top

Survival / bushcraft

Survival i bushcraft to aktywności outdoorowe zdobywające coraz większą popularność. W naszej ofercie znajdziesz sprzęt survivalowy i akcesoria bushcraft, które świetnie sprawdzą się w dzikim terenie. Sprawdź również obuwie i odzież do survivalu i bushcraftu!
Zobacz jako Siatka Lista

319 Produkty

na stronę
  1. -10%
    Zadaszenie Easy Camp Cliff
    Zadaszenie Easy Camp Cliff
    314,99 zł 349,99 zł
Zobacz jako Siatka Lista

319 Produkty

na stronę
Wyczyść

Co to jest survival?

Survival to inaczej sztuka przetrwania, najczęściej w dzikim środowisku. Miłośnicy wyjazdów survivalowych starają się przeżyć bez pomocy z zewnątrz, samodzielnie zdobywając pożywienie, zapewniając sobie schronienie przed niepogodą i improwizując niezbędne narzędzia z najprostszych dostępnych materiałów. Na wyjazd survivalowy można się wybrać zarówno na weekend, jak i kilkutygodniowy wypad w dzikie tereny. Kluczowe jest tutaj zdobycie wiedzy oraz wytrenowanie wszystkich umiejętności pozwalających na przeżycie z dala od cywilizacji. Szczególnie ważne są umiejętności posługiwania się sprzętem survivalowym, który pozwali rozniecić ogień, przygotować bezpieczne miejsce do spania czy zdobyć czystą wodę do picia. Survival może być uprawiany na wiele sposobów – jako odmiana turystyki i sposób na spędzenie wolnego czasu, czy jako element treningowy formacji wojskowych. Zdobycie umiejętności survivalowych na wysokim poziomie, które pozwalają przeżyć przez dłuższy czas poza cywilizacją wymaga najczęściej wieloletnich treningów i przyswojenia odpowiedniej wiedzy. Stąd też bardzo popularne są organizowane przez specjalistów szkolenia i wyjazdy survivalowe, na których można ćwiczyć umiejętności w większej grupie.

Bushcraft a survival

Choć pojęcia bushcraftu i survivalu często się ze sobą przeplatają, a część ekwipunku może być wykorzystywana w obu tych aktywnościach, to terminy te nie oznaczają jednak tego samego. Bushcraft jak najbardziej wykorzystuje wiele technik i doświadczeń znanych z survivalu, jednak jest pojęciem nieco szerszym. Tak jak survival zakłada przeżycie przy zastosowaniu minimalnych środków i liczy narzędzi, tak w przypadku wyjazdu bushcraftowego możemy się znacznie lepiej przygotować. Świadomie wybieramy zanurzenie się w naturalnym środowisku, najczęściej lesie, aby dłużej tam pobyć. Bushcraft z jednej strony zakłada wykorzystywanie naturalnych zasobów, a z drugiej kładzie duży nacisk na to, aby pozostawiać po sobie jak najmniej śladów i nie odciskać piętna na środowisku naturalnym. Tak jak survival skupia się na przetrwaniu, tak bushcraft to sztuka życia w dzikim środowisku i korzystaniu z jego zasobów.

Jaki sprzęt survivalowy jest niezbędny do przetrwania w terenie?

Miłośnicy survivalu to minimaliści, którzy potrafią wykorzystać najmniejszy nawet przedmiot na tysiąc sposobów. Akcesoria survivalowe są z jednej strony kompaktowe, a z drugiej strony maksymalnie funkcjonalne. Muszą się także charakteryzować wysoką wytrzymałością, bo to często od nich zależy nasze przetrwanie. Z pewnością wśród rzeczy do survivalu najważniejsze miejsce zajmują noże survivalowe, które są nieocenioną pomocą w niezliczonej ilości sytuacji. Równie ważne są zestawy do rozpalania ognia, najczęściej za pomocą krzesiwa. Dodatkowe linki umożliwią naprawę ekwipunku i przygotowanie prowizorycznego miejsca do spania. Haczyki na ryby pozwolą jeszcze łatwiej zdobywać pożywienie. Sprzęt survivalowy w rękach doświadczonej osoby pozwoli wyjść cało z niejednej opresji. Warto przy tym podkreślić, że nawet najlepsze wyposażenie survivalowe nie zastąpi umiejętności i wiedzy o przetrwaniu w trudnych warunkach.

Poręczny sprzęt bushcraftowy

Tak jak w przypadku survivalu należy skupić się na przetrwaniu z minimalną ilości sprzętu, a nawet bez niego, tak w bushcrafcie sami wybieramy z jakich narzędzi będziemy korzystać. Sprzęt bushcraftowy może więc obejmować wygodny plecak czy torbę do transportu całego ekwipunku. W ich produkcji wyspecjalizowały się marki takie jak Tasmanian Tiger. Kompaktowe siekierki i piły do drewna pozwolą przygotować schronienie i opał na ognisko. Jeśli tylko mamy taką potrzebę, możemy ze sobą zabrać tarp, hamak i ciepły śpiwór, dzięki czemu przygotowanie wygodnego miejsca do spania zbierze nam tylko moment. Jedzenie można przygotować zarówno na ognisku, jak i na kompaktowej kuchence turystycznej. Bushcraft to także umiejętność przygotowywania ekwipunku z tego, co znajdziemy w lesie. Miłośnicy bushcraftu z łatwością zbudują prowizoryczne zadaszenie z gałęzi czy przygotują łóżko polowe.

Odzież i obuwie do bushcraftu i survivalu

W trakcie podejmowania survivalowych i bushcraftowych wyzwań niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego ubioru. W tych aktywnościach doskonale sprawdza się obuwie i odzież taktyczna charakteryzująca się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia. Poruszanie się w zupełnie dzikim terenie sprawia, że często będziemy przedzierać się przez gęsty las czy przeciskać prze wąskie, skalne przejścia. Dodatkowo wiele czynności wymaga przyklęknięcia czy innych ruchów, które narażają ubrania na częsty kontakt z podłożem. W takich warunkach najlepiej sprawdza się odzież taktyczna wykonana z mocnych materiałów. Dodatkowo ubrania militarne doskonale wpasowują się w naturalne środowisko. To dlatego zielone, brązowe i czarne ubrania taktyczne takich marek jak Helikon-Tex są tak chętnie wybierane na survival i bushcraft.