top

Czekany

Czekany to istotny element ekwipunku podczas poruszania się zimą w terenie o dużym nachyleniu. W ofercie posiadamy czekany do turystyki (o prostym stylisku) oraz do wspinaczki (wygięte), które pomogą bezpiecznie pokonać pokrytą śniegiem i lodem drogę.
88
produkty
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-54 z 88

Strona
na stronę
 1. -25%
  Nowy
  Lonża Black Diamond Spinner Leash
  Lonża Black Diamond Spinner Leash
  187,49 zł 249,99 zł
 2. -15%
  Nowy
  Czekan Salewa North-X Ice Axe - night/black
 3. -40%
  Czekan Climbing Technology Hound G
  Czekan Climbing Technology Hound G
  227,94 zł 379,90 zł
 4. -25%
  Czekan Grivel Nepal S.A. Plus
  Czekan Grivel Nepal S.A. Plus
  292,49 zł 389,99 zł
 5. -20%
  Czekan Grivel G Zero
  Czekan Grivel G Zero
  236,79 zł 295,99 zł
 6. -20%
  Czekan Grivel Air Tech Evo
  Czekan Grivel Air Tech Evo
  556,79 zł 695,99 zł
 7. -20%
  czekan skiturowy Agile Plus pomarańczowy
 8. -25%
  Czekan Climbing Technology Hound Plus
 9. -18%
  Czekan Climbing Technology Dron Plus
 10. -25%
  Czekan Black Diamond Raven Ultra
  Czekan Black Diamond Raven Ultra
  277,49 zł 369,99 zł
 11. -27%
  Czekan Black Diamond Raven Pro - silver
 12. -25%
  Czekan lodowy Black Diamond Fuel Hammer
 13. -22%
  Czekan Black Diamond Viper z łopatką
 14. -22%
  Czekanomłotek Black Diamond Viper
  Czekanomłotek Black Diamond Viper
  772,19 zł 989,99 zł
 15. -25%
  Czekan Black Diamond Cobra - łopatka
  Czekan Black Diamond Cobra - łopatka
  1 124,99 zł 1 499,99 zł
 16. -22%
  Czekan Black Diamond Cobra - młotek
  Czekan Black Diamond Cobra - młotek
  1 169,99 zł 1 499,99 zł
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-54 z 88

Strona
na stronę

Czekany turystyczne, lodowe, na skitury w ofercie 8a.pl

Przygotowując się do zimowej wycieczki lub dłuższej wyprawy musimy pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach, jednak żelazną podstawą są raki i czekan. Chronią one przed utratą równowagi, ale też pomagają w ewentualnym hamowaniu, gdy jednak poślizgnięcie nam się wydarzy. Te elementy zimowego wyposażenia stanowią niemal nierozłączny duet - i choć sprzedawane są głównie osobno (wymagają bowiem dopasowania do użytkownika), to powinny być traktowane jak komplet. Zimą, bez raków i czekana ani rusz!

Typy czekanów i ich przeznaczenie

Konstrukcja poszczególnych czekanów może się miedzy sobą bardzo różnić, a wynika to z rozmaitego przeznaczenia i charakteru zimowej aktywności. Klasyczne modele do turystyki zimowej / lodowcowej są najczęściej wyposażane w proste lub tylko bardzo lekko zagięte stylisko. Przez większość czasu taki czekan posłuży nam jak super mocny i wytrzymały "kijek", trzymany więc będzie od góry (nie za rękojeść) i wbijany w śnieg tuż przed kolejnym krokiem. Wygodne głowice umożliwiają pewne trzymanie czekana w dłoni. Podstawowe, klasyczne czekany do turystyki (dawniej oznaczane symbolem B, dziś określane jako typu 1) są wykorzystywane w głównej mierze do podpierania się i asekuracji w razie utraty przyczepności. Dzięki szerokiej łopatce można również użyć ich do skutecznego wyrąbywania stopni w lodzie, tak by bezpieczniej posuwać się wyżej.
Bardziej zaawansowane czekany techniczne (wciąż przeznaczone do turystyki wysokogórskiej i lodowcowej, ale oznaczone symbolem T i określane jako typu 2) posiadają stylisko i ostrze o wyższej wytrzymałości. Samym kształtem nie muszą się na pierwszy rzut oka różnić, choć mogą być nieco bardziej wygięte, a dodatkowo być wyposażone w uchwyt na dłoń (gumową rękojeść), pętlę czy bardziej agresywne ostrze. Czekany tego typu mogą być wykorzystywane na trudniejszych odcinkach z elementami wspinaczki.
Najbardziej zaawansowane są czekany do wspinaczki (tzw. dziaby) posiadają bardzo mocno zakrzywione stylisko oraz specjalistyczne ostrza, z możliwością ich wymiany na inny typ lub nowy egzemplarz w razie zużycia. Doskonale sprawdzają się podczas wspinaczki w lodzie i skale (czy też w zmrożonych trawach, jak to w Tatrach bywa). Modele te są użytkowane przez najbardziej doświadczonych wspinaczy, a ich zastosowanie w pieszej turystyce zimowej jest pozbawione sensu. Droższy czekan nie oznacza w tym przypadku lepszy ("do turystyki" vs "do wspinaczki" oznacza po prostu "zupełnie inny"). Czekany tego rodzaju posiadają wymienne ostrza, co daje użytkownikom możliwość modyfikacji sprzętu. Z tego powodu, wprowadzono zasadę osobnego traktowania styliska i ostrza (pamiętaj, że mowa o czekanach o wymiennych ostrzach - tylko ich ta zasada dotyczy) i odrębnego oznaczania ich symbolem T, jeśli spełniają wymagania dla typu 2.

Czekany - norma EN

Symbol litery T umieszczany jest w sposób zależny od tego czy czekan ma stałe czy wymienne ostrze. Kiedy ostrze jest osadzone na stałe, litera T naniesiona jest na stylisko w przypadku gdy zarówno stylisko jak i ostrze są typu 2 (obydwa elementy typu 2 = czekan typu 2 z jednym, wspólnym oznaczeniem literowym). W innych przypadkach, symbol nie jest umieszczany. Kiedy ostrze jest wymienne, to literę T umieszcza się na stylisku gdy jest ono typu 2 i na ostrzu wtedy gdy jest ono typu 2 (elementy traktowane są i znakowane osobno, ale samo ostrze typu 2 nie wystarcza by uznać cały czekan za typu 2). W innych przypadkach, symbolu T nie stosuje się.
Czekan typu 1 przeznaczony jest głównie do użycia w śniegu i lodzie. W przeszłości, kategoria ta oznaczana była symbolem B. Dzisiaj, oznaczanie sprzętu tej klasy nie jest wymagane. Pamiętaj jednak by nie popadać w skrajność i z góry nie uznawać czekanów typu 1 za „gorsze”! To wciąż sprzęt zimowy który w Unii Europejskiej musi spełniać wymagania określonej normy (PN-EN 13089 / EN 13089:2011+A1:2015 dla Sprzęt alpinistyczny - Narzędzia do lodu) i posiadać oznakowanie CE. Główna różnica polega na tym, że czekan typu 2 ma mocniejsze łączenie styliska z ostrzem (o ok. 50%) oraz może dodatkowo być użyty w skale, a więc lepiej sprawdzi się podczas technicznej wspinaczki czy drytoolingu. Wprowadzenie oznaczeń dla wymiennych ostrzy ma uświadamiać o ich równie wysokiej roli dla bezpieczeństwa użytkownika. Wymiana zużytego elementu na słabszy, oznacza obniżenie klasy produktu, a zastosowanie ostrzy "samodzielnego wyrobu" jest loterią i proszeniem się o kłopoty. W przypadku czekanów o stałym ostrzu, typ 2 uznać możesz ogólnie za jeszcze mocniejszy (w porównaniu do już mocnej jedynki).

Tak więc, czekany podzielić możemy ze względu na a) przeznaczenie (gdzie skituring i turystyka lodowcowa wiążą się się raczej z łatwym terenem, pokrytym śniegiem i lodem, a wspinaczka czy alpinizm stawiają większe wyzwania przed użytkownikiem, jak i jego sprzętem) oraz ze względu na b) wytrzymałość styliska i połączonego z nim ostrza, a co za tym idzie, całego czekana (klasyczne modele gdzie co najmniej jeden z elementów jest typu 1, techniczne modele gdzie obydwa elementy są typu 2, o wyższej wytrzymałości). 

Akcesoria do czekanów

W naszej ofercie posiadamy pełen wybór akcesoriów do czekanów, które pozwolą wymienić zużyte części lub bezpiecznie przetransportować sprzęt. Zapasowe ostrza do czekanów wspinaczkowych pozwolą na częstą zabawę w lodzie, a nawet drytooling, bez obaw o kompletne zużycie. Dodatkowe obciążniki do wybranych modeli pozwolą jeszcze lepiej wyważyć ulubioną dziabę. Dla turystów przygotowaliśmy pętle nadgarstkowe do czekanów, które nie pozwolą na ich upuszczenie na stromym zboczu. Nie zapomnieliśmy również o takich drobiazgach jak osłony na ostrze i grot, które pozwolą na bezpieczne troczenie czekanów przy plecaku, bez obaw o jego uszkodzenie. Sklep 8a.pl zapewnia kompleksowe wyposażenie do turystyki zimowej, w tym szeroki wybór czekanów i akcesoriów do nich.

Czekany – popularne kategorie i marki:

Czekany Black Diamond Czekany Climbing Technology Czekany Grivel Czekany Petzl Czekany turystyczne Black Diamond
Czekany turystyczne Climbing Technology Czekany turystyczne Grivel Czekany turystyczne Petzl Czekany lodowe Black Diamond Czekany lodowe Climbing Technology
Czekany lodowe Petzl Czekany skiturowe Black Diamond Czekany skiturowe Climbing Technology Czekany skiturowe Grivel Czekany skiturowe Petzl

Poza czekanami na zimowej wyprawie przydadzą się również:

Raki Buty pod raki Buty wysokogórskie Zestawy - Raki i Czekany Raczki turystyczne
Śruby lodowe Sondy lawinowe Łopaty lawinowe Detektory lawinowe Plecaki lawinowe