top

Śpiwory puchowe

Śpiwory puchowe należą do najlżejszego i zarazem najcieplejszego typu śpiworów. Naturalny puch gęsi lub kaczy jest bardzo lekkim materiałem o wyjątkowych właściwościach izolacyjnych i doskonałej kompresji. Markowy śpiwór puchowy nie zajmie dużej ilości miejsca w plecaku i zapewni komfortowe warunki spania w terenie.
Zobacz jako Siatka Lista

258 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

258 Produkty

na stronę
Wyczyść

Zróżnicowane modele śpiworów puchowych na każdą porę roku

Wprowadzona przez producentów impregnacja puchu pozwoliła zmniejszyć jego wrażliwość na wilgoć, dzięki czemu wykorzystujący go śpiwór puchowy może być użytkowany w szerszym zakresie warunków atmosferycznych. Śpiwory puchowe występują w bardzo wielu wersjach, przystosowanych do skrajnie różnych temperatur. Często spotykane są ultralekkie śpiwory letnie, które zajmują minimalną ilość miejsca w plecaku turystycznym i niewiele ważą. Modele takie są najczęściej poszukiwane przez doświadczonych turystów- miłośników trekkingu, wypraw rowerowych oraz wspinaczy. Na drugim biegunie znajdując się bardzo dobrze docieplone śpiwory puchowe zimowe – najczęściej to modele ekspedycyjne, stosowane podczas ekstremalnie niskich temperatur. Bardzo duża ilość ociepliny sprawia, że modele te oferują komfortowy sen nawet przy siarczystych mrozach, panujących na najwyższych szczytach świata. Każdy śpiwór puchowy odznacza się kilkoma charakterystycznymi cechami. Niezawodne zamki YKK, listwa termiczna, ergonomiczny kaptur i załączony worek kompresyjny to tylko niektóre z nich.

Warto wiedzieć, że poszczególne modele mogą się między sobą różnić typem zastosowanego puchu oraz jego sprężystością. W modelach turystycznych często stosowany jest puch kaczy, który świetnie spisuje się w większości warunków. Ciepłe śpiwory puchowe przygotowywane z myślą o wykorzystaniu w wymagających górskich warunkach są najczęściej wypełniane najwyższej jakości puchem gęsim. Taki śpiwór puchowy oferuje jeszcze niższą wagę oraz doskonałą termikę. Sam puch może się różnić sprężystością, a więc zdolnością do zwiększania swoje objętości po wyjęciu z worka kompresyjnego. Im jest ona wyższa, tym lżejszy może być śpiwór, bez straty dla właściwości izolacyjnych. Zazwyczaj jej wartość zawiera się w przedziale 600-900 cui (cuin).

Jaki śpiwór na zimę?

Śpiwory puchowe to najlepszy wybór na warunki zimowe. Dzięki fenomenalnym właściwościom naturalnej ociepliny oferują one doskonałe właściwości izolacyjne przy zachowaniu bardzo niskiej wagi oraz możliwie kompaktowych rozmiarów po spakowaniu. Wybierając śpiwór puchowy na zimę powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, w jakich temperaturach będzie zapewniał komfortowy sen. Wśród śpiworów puchowych Marmot, The North Face, Deuter oraz innych znanych marek znajdziemy zarówno modele sprawdzające się w temperaturach tylko nieco poniżej zera, jak i takie, które spiszą się na wysokogórskich ekspedycjach w najcięższych mrozach.

Jak prać śpiwór puchowy?

Śpiwory puchowe wymagają szczególnej uwagi podczas prania oraz suszenia. W zależności od modelu, dopuszczane jest pranie ręczne lub w pralce. Bardzo ważne jest, aby nie wirować śpiworów puchowych, żeby ocieplina nie zbiła się w kulki. Do śpiworów warto zastosować specjalne preparaty do prania ekwipunku z puchowym wypełnieniem. Niezwykle istotnym etapem jest również suszenie śpiwora puchowego. Najlepiej przeprowadzić je w suszarce bębnowej. Jeśli suszymy śpiwór puchowy naturalnymi metodami, trzeba bardzo uważać, aby ni dopuścić do zbijania się puchu. Warto sprawdzić szczegółowe wytyczne jak prać śpiwór.

Jaki śpiwór wybrać puchowy czy syntetyczny?

Śpiwór syntetyczny doskonale sprawdza się w turystyce, wszędzie tam, gdzie gdzie panują wilgotne warunki. Dzięki dużej wytrzymałości syntetycznej ociepliny na zawilgocenie długo utrzymuje on swoje właściwości izolacyjne. Jeśli priorytetem jest dla nas niska waga śpiwora i jak najmniejsze wymiary po spakowaniu, to powinniśmy zdecydować się na śpiwór puchowy. Naturalne wypełnienie można bardzo mocno skompresować, a już niewielka ilość puchu gwarantuje świetną termikę. Z tego też względu naturalnym puchem wypełniane są śpiwory na ekstremalnie niskie temperatury. Wszystkie różnice znajdziesz w artykule Śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Śpiwory puchowe renomowanych marek – tylko w sklepie 8a.pl

W naszej ofercie posiadamy wiele rodzajów śpiworów puchowych, które doskonale sprawdzają się w powierzonej im roli. Śpiwory zimowe i na lato, modele turystyczne oraz ekspedycyjne, wykonane z naturalnego lub impregnowanego puchu – każdy model posiada unikalne cechy, które sprawią, że optymalnie spisze się w wymagających warunkach. Obecne w naszym sklepie czołowe marki, zajmujące się projektowaniem i produkcją śpiworów puchowych, takie jak: Robens, Małachowski, Pajak, Marmot, The North Face i wiele innych, są gwarancją najwyższej jakości produktów. Wszystkie one zapewnią wysoki komfort snu w górskich warunkach. Wystarczy, że dobierzesz do nich odpowiednie maty samopompujące lub materace, a zapewnisz sobie wygodny odpoczynek po intensywnym dniu. Dobry śpiwór puchowy doskonale sprawdzi się zarówno na ekstremalnych ekspedycjach, jak i w turystyce.