top

Kubki termiczne

Kubki termiczne przydają się zarówno na górskim trekkingu, rodzinnym kempingu i w mieście. W 8a.pl znajdziesz kubki renomowanych producentów, takich jak Esbit, Primus, Robens lub Outwell.
38
produkty
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 38

na stronę
  1. -17%
    Kubek Esbit Thermo Mug 375ml - black
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 38

na stronę

Kubki termiczne to doskonała izolacja

Podobnie jak w termosach i w kubkach termicznych wykorzystuje się podwójną konstrukcję ścianek. Tę technologię znajdziesz głównie u tak cenionego producenta, jak Esbit. Jego kubki termiczne charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacyjności i są w stanie utrzymywać temperaturę płynów przez naprawdę długi czas. Dotyczy to zarówno napojów gorących, jak i zimnych, więc w zimne dni ciepła herbata, a upalnym latem orzeźwiająca woda. Kubki innych marek również wykorzystują podwójne ścianki, a w niektórych modelach warstwę izolacyjnego tworzywa. To jaki rodzaj konstrukcji wybierzesz dla siebie, zależy od Twoich potrzeb i warunków, w których kubek się znajdzie.

Wytrzymałość kubków termicznych

Ze względu na to, że ten typ konstrukcji musi sprostać użytkowaniu turystycznemu i miejskiemu, jest on odpowiednio trwały. Producenci wykorzystują zazwyczaj stal nierdzewną, aluminium lub wytrzymałe tworzywa. Oznacza to, że kubki termiczne takich marek jak Esbit, Primus, Robens lub Outwell zniosą trudy górskiego wędrowania, codziennej miejskiej aktywności lub spływów kajakowych. W przypadku stali i aluminium możesz liczyć na ochronę przed procesem korozji. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, gdyż pozwala cieszyć się funkcjonalnością kubka przez kolejne sezony.

Kubek termiczny to wysoka wszechstronność

Można wyróżnić dwa typy konstrukcji kubków termicznych. Te stricte turystyczne przypominają klasyczne kubki, a po ich otwarciu masz bezpośredni dostęp do napoju. Modele o miejskim charakterze posiadają korki z ustnikami. Dzięki temu temperatura napoju nie będzie „uciekać". Kubki termiczne turystyczne nie są wykorzystywane tak samo, jak miejskie, gdyż herbatę lub kawę pijesz od razu po zaparzeniu. Jednak oba rodzaje konstrukcji okażą się tak samo funkcjonalne podczas różnych aktywności. Warto je zabrać na trekkingi, spływy kajakowe lub wyprawy rowerowe. Kubki sprawdzą się także na kempingach, gdy chcesz mieć zawsze pod ręką rozgrzewającą kawę lub herbatę. Miejskie konstrukcje doskonale spiszą się podczas dojazdów do pracy samochodem lub autobusem, a także na uczelni, gdzie kawa z automatu pozostawia wiele do życzenia.

W ręce, w samochodowym uchwycie czy w kieszeni plecaka – kubek termiczny zmieści się wszędzie

Profil niektórych kubków termicznych pasuje do uchwytów samochodowych, co dotyczy głównie modeli miejskich. Turystyczne konstrukcje za to bez problemu wejdą do elastycznych kieszeni bocznych plecaków, więc wygodnie je przeniesiesz. Poza tym kubki charakteryzują się pewnym chwytem, co pozwoli je stabilnie trzymać w trakcie poruszania się miejską ścieżką lub przy biwakowym ognisku. Producenci stosują również specjalne podkładki pod kubki termiczne typu „anti slip". Sprawia to, że po odstawieniu swojego modelu ryzyko jego przewrócenia się lub ześlizgnięcia zostaje mocno ograniczone. Niezwykle ważnym elementem większości kubków termicznych jest system ich zamykania. To on zabezpiecza przed przypadkowym rozlaniem zawartości w samochodzie czy na biurku. W zależności od modelu stosowane są zarówno przykrywki z niewielkim otworem, proste zamknięcia, jak i nieco bardziej zaawansowane przyciski.

Kubki termiczne a zdrowie

Marki produkujące kubki termiczne doskonale wiedzą, że muszą one spełniać standardy zdrowotne. Dlatego do ich wykonania wykorzystuje się materiały niezawierające związków BPA oraz ftalanów. Dzięki temu do Twojego organizmu nie przedostaną się szkodliwe chemikalia, co czyni korzystanie z kubka termicznego odpowiednio bezpiecznym.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki kubek termiczny wybrać?

Szukając dobrego kubka termicznego warto brać pod uwagę jedynie modele marek, które na co dzień zajmują się produkcją termosów i innego sprzętu turystycznego. To gwarancja wysokiej jakości wykonania oraz dobrych właściwości izolacyjnych. Poza tym warto zwrócić uwagę na sposób zamknięcia kubka. Do użytkowania w pomieszczeniach świetnie spiszą się te, które są od góry zakrywane wieczkiem z otworem do picia. Jeśli często przemieszczamy się z kubkiem termicznym lepsze będą modele z automatycznym zamknięciem, które lepiej chronią przed rozlaniem napoju. Więcej informacji o doborze odpowiedniego modelu znajdziesz w artykule: Jaki kubek termiczny?

Jak wyczyścić kubek termiczny?

Najczęstszym zabrudzeniem w przypadku kubków termicznych jest osad po herbacie lub kawie. Większość kubków termicznych powinna być myta ręcznie. Gąbka i płyn do naczyń z łatwością powinny poradzić sobie z perfekcyjnym wyczyszczeniem wnętrza kubka. Jeśli dana marka dopuszcza mycie swoich kubków termicznych w zmywarce jest to zawsze wyraźnie zaznaczone w opisie danego produktu. Najważniejsze jest to, aby zawsze pamiętać o umyciu kubka po jego użytkowaniu. Zaschnięty osad zostawiony na parę dni w samochodowym uchwycie, czy kubek pozostawiony na weekend na biurku w biurze sprawi, że na jego doczyszczenie poświęcimy znacznie więcej czasu.

Czy kubek termiczny trzyma zimno?

Tak, kubek termiczny świetnie utrzymuje również niską temperaturę napojów. Właściwości izolacyjne powodują bowiem, że napój wolniej przyjmuje temperaturę otoczenia, niezależnie od tego czy na zewnątrz jest zimniej, czy cieplej. Dlatego kubki termiczne świetnie sprawdzają się nie tylko zimą, ale również w czasie upalnego lata. Zimne napoje dłużej pozostaną chłodne i zachowają swoje ożywcze właściwości. Aby przedłużyć ten efekt, można do nich dodać kilka kostek lodu, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nimi jeszcze dłużej.