top

Folia NRC

Folia NRC to niezbędny składnik każdej apteczki. Lekki i kompaktowy koc termiczny zapewni ochronę przed szybkim wychłodzeniem lub przegrzaniem organizmu. To jeden z podstawowych elementów wyposażenia ratowniczego w każdej sytuacji – w górach, w samochodzie i w karetce.
Zobacz jako Siatka Lista

6 Produkty

 1. -18%
  Folia NRC Care Plus Emergency Blanket
  Folia NRC Care Plus Emergency Blanket
  w tym VAT 15,49 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 18,99 zł (-18%)
  Rekomendowana cena producenta 18,99 zł (-18%)
 2. -16%
  Folia NRC Lifesystems Thermal Blanket
  Folia NRC Lifesystems Thermal Blanket
  w tym VAT 27,49 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 27,99 zł (-1%)
  Rekomendowana cena producenta 32,99 zł (-16%)
 3. -16%
  Koc termiczny Lifesystems Heatshield Bag
  Koc termiczny Lifesystems Heatshield Bag
  w tym VAT 74,99 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 75,99 zł (-1%)
  Rekomendowana cena producenta 89,99 zł (-16%)
 4. -20%
  Folia termiczna NRC Baladeo Emergency Blanket
  Folia termiczna NRC Baladeo Emergency Blanket
  w tym VAT 15,99 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 19,99 zł (-20%)
  Rekomendowana cena producenta 19,99 zł (-20%)
 5. -33%
  Folia NRC Rockland - płachta termoizolacyjna i ratunkowa
  Folia NRC Rockland - płachta termoizolacyjna i ratunkowa
  w tym VAT 9,99 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 12,99 zł (-23%)
  Rekomendowana cena producenta 14,99 zł (-33%)
 6. -18%
  Folia NRC Salewa Rescue Blanket
  Folia NRC Salewa Rescue Blanket
  w tym VAT 28,49 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 26,99 zł (+6%)
  Rekomendowana cena producenta 34,99 zł (-18%)
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

6 Produkty

Wyczyść

Czym jest folia NRC?

Koc NRC to cienki, metalizowany materiał najczęściej w kształcie dużego prostokąta, który zapewnia wysoką izolację termiczną. Występuje pod wieloma nazwami, takimi jak koc ratunkowy folia życia, koc termiczny czy koc termoizolacyjny. Jego głównym zastosowaniem jest zabezpieczenie komfortu termicznego osób poszkodowanych w wypadkach, narażonych na silne oddziaływanie warunków atmosferycznych. W zimie koc termiczny pomoże ochronić poszkodowanego przed szybkim wyziębieniem przez wiatr, a latem pozwoli osłonić go przed żarem lejącym się z nieba. Folia NRC to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej apteczki, zarówno tej zabieranej na górski szlak, wypad narciarski, jak i tej użytkowanej w samochodzie.

Oprócz wielu zastosowań w ratownictwie, koc ratunkowy jest wykorzystywany również w czasie wypraw turystycznych. Rozłożony na podłodze namiotu czy pod karimatą, zwiększy izolację termiczną od podłoża, oferując bardziej komfortowe warunki snu w czasie zimnej nocy. W awaryjnej sytuacji, w czasie nagłego załamania pogody, pozwoli osłonić się przed wiatrem czy opadami deszczu lub śniegu. Folia ratunkowa o większych rozmiarach może nawet posłużyć jako prowizoryczna płachta biwakowa.

Folia NRC jak używać?

Koc NRC ma za zadanie przede wszystkim zapobiegać szybkiemu wychłodzeniu lub przegrzaniu organizmu osoby poszkodowanej. Bardzo cienki, metalizowany materiał zapobiega szybkiej utrzecie ciepła w wyniku wychładzającego wiatru, czy szybkiemu wypromieniowywaniu ciepła przez organizm na zewnątrz. Warto pamiętać, że sam koc ratunkowy nie ogrzewa ani nie wychładza poszkodowanego, a jedynie zapewnia izolację termiczną, a więc chroni przed szybkim wychłodzeniem lub przegrzaniem. Dla zachowania skuteczności folia ratunkowa musi szczelnie okrywać osobę poszkodowaną. Przykrycie osoby tylko z wierzchu sprawi, że potencjał folii NRC nie zostanie w pełni wykorzystany.

Folia NRC którą stroną?

Koc termiczny najczęściej jest dwukolorowy, z jednej strony złoty, a z drugiej srebrny. Aby chronić osobą poszkodowaną przed wychłodzeniem należy ją okryć w taki sposób, aby złota strona znajdowała się na zewnątrz. Ciemniejszy kolor skuteczniej pochłania bowiem promieniowanie słoneczne. Jeśli chcemy ochronić poszkodowanego przed przegrzaniem, na przykład w pełnym słońcu, na zewnątrz powinna znaleźć się srebrna strona koca . W ten sposób folia ratunkowa będzie skuteczniej odbijać promieniowanie słoneczne. Trzeba przy tym pamiętać, że aby folia NRC spełniała swoje właściwości, należy poszkodowanego osłonić nią ze wszystkich stron, a także nie może być ona przedarta czy uszkodzona.

Folia NRC co oznacza skrót?

Nazwa folii NRC jest ściśle powiązana z historią jej pochodzenia. Koc termoizolacyjny wynaleziono bowiem w latach siedemdziesiątych w National Research Center na potrzeby misji kosmicznych NASA. Zauważono wtedy, że bardzo cienki i lekki materiał z metalizowaną powierzchnią może skutecznie izolować od skrajnych temperatur. Dzięki swoim właściwościom oraz kompaktowym rozmiarom, folia ratunkowa oprócz zastosowania w misjach kosmicznych, szybko została wykorzystana w ratownictwie medycznym, turystyce, a także znalazła swoje stałe miejsce w każdej apteczce.

Koc termiczny kupisz w sklepie 8a.pl

W naszej ofercie zapewniamy szeroki wybór folii NRC. Klasyczne modele składane w niewielki prostokąt do najprostszy wybór, zapewniający jednocześnie wszystkie niezbędne właściwości. Jednorazowy koc termoizolacyjny będzie się charakteryzował bardzo niską wagą, więc zawsze powinno się znaleźć dla niego miejsce w wyprawowym ekwipunku. Dostępne są też modele o wzmocnionej budowie, charakteryzujące się zwiększoną wytrzymałością na uszkodzenia, w tym przedarcia. Niezależnie od tego jaki koc ratunkowy wybierzesz, masz pewność, że zapewni on dodatkową izolację termiczną w awaryjnej sytuacji.