top

górska panorama
logo sklepu 8a

Ekologiczny

sklep outdoor

European Outdoor Group

EOG to organizacja zrzeszająca ponad 100 firm z branży outdoorowej, którym zależy by tworzyć biznes w sposób zrównoważony i korzystny nie tylko dla wyników finansowych ale przede wszystkim dla ludzi i natury. Jesteśmy dumni, z faktu że 8a jest członkiem European Outdoor Group. Dlaczego? Bo słowa „dawać więcej niż brać” najlepiej opisują także nasze podejście do biznesu. W końcu, każdy z nas, pracowników 8a, jest pasjonatem outdooru. Outdoor to po prostu nasz dom, nasza wspólna przestrzeń i chcemy o nią dbać.

logo European Outdoor Group

Cel - zero emisji

Zużycie energii elektrycznej, spalanie gazu, ogrzewanie biur i magazynów, spalanie benzyny – to wszystko generuje nasz ślad węglowy, jesteśmy tego dobrze świadomi. Robimy co w naszej mocy by ślad ten zredukować a docelowo sprowadzić do zera.

ekologiczny sklep 8a - biura

Ślad węglowy

Podstawą tych działań jest coroczny audyt śladu węglowego, który wykonuje dla nas firma GreenX zgodnie ze standardem GHG Protocol. Dzięki temu wiemy, w jakich obszarach powinniśmy optymalizować nasze działania i możemy na bieżąco śledzić postępy.

ekologiczny sklep 8a - ślad węglowy

Działania

W 2022 roku wyemitowaliśmy do atmosfery 237,51 [MgCO2e] gazów cieplarnianych. Dokładnie tyle samo zrównoważyliśmy wykupując offset gazów cieplarnianych. Co to znaczy? Inwestujemy w projekty mające na celu ograniczenie ilości emisji gazów cieplarnianych w regionach rozwijających się.

ekologiczny sklep 8a - ekologiczny transport

Paczki

Z naszego magazynu każdego dnia wysyłamy ponad tysiąc paczek. Ale nie obawiajcie się – nie zostaje po nich żaden ślad. Już dawno zrezygnowaliśmy z plastikowych opakowań. Na ich miejsce wprowadziliśmy specjalnie zaprojektowane papierowe torby, wykonane z papieru pochodzącego w 100% z recyklingu. Poświęciliśmy sporo czasu by je dopracować tak by były łatwe w transporcie i wytrzymałe.

ekologiczne opakowania w sklepie 8a.pl

Kartony

Wprowadziliśmy również firmowe kartony, które nie wymagają użycia taśmy pakowej i posiadają sprytne zamknięcie po to by można było je użyć ponownie. To nie wszystko. W naszych paczkach nie znajdziesz foliowej taśmy – mamy swoją, papierową. Nie znajdziesz również foliowych wypełniaczy – zastąpiliśmy je papierem o niskiej gramaturze. No dobra, a co robimy z tą całą makulaturą? To proste. Oddajemy ją do recyklingu.

ekologiczne kartony w sklepie 8a.pl
ekologiczne opakowania w sklepie outdoorowym 8a.pl

BREEAM Certificate

BREEAM to system certyfikacji, w którym ocenia się budynki w zakresie ochrony środowiska, energooszczędności, emisji gazów cieplarnianych, gospodarki odpadami ale także dbałości o społeczności lokalne oraz komfort użytkowników. Nasze magazyny oraz biura w Gliwicach uzyskały certyfikat BREEAM z wynikiem „very good”. To oznacza, że tworzymy przestrzenie przyjazne ludziom i współgrające ze środowiskiem.

logo BREEAM

Carbon offset - jak neutralizujemy nasz ślad węglowy?

Dla zrównoważenia emisji CO2 do atmosfery wykupiliśmy offset węglowy w programie CORDILLERA AZUL Avoiding Deforestation in The Cordillera Azul National Park. Głównym celem tych działań jest powstrzymanie degradacji lasów znajdujących się w centralnej części Peru. Jest to możliwe dzięki aktywnym działaniom parku narodowego, który prawnie chroni obszary leśne, a także aktywizuje lokalną społeczność do działań prośrodowiskowych.

Jak pracują nasze środki w ramach offsetu węglowego Cordillera Azul National Park REDD+ CCB Project?

Cele projektu:
- wyeliminowanie ubóstwa
- zapewnienie dostępu do edukacji
- zagwarantowanie równouprawnienia płci
- zapewnienie dostępu do czystej wody
- stabilny rozwój ekonomiczny i prawo do pracy
- wsparcie innowacyjności w przemyśle i infrastrukturze
- redukcja nierówności
- przeciwdziałanie zmianom klimatycznym
- ochrona bioróżnorodności
- działanie na rzecz pokoju i sprawiedliwości
- współpraca w ramach międzynarodowych działań

Logo Climate Trade

 

SPRAWDŹ RAPORTY I CERTYFIKATY