Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia; szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.
Liny dynamiczne
Wspinaczkowe liny dynamiczne – podstawa pewnej asekuracji
Liny dynamiczne zwiększają bezpieczeństwo w trakcie wspinaczki. Liny mogą znacznie różnić się między sobą grubością. Modele o małej średnicy przeznaczone są dla bardzo zaawansowanych wspinaczy. Zapewniają niską wagę, jednak wymagają dużego doświadczenia i uwagi w czasie asekuracji. Stąd też nie są zalecane dla początkujących adeptów wspinaczki. Modele o większej średnicy są łatwiejsze w asekuracji, charakteryzują się też zazwyczaj większą trwałością. Ważne jest również, aby przyrząd asekuracyjny był odpowiednio dobrany do średnicy liny.
Różne rodzaje liny dynamicznych
Liny dynamiczne dzielą się na kilka typów w zależności od ich zastosowania oraz rodzaju uprawianej wspinaczki. Najpopularniejszym typem są liny pojedyncze, stosowane szeroko we wspinaczce sportowej. Doskonale sprawdzają się zarówno w skałkach, jak i na panelu. Jedna żyła liny zapewnia wygodę i umiarkowaną wagę. Liny połówkowe (podwójne) są wykorzystywane głównie we wspinaczce górskiej oraz lodowej. Dwie osobne żyły wpinane są naprzemiennie, dzięki czemu gwarantują wyższy stopień bezpieczeństwa w razie przecięcia lub przetarcia jednej z nich. Ponadto znacznie lepiej rozkładają obciążenia pomiędzy punkty asekuracyjne w razie odpadnięcia. Występują również liny bliźniacze, w których dwie żyły prowadzone są razem, jednak ich popularność cały czas maleje. Wiele lin jest certyfikowanych w dwóch, a nawet wszystkich tych kategoriach.
Lina z impregnacją czy bez?
Większość producentów posiada w ofercie liny dynamiczne występujące w trzech wersjach – bez impregnacji, z impregnacją oplotu oraz z pełną impregnacją (oplotu i rdzenia). Te pierwsze wykorzystywane są zazwyczaj latem w skałach w dobrych warunkach atmosferycznych. Te drugie cechują się zwiększoną wytrzymałością na zabrudzenia i szybkie namakanie. W górach oraz we wspinacze lodowe wykorzystywane są liny z zaimpregnowanym rdzeniem i oplotem, przez co lina jest bardzo wytrzymała na trudne warunki atmosferyczne. Dobrze zadbana lina, chroniona w czasie transportu przez torbę na linę posłuży podczas liczny wyjazdów w góry i skały, zapewniając wysoki stopień bezpieczeństwa.