoby na powierzchnię. Wiele z nich pozwoli również na zjazdy na linie w trudniejszym terenie, takim jak ciasne żleby, co świetnie sprawdzi się w czasie wielu wypraw skialpinistycznych.

Markowy sprzęt do asekuracji na lodowcu kupisz online w sklepie 8a.pl

Zapewniamy szeroki wybór sprzętu zarówno do asekuracji, jak i ratowania ze szczelin, który wyśmienicie sprawdzi się zarówno najbardziej doświadczonym miłośnikom gór, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z turystyką lodowcową. Najlepsze marki, takie jak Climbing Technology czy Petzl to gwarancja wysokiej jakości wykonania oraz przemyślanej konstrukcji, która pozwala na intuicyjną obsługę przyrządów w sytuacji zagrożenia. Sprzęt do asekuracji na lodowcu w sklepie 8a.pl to niezbędne liny i uprzęże, które pozwolą zabezpieczyć się przed upadkiem, a także przyrządy do ratowania osób ze szczelin lodowcowych. Sprawdź lekkie rozwiązania dla wspinaczy i skialpinistów dostępne w naszej ofercie.