top

Uprzęże via ferrata

Uprzęże via ferrata to modele skonstruowane specjalnie dla osób pokonujących drogi w górach zwane żelaznymi. Taka uprząż powinna być lekka i regulowana.
43
produkty
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 43

na stronę
  1. -20%
    Uprząż wspinaczkowa Ocun Neon - green
  2. -26%
    Uprząż Ocun WeBee 3 - green/blue
    Uprząż Ocun WeBee 3 - green/blue
    204,97 zł 276,99 zł
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 43

na stronę

Uprzęże via ferrata – niska waga

Uprzęże via ferrata powinny charakteryzować się niską wagą oraz kompaktowym rozmiarem po spakowaniu. W asortymencie sklepu górskiego 8a.pl znajdują się modele spełniające te oczekiwania. Często pakujemy uprząż do plecaka na czas podejścia pod początek drogi typu via ferrata. Wtedy szczególnie zależy nam na redukcji niesionych kilogramów, ponieważ poza zestawem zapewniającym podstawowe bezpieczeństwo, konieczne jest zabranie jeszcze kilku innych elementów. Poza uprzężą warto zastanowić się także nad wyborem odpowiedniej lonży via ferrata z absorberem. Można w łatwy i szybki sposób połączyć ją z uprzężą za pomocą węzła zwanym popularnie główką skowronka. Lonża i uprząż pozwolą na sprawne przemieszczanie się między kolejnymi odcinkami via ferraty.

Uprzęże via ferrata  – możliwość regulacji

Przejście żelaznej drogi wymaga odpowiedniego przygotowania, nie tylko kondycyjnego, ale i sprzętowego. Decydując się na wybór tego typu trasy konieczna jest także odporność na ekspozycję, która może pojawić się na poszczególnych odcinkach. W kwestii sprzętowej warto zastanowić się nad zestawem na via ferraty, w skład którego wchodzą: uprząż, lonża z absorberem oraz kask. Przy wyborze uprzęży via ferrata, poza niską wagą i niewielkim rozmiarem po spakowaniu należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji, zarówno w pasie jak i w pętlach udowych. To bardziej uniwersalne rozwiązanie, ponieważ pozwala na dopasowanie uprzęży do ilości warstw odzieży, jaką mamy na sobie. Zimą będzie ich nieco więcej niż latem. Poza uprzężami via ferrata w ofercie sklepu 8a.pl znajdują się także kaski wspinaczkowe, które są jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia w skalnym, eksponowanym terenie.

Uprzęże via ferrata – konstrukcja 

Uprzęże via ferrata wyróżniają się też najczęściej nieco prostszą konstrukcją od znanych ze wspinaczki modeli. Zasadnicza różnica występuję głównie w wyściełanych elementach, ponieważ nie są to uprzęże, które użytkownik będzie stale obciążał, jak może mieć to miejsce w trakcie wspinaczki. Wybierając via ferratę zdarza się nam pokonywać zarówno pionowe jak i poziome odcinki. Wzdłuż większej części trasy rozciągnięta jest stalowa lina do asekuracji, zdarzają się także klamry i drabinki oraz fragmenty o wspinaczkowym charakterze. Jednak należy pamiętać, że via ferrata to aktywność znajdująca się niemal na granicy wspinaczki i turystyki górskiej. Z tego względu uprzęże zaprojektowane do jej pokonywania nie tylko nie będą posiadały dodatkowej wyściółki, tak cenionej wśród wspinaczy sportowych z uwagi na wygodę i właściwości szybkoschnące. Inaczej będzie zaprojektowany także łącznik uprzęży. W typowo wspinaczkowych modelach pozwala on na połączenie ze sobą pasa i pętli udowych. Poza propozycjami dedykowanymi via ferratom, można zdecydować się także na uprząż wspinaczkową.