top

Czekany skiturowe

Czekany skiturowe to najlżejsze modele, pozwalające na bezpieczne zdobywanie szczytów przez miłośników skitouringu i narciarstwa wysokogórskiego. Kompaktowe, minimalistyczne, a przy tym spełniające normy EN dla czekanów typu 1 i 2.
Zobacz jako Siatka Lista

14 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

14 Produkty

na stronę
Wyczyść

Czekany skiturowe do wspinaczki po lodzie i śniegu

Czekan skiturowy to przede wszystkim bezpieczeństwo poruszania się w śniegu i lodzie. Lżejszy, zazwyczaj krótszy aniżeli większość modeli do turystyki wysokogórskiej, a do tego pozbawiony stalowego grotu czy szerokiej pętli nadgarstkowej. Wciąż jednak spełniający wymagania bezpieczeństwa określone w europejskich normach dla "narzędzi do lodu" i testowany w różnoraki sposób aby zasłużyć na znak CE i zaufanie wysokogórskich narciarzy.

Wysoko, na lekko

Prawdą jest, ze czekan w rękach pieszego turysty spędzi zdecydowanie więcej czasu aniżeli w dłoni narciarza. Poruszając się na fokach, skiturowcy wspierają się głównie na kijach, a po czekan sięgną dopiero w najwyższych partiach zbocza, albo też w miejscach gdzie struktura śniegu nie gwarantuje foce trzymania i wygodniej jest przesiąść się na chwilę w zestaw: raki + czekan. Większość czasu, czekan skiturowy spędzi przytwierdzony do plecaka. Po pierwsze więc, ważnym jest aby był na tyle lekki by nie ciążył maszerującemu w górę narciarzowi. Skitouring jako sport wydolnościowy stanowi sam w sobie wystarczające obciążenie dla organizmu - raczej nikt nie kwapi się by utrudnić sobie górskie wycieczki mega bagażem na plecach. Focus na minimalistyczny sprzęt jest tutaj ogromny! Po drugie, równie istotnym jest to aby czekan nie przeszkadzał przy zjeździe. Stylisko nie dłuższe niż sam plecak nie będzie haczyć o gałęzie, skały czy ciało intensywnie pracującego narciarza. Właśnie dlatego tak dużą wagę przykłada się w przypadku tego sprzętu do zbicia wagi oraz minimalizacji wymiarów.

Wygoda, wygodą, jednak jako środek ochrony indywidualnej czekan skiturowy musi zapewniać bezpieczeństwo. Dlatego też, podlega rygorom norm EN i jako taki musi spełniać minimalne wymagania co do wytrzymałości. Mając na uwadze użycie głównie w śniegu i lodzie, absolutna większość czekanów skiturowych spełniać będzie wymagania dla typu 1. Jeśli zależy Ci na wyższej wytrzymałości w skale, to lekki stop ostrza musi zastąpić stal, a sama konstrukcja być nawet o kilkadziesiąt % mocniejsza. Czekany techniczne, typu 2 są w kategorii skitouring rzadkością (waga, waga i jeszcze raz waga), jednak się zdarzają. Poznasz je po oznaczeniu T umieszczonym na stylisku.

Materiały które zazwyczaj znajdziesz w czekanach skiturowych łączą w sobie wystarczającą wytrzymałość oraz lekkość. Jest to zazwyczaj lekki stop aluminium, który doskonale spisuje się w zimowych warunkach. Dodatkowo, jest również odporny na korozję, co w wilgotnych zimowych warunkach jest niezwykle istotne.

Kup czekan skiturowy w sklepie 8a.pl

W naszej ofercie posiadamy czekany skiturowe czołowych producentów sprzętu górskiego i wspinaczkowego. Charakteryzują się wysoką niezawodnością i świetnymi cechami użytkowymi. Wszystkie oferują bardzo niską wagą, co co docenisz na niejednym podejściu. Świetnie sprawdzą się w czasie bardziej wymagających wypraw skialpinistycznych, kiedy zdobycie szczytu będzie wymagało pokonania nieco trudniejszych fragmentów.