top

Kije do nart biegowych

Kije do nart biegowych pozwolą szybko i sprawnie przemieszczać się na nartach zarówno po przygotowanych trasach, jak i poza nimi. W ofercie kije do biegówek dla poczatkujących i doświadczonych miłośników tego sportu. Sprawdź kije do narciarstwa biegowego – do stylu łyżwowego i klasycznego.
Zobacz jako Siatka Lista

1 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

1 Produkty

Wyczyść

Kije do nart biegowych

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli kijów do biegówek przygotowanych zarówno z myślą o początkujących adeptach tego sportu, jak i zawodnikach startujących w profesjonalnych zawodach. Są one produkowane z różnych materiałów. Bardzo popularne niegdyś aluminiowe kije do narciarstwa biegowego cechują się bardzo wysoką trwałością. Są chętnie wybierane do turystyki na nartach biegowych oraz przez osoby uprawiające bieg narciarskie rekreacyjnie. Inną opcją są kompozytowe kije do nart biegowych. Powstają najczęściej z włókien szklanych. Ich największą zaletą jest znacznie niższa waga. Najbardziej zaawansowanym wyborem są karbonowe kije do biegówek. W zależności od modelu zawartość włókien węglowych w kijach może się różnić i wynosić od 30%-100%. Najczęściej im więcej karbonu, tym większa sztywność kijów oraz niższa waga. Zawodnicze kije do narciarstwa biegowego są w całości wykonane z włókien węglowych. Do rekreacyjnej jazdy wiele osób wybiera jednak modele tylko częściowo wykonane z karbonu, które najczęściej są dobrym kompromisem pomiędzy parametrami a ceną kijów. Na początek przygody z narciarstwem biegowym w zupełności wystarczają podstawowe kije kompozytowe czy aluminiowe.

Kije do narciarstwa biegowego - charakterystyczne elementy

Kupując swoje pierwsze kije do nart biegowych, warto wiedzieć, że różnią się one kilkoma elementami od kijów trekkingowych czy takich do narciarstwa zjazdowego. Po pierwsze uchwyt na dłoń powinien być smukły, aby umożliwiał wypuszczenie kija z dłoni w momencie odepchnięcia. Kształt rączki jest mocno zbliżony do tego znanego z kijów do nordic walking. Po drugie kijki do biegówek muszą być wyposażone w odpowiednie końcówki – ostro zakończone z kierunkowym talerzykiem. Zapewnią one możliwość odpowiedniego wbicia kija na mocno utwardzonej trasie, a jednocześnie zapobiegną jego zapadaniu się w nieco bardziej miękkim śniegu. Jeśli zdecydujemy się na kije dedykowane do nart biegowych, możemy mieć pewność, że elementy te będą odpowiednio dobrane.

Odpowiednia długość kijów do biegówek

Najważniejszym parametrem przy doborze kijów do narciarstwa biegowego jest bez wątpienia ich długość. Nawet najbardziej zaawansowane kije do biegówek na świecie nie sprawdzą się, jeśli będą zbyt krótkie lub zbyt długie. Kije do nart biegowych powinny być dobrane w zależności od tego, jakim stylem biegamy. Do stylu klasycznego kijki powinny sięgać mniej więcej do naszego ramienia. W przypadku stylu łyżwowego kije powinny sięgać aż do nosa lub uszu. Choć miłośnikom narciarstwa alpejskiego czy nordic walkingu tak długie kije wydadzą się z początku nienaturalnym wyborem, to po opanowaniu techniki docenią go. Kije do biegówek pełnią bardzo ważną rolę w technice poruszania się na nartach biegowych. Tylko kijki o odpowiedniej długości pozwolą na mocne i pewne odepchnięcie w czasie jazdy.