top

Plecaki

Plecaki zapewniają wygodny transport ekwipunku potrzebnego podczas pieszych wędrówek, treningów, codziennej pracy czy w trakcie górskiej wspinaczki. Różnią je kształty, pojemności, sposoby zamykania i systemy nośne - męskie i damskie. Wybierz plecak na każdą outdoorową przygodę!
1660
produkty
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-54 z 1660

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-54 z 1660

na stronę

Plecaki męskie i damskie – do usług!

Podczas górskich wędrówek bardzo często korzystamy z plecaków. Pozwalają one na zabranie potrzebnej wtedy kurtki, spodni przeciwdeszczowy czy prowiantu. W zależności od długości górskiego wypadu, a co za tym idzie - także rodzaju i ilości zabieranego sprzętu, wybierzesz model o różnej pojemności. W ofercie posiadamy naprawdę niewielkie modele, przeznaczone na jednodniowe wędrówki, a także plecaki trekkingowe mieszczące 85 czy nawet 100 litrów. Dobór odpowiedniego plecaka do turystyki to niełatwa sztuka. Największy plecak doskonale sprawdzi się podczas długich trekkingów, pozwoli Ci na wygodne spakowanie wszystkiego, czego wtedy potrzebujesz - poczynając od śpiwora, poprzez zapasową odzież, aż po żywność na kilka dni marszu. Ponadto został on najpewniej wyposażony w dodatkowe kieszonki, tak aby ułatwiać zorganizowane zabranie ekwipunku i równomierne obciążanie Twych pleców (co na dziesiątkach kilometrów w trudnym terenie ma ogromne znaczenie). Rozdzielając bagaż w plecaku, umożliwisz też sobie łatwiejsze odnalezienie potrzebnej akurat rzeczy podczas krótkiej przerwy na szlaku.

Duża część modeli o dużej pojemności oferuje również dostęp z dwóch stron, na przykład od góry (klasycznie, pod klapą) oraz od dołu czy frontu, poprzez suwak. W ten sposób zlokalizowanie potrzebnej warstwy odzieży czy apteczki staje się jeszcze łatwiejsze. Wybierając plecak dla celów turystycznych, pamiętaj jednak, że większy nie zawsze znaczy lepszy! Model o największym litrażu - taki powyżej 70 litrów - będzie automatycznie najcięższy, a pokusa spakowania do niego kolejnych przedmiotów (które przecież się zmieszczą) może okazać się dla Ciebie zgubna jeszcze na parkingu - gdy wypakowany plecak ciężko będzie poderwać z ziemi ;-)

Konstrukcja plecaka a wygoda

Tak jak nie oceniasz książki wyłącznie po okładce, tak nie skupiaj się wyłącznie na kolorze i wyglądzie frontu plecaka. Wygodne pokonywanie szlaków w dużej mierze zależy od systemu nośnego, czyli całego układu pleców, szelek, pasa biodrowego. Wygodny plecak musi być przemyślany, świetnie zaprojektowany i przetestowany. Tu nie ma miejsca na przypadek - najlepsze marki poświęcają miesiące na badania, prototypy i poprawki, upewniając się, że plecak, prócz wyglądu i funkcjonalnych dodatków, otrzyma również system nośny który działa! Taki, które stabilnie trzyma się pleców na podejściach i zejściach, wentyluje ciało użytkownika, nie gniecie przy przymierzaniu w sklepie, ani też 200 kilometrów dalej na trasie. Bardzo często rozróżnia się plecaki damskie i męskie - to właśnie w systemie nośnym tkwi sedno tej kategoryzacji. Model damski przygotowany jest na krótszy tors, ma inaczej profilowane szelki czy pas biodrowy.

Systemy nośne stosowane w plecakach

W naszej ofercie posiadamy modele o zaawansowanych konstrukcyjnie rozwiązaniach, które świetnie wspierają rozłożenie ciężaru na plecach, wentylację i efektywny marsz. Ich systemy nośne dbają o komfortowe ułożenie się na plecach użytkownika oraz zapewniają właściwe rozłożenie środka ciężkości. Dzięki temu, zachowasz odpowiedni balans oraz swobodę ruchów podczas pokonywania stromego podejścia, a ramiona nie będą boleć od ciężaru na nich przenoszonego (plecaki powinny spoczywać na biodrach!). Właściwe rozdystrybuowanie ciężaru bagażu wynika bowiem zarówno z konstrukcji pasów ramiennych, jak i pasa biodrowego. Niektóre plecaki (wszystkie większe) korzystają z pasów biodrowych, których konstrukcja porusza się wraz z użytkownikiem. Doskonale dopasowuje się do sylwetki, zapewniając stabilność całości w trakcie zmierzania na szczyt. Świetnym rozwiązaniem, podnoszącym komfort marszu, jest wyposażenie plecaków turystycznych w system regulacji wysokości systemu nośnego. W ten sposób całość jeszcze lepiej dostosuje się do budowy anatomicznej użytkownika. Nie zapomniano także o odpowiedniej wentylacji okolic pleców. Plecaki wykorzystują różnorodne rozwiązania, aby ją wspomóc. Bazują na przykład na specjalnej piance pokrytej siateczką, dzięki czemu uczucie przegrzania w tylnej części jest zdecydowanie zredukowane.

Jaki plecak w góry?

Kluczowe przy wyborze plecaka w góry będzie ustalenie jaką aktywność będziemy w nich podejmować. Plecak do trekkingu i wycieczek w górach musi posiadać dużo kieszeni oraz maksymalnie wygodny system nośny. Plecak do wspinaczki musi się z kolei cechować mocnymi materiałami i niską wagą. Jeszcze inną konstrukcję będą miały plecaki skiturowe czy narciarskie. Każdy dobry plecak górski musi się charakteryzować wysoką wytrzymałością oraz funkcjonalnością. Miejsce na kask, linę i trochę szpeju to niezbędne elementy w każdym modelu przeznaczonym w góry. Szeroki wybór górskich modeli oferują między innymi plecaki Deuter.

Plecak na wspinaczkę

Plecak dla wspinaczy (skałkowych i górskich) posiada charakterystyczną konstrukcję. Już na pierwszy rzut oka, można zauważyć, że cechuje się smukłą linią i minimalistycznym wykończeniem. Dodatkowo większość z nich jest niezwykle lekka, tak aby niepotrzebnie nie obciążać użytkownika, który zmierza do topu. Często plecak tego typu w swej konstrukcji wykorzystuje aluminiowy stelaż, który dodatkowo można wyciągnąć - obniżając wagę albo dając sobie możliwość zrolowania plecaka (gdy ma być tylko szturmowym wyposażeniem, dodatkiem do głównego transportu). Jest to świetne rozwiązanie, kiedy zależy Ci na maksymalnym zminimalizowaniu wagi zabieranego szpeju. Ponadto, plecaki wspinaczkowe często wyposażone są w pętelki „daisy chain”, które umożliwiają wygodne przeniesienie sprzętu, przymocowanie karabinków, butów wspinaczkowych, liny itp.

Wygoda na nartach z plecakami skitourowymi

Osobną kategorię w naszym sklepie stanowią plecaki które wykorzystasz podczas wypadów ski-tourowych. Podobnie smukłe i ascetyczne w wyposażeniu, a przy tym dostosowane do troczenia nart, gotowe do zabrania lawinowego ABC, odporne na śnieg sypiący się na plecy. Ich system nośny zapewnia właściwie umiejscowienie środka ciężkości. Jest to ważne, aby podczas zjazdów czy podejścia móc cieszyć się odpowiednim balansem. W ten sposób zredukowane zostaje ryzyko przeciążenia w jednym miejscu, które może doprowadzić do przychylenia ciała i niefortunnego upadku. Plecak dla narciarzy skiturowych dba także o ograniczoną wentylację okolic pleców (nie chcesz by mroźny wiatr hulał Ci po plecach) oraz wykorzystuje materiały które w swej naturze nie zapychają się śniegiem (gładkie pianki zamiast perforowanych 3D gąbek, gładkie tkaniny zewnętrzne). W zależności od miejsca, w którym znajdują się specjalne troki, przymocujesz narty po skosie lub też po bokach modelu. Takie rozwiązania pomogą w wygodnym transporcie sprzętu, kiedy z niego nie korzystasz.

Miejskie plecaki dla tych co wiecznie w biegu!

Rano w pośpiechu do pracy czy na uczelnię, wieczorem odpoczynek na leśnej ścieżce - też w biegu. Niezależnie od tego, czy spakować masz laptop czy cieplejszą czapkę, znajdziesz u nas plecak perfekcyjnie dopasowany do tych potrzeb.

Plecaki do biegów terenowych

Trail running jest specyficzną formą aktywności, jeżeli chodzi o dobranie odpowiedniego plecaka. Przede wszystkim musi on być niezwykle lekki, dbać o wentylację, ale jednocześnie ściśle przylegać do pleców. Nadmierne obciążenie negatywnie wpływa na możliwość szybkiego pokonywania tras, ale zawartość skacząca przy każdym kroku i "latająca" od prawej do lewej może prawdziwie doprowadzić do szaleństwa. To właśnie dlatego, plecaki biegowe tak bardzo różnią się kształtem od klasycznych modeli turystycznych czy miejskich i często zwane są wręcz kamizelkami.

Rozciągnięte niczym pancerzyk na plecach i ramionach, pozwalają całą zawartość utrzymać jak najbliżej ciała, w stabilnym ułożeniu. Ponadto, plecak ten zapewnia maksymalną swobodę ruchów (nie chcesz ich obijać łokciami przy każdym wymachu) oraz doskonale dostosowuje się do użytkownika, zarówno na podbiegu, jak i na stromych zbiegach. To właśnie z powodu potrzeby ścisłego dopasowania plecak dla biegaczy posiada specjalnie skonstruowane (szerokie, cienki i elastyczne) pasy ramienne oraz pasek piersiowy (lub gumkę która przyciąga szelki nie w 1 punkcie, a w 4 czy 5). Plecak tego rodzaju ściśle przylega, tak aby nie skakać na sylwetce w trakcie treningu. Bardzo często posiada także wbudowany system nawadniający lub jest z nim kompatybilny, tak aby zawsze można było w łatwy sposób ugasić pragnienie.

Jaki plecak do samolotu?

Często podróżując samolotem chcemy mieć najważniejsze i najcenniejsze drobiazgi zawsze pode ręką. Najwygodniejszym sposobem na ich przewożenie będzie plecak do samolotu. Większość czołowych marek posiada w swojej ofercie specjalne modele, których wymiary idealnie wpasowują się jako bagaż podręczny, który bez problemu możemy wnieść na pokład samolotu. Powinny one posiadać prosty kształt, dzięki czemu łatwiej mieszczą się w schowkach nad głową lub pod siedzeniem. Najczęściej usuwa się z nich też dodatkowe troki czy elastyczne kieszenie, które mogą haczyć przy przemieszczaniu się po samolocie. Sprawdź więcej porad, o czym pamiętać przy wyborze plecaka do samolotu.

Plecak na cały dzień

W naszym sklepie bez problemu znajdziesz także plecaki miejskie, dbające w równy sposób o Twoje plecy i postawę, jak i o bagaż, który często jest Twą codzienną pracą, albo efektem wielodniowej ciężkiej pracy. Modele te są wygodne, dobrze "zorganizowane", często korzystają z rozwiązań znajdujących się w plecakach technicznych. Wiele wyposażono w specjalną przegrodę na laptopa, dzięki czemu nie musisz zabierać specjalnej torby na swój służbowy sprzęt. Dodatkowe kieszonki umożliwiają ponadto wygodne schowanie telefonu czy dokumentów, tak abyś miał(a) do nich praktyczny dostęp. Dzięki temu, także na co dzień możesz cieszyć się wentylacją i stabilnością bagażu na plecach, praktyczną funkcjonalnością, a przede wszystkim niezawodnością i trwałością z jakiej słyną plecaki liderów pośród górskich marek.

Plecak miejski, taki na cennego laptopa czy po prostu, na co dzień do szkoły i pracy, ma dawać Ci też radość! Projektanci zadbali, aby stylistyka doskonale wpisywała się w najnowsze trendy, a gama kolorystyczna była nie tylko praktyczna ale i "aktualna". Znajdziesz więc u nas modele o ascetyczne, rolowane od góry, jak i bardziej typowe, z klasycznym wykończeniem i zapięciem. Mamy plecaki damskie i męskie, mniejsze i większe, na poważne spotkania i całkiem luźne wyjścia.

Plecak, torba czy walizka - co wybrać?

Wybierając sposób transportu bagażu w czasie podróży czy wyprawy warto zastanowić się ,w jaki sposób będziemy z nich korzystali. Plecak najlepiej sprawdzi się wszędzie tam, gdzie musimy sprawnie przemieszczać się w zróżnicowanym terenie- zarówno na ścieżkach, jak i po schodach. Szeroka oferta plecaków Gregory pozwoli wybrać odpowiedni model do podróżowania i na górski trekking. Torba doskonale sprawdzi się w czasie wyjazdów i ekspedycji, kiedy bagaż będziemy przenosili tylko do samochodu, autokaru czy samolotu. Dużym plusem torby jest łatwy dostęp do bagażu już na miejscu. Walizka to optymalny wybór kiedy poruszamy się tylko po lotniskach i dworcach.

Jak wyprać plecak?

W większości przypadków zalecane jest pranie ręczne w dużej misce czy nawet wannie. Plecaków nie powinno się prać w pralce. Do ręcznego czyszczenia można użyć środków stosowanych do prania odzieży technicznej lub specjalnych preparatów do ekwipunku turystycznego. Cięższe zabrudzenia należy usunąć szmatką lub gąbką, Bardzo ważne jest, aby po praniu plecak bardzo dobrze wypłukać, a następnie rozwiesić w przewiewnym miejscu, aby mógł szybko wyschnąć. Podobnie jak w przypadku odzieży technicznej czy obuwia górskiego, nie należy suszyć plecaków przy bardzo mocnym źródle ciepła.

Plecaki – popularne marki:

Plecaki Arcteryx Plecaki Arva Plecaki Berghaus Plecaki Black Diamond Plecaki Blue Ice
Plecaki Climbing Technology Plecaki Columbia Plecaki Deuter Plecaki Dynafit Plecaki E9
Plecaki Easy Camp Plecaki Fjallraven Plecaki Fjord Nansen Plecaki Gregory Plecaki Grivel
Plecaki Kohla Plecaki Lifeventure Plecaki Ortovox Plecaki Osprey Plecaki Pacsafe
Plecaki Patagonia Plecaki Petzl Plecaki Pieps Plecaki Salewa Plecaki Salomon
Plecaki Sea to Summit Plecaki Silva Plecaki Source Plecaki The North Face Plecaki Thule