top

Czekany na skitury

Czekany na skitury to najlżejsze pośród modeli do zimowej turystyki górskiej. Wykonane z najlżejszych stopów, pozbawione wszystkich zbędnych dodatków, prezentują minimalizm w najczystszej (i wciąż bezpiecznej!) postaci. Wybierz czekan który działa, ale nie ciąży.
Zobacz jako Siatka Lista

17 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

17 Produkty

na stronę
Wyczyść

Czekany do skituringu - przydatne na stromych odcinkach

Skitury, jako aktywność zimowa uprawiana w np. w Beskidach, nie wymagają specjalnego wyposażenia w raki czy czekan. Jeśli jednak, zapragniemy na fokach przemierzać góry wysokie typu alpejskiego, to czekan, obok raków, może okazać się elementem niezbędnym. Przyda się na bardziej stromych odcinkach, gdzieś w okolicach szczytu, albo w miejscach gdzie nawet poruszając się mocnymi zakosami zaczynamy po prostu czuć dyskomfort. Jedną opcją jest zawrócić i rozpocząć zjazd, inną zamienić narty na raki, a kije na czekan.

Ultralekkie wsparcie w pokonywaniu terenu

Czekan na skitury pozwala na bezpieczniejsze poruszenie się w eksponowanym terenie. Trzymany za głowicę i wbijany w śnieg przed sobą, poprawia stabilność kroków i chroni przed upadkiem. To co odróżnia go od innych modeli z grupy czekanów do turystyki, to minimalizm, kompaktowość i najniższa możliwa waga. Czekan na skitury większość czasu spędzi przytwierdzony do plecaka - nie może więc ani specjalnie ciążyć na podejściu, ani też wadzić podczas zjazdu. To właśnie dlatego pozbawiony jest gumowej rękojeści, stalowego grotu u zakończenia styliska czy pętli nadgarstkowej. I z tego samego powodu, produkowany jest w tak krótkich wersjach jak 45 czy 50 cm. Biorąc pod uwagę, że zastosowanie znajdzie na naprawdę stromych odcinkach (a więc wbijany będzie wysoko ponad kolanami), mija sie z celem wybór tradycyjnie długiego czekana jak 60 czy 70 cm. Oczywiście można i taki wybrać, jeśli chce się tego samego czekana używać zarówno na skitury, jak i podczas np. pieszych wycieczek lodowcowych, najpopularniejsze długości jednak to w tej kategorii 50 - 55 cm.

Czekan na skitury – cechy charakterystyczne

Projektowane z myślą o użytkowaniu na nartach skiturowych wyróżniają się od swoich turystycznych odpowiedników kilkoma elementami, ale też dzielą z nimi wiele cech. Tak samo podlegają odpowiednim normom EN i muszą zostać przed dopuszczeniem do sprzedaży przetestowane i oznakowane CE. Tylko modele odpowiednio skonstruowane i w wymaganym stopniu wytrzymałe, zapewnią użytkownikom odpowiedni poziom ochrony. Z zasady, czekany na skitury przeznaczone są do użycia w śniegu lub/i lodzie, a więc muszą spełniać wymagania przewidziane w minimum dla czekanów typu 1. Ocenie podlega zarówno ostrze, jak i stylisko. Jeśli zależy Ci na modelu jeszcze bardziej wytrzymałym, mocniejszym przy kontakcie ze skałą, to możesz rozważyć czekan na skitury typu 2 (pamiętaj jednak, że będzie on pewnie cięży). Ponadto, modele na skitury, podobnie jak te do turystyki lodowcowej, wyposażone są w proste stylisko. Najlepiej sprawdza się ono w ustawieniu "jak kijek" (czyli trzymane od góry, za głowicę). Choć w komplecie zazwyczaj nie posiadają żadnej pętli, to otwór w górnej części głowicy da Ci możliwość dopięcia jej we własnym zakresie.
Poza wyraźnie krótszymi styliskami, sporą różnicę zauważysz też w budowie grota. W wielu modelach na skitury zrezygnowano ze stalowego, ostro wykończonego elementu, na rzecz ściętego styliska. W dużym stopniu zachowuje to funkcjonalność, a realnie też przyczyniło się do obniżenia wagi.

Szeroki wybór czekanów na skitury w sklepie 8a.pl

W naszej ofercie znajdziesz czekan na skitury czołowych producentów sprzętu górskiego i wspinaczkowego. Wybierz jeden z popularnych i sprawdzonych modeli, cechujących się wysoką niezawodnością i bardzo niską wagą. W sklepie 8a.pl kupisz cały sprzęt potrzebny w czasie wymagających wypraw skialpinistycznych, kiedy zdobycie szczytu będzie wymagało pokonania ambitniejszych (i trudniejszych) fragmentów.