top

Uprzęże wspinaczkowe

Uprzęże wspinaczkowe do każdego rodzaju wspinaczki znajdziesz w sklepie 8a.pl! Sprawdź która uprząż wspinaczkowa będzie najlepsza – sportowa, regulowana, damska czy dla dzieci. W ofercie topowe marki wspinaczkowe.
Zobacz jako Siatka Lista

90 Produkty

Strona
na stronę
  1. -20%
    Nowy
    Uprząż wspinaczkowa Petzl Hirundos - black
Zobacz jako Siatka Lista

90 Produkty

Strona
na stronę
Wyczyść

Uprzęże wspinaczkowe – znajdź swój model

Uprzęże wspinaczkowe to podstawa bezpiecznych przejść, wygody i komfortu podczas każdego wyjazdu w skały czy wyjścia na ściankę wspinaczkową. To również jedne z pierwszych elementów wyposażenia, które zakupują osoby zaczynające swoją przygodę ze wspinaczką. Choć każda uprząż wspinaczkowa musi spełniać określone normy bezpieczeństwa, to poszczególne modele mogą się różnić wieloma istotnymi elementami. Maja one duży wpływ na wygodę użytkowania uprzęży, a także na to, w jakich warunkach spisze się ona najlepiej. Czołowi producenci sprzętu wspinaczkowego zapewniają bogaty wybór uprzęży do wspinaczki sportowej, górskiej, do skialpinizmu czy dla dzieci. Każdy model dobiera się nie tylko do planowanego przeznaczenia, ale również dla danej osoby. Większość uprzęży jest bowiem oferowane w kilku rozmiarach, tak aby można ją było optymalnie dopasować do określonej sylwetki.

Jak zbudowane są uprzęże wspinaczkowe

Wszystkie uprzęże do wspinaczki posiadają pewne wspólne elementy, które mogą się różnić wykonaniem oraz zastosowanymi w nich materiałami. Po pierwsze każda uprząż wspinaczkowa posiada pas biodrowy. Musi być optymalnie dopasowany do użytkownika, stąd tak ważny jest odpowiedni dobór rozmiaru w pasie. Pas biodrowy jest oczywiście w większości przypadków regulowany. Zakres tej regulacji zależy od typu uprzęży. Ważnym elementem uprzęży odpowiadającym za bezpieczeństwo jest łącznik. Często jest on dodatkowo wzmacniany, aby chronić go przed szybkim zużyciem czy łatwym uszkodzeniem. Pętle udowe w dużej mierze odpowiadają za komfort podczas dłuższego wiszenia w uprzęży. Jeśli są nieco szersze i wyściełane grubszą pianką nawet dłuższy pobyt w uprzęży nie musi oznaczać dyskomfortu. Większość uprzęży do wspinaczki posiada również szpejarki lub uchwyty sprzętowe. Pozwalają one wygodnie rozłożyć niezbędny szpej, aby najpotrzebniejsze elementy były zawsze pod ręką.

Rodzaje wspinaczki a uprząż wspinaczkowa

Wybór odpowiedniej uprzęży jest mocno powiązany z typem wspinaczki, jaki zamierzamy uprawiać. Warto zastanowić się przez zakupem pierwszego modelu, który z nich najlepiej spełnia stawiane przez nas wymagania. Lekkie uprzęże wspinaczkowe są wykorzystywane we wspinaczce sportowej, na drogach jednowyciągowych czy na panelu. W tej kategorii królują uprzęże sportowe – wyposażone tylko w niezbędne elementy. Wyposażono je w podstawowe szpejarki i regulacje niezbędne na krótszych drogach. Często rezygnuje się w nich z regulacji obwodu pętli udowych, aby zmniejszyć ich wagę. Jeśli masz w planach pokonywania raczej krótszych, jednowyciągowych dróg wspinaczkowych to będzie najlepszy wybór. Sportowa uprząż wspinaczkowa świetnie spisze się też w czasie częstych treningów na panelu. Modele tego typu są bardzo chętnie wybierane również na letnie wyjazdy w skały, zapewniając wysoki komfort w czasie upałów.

Kolejną kategorię stanowią uprzęże wspinaczkowe zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu w górach. To najbardziej wszechstronny wybór, z którego skorzystamy zarówno na drodze jednowyciągowej, jak i podczas wielodniowych dróg wspinaczkowych pokonywanych w górach. Są najczęściej zaprojektowane tak, aby można z nich było korzystać cały rok. Stąd też pojawia się regulacja obwodu pasów udowych, czy dwie klamry przy pasie, pozwalające wycentrować łącznik zarówno w czasie letnich upałów, jak i w zimie, po ubraniu kilku warstw odzieży. Na drogach wielowyciagowych doceniane są z kolei uprzęże z szerokimi pasami, dobrze rozkładające obciążenie podczas dłuższego wiszenia w uprzęży. Przydatna jest również większa liczba szpejarek, pozwalająca wygodnie rozłożyć sprzęt niezbędny na dłuższej drodze.

Najnowszym dodatkiem do szerokiego asortymentu uprzęży wspinaczkowych są ultralekkie modele projektowane z myślą o wykorzystaniu ich w skialpinizmie. Konstrukcja wykonana z nowoczesnych materiałów zachowuje wysoką wytrzymałość, a jednocześnie jest niezwykle lekka. Dodatkowo taka uprząż wspinaczkowa może być złożona do bardzo małych rozmiarów, przez co zmieści się nawet w kieszeni kurtki czy zakamarku plecaka. Cechy te sprawiają, że uprzęż idealnie nadaje się do sporadycznego użytkowania, na najtrudniejszych fragmentach wspinaczki. Pozostały czas kiedy zjeżdżamy na nartach może być łatwo schowana, przez co nie będzie przeszkadzać w trakcie aktywności.

Uprzęże wspinaczkowe dla dzieci

Osobną kategorię stanowią modele dla dzieci. Wiele pociech przejawia zainteresowanie wspinaczką już od najmłodszych lat. Aby zabawa na panelu cz w skałach przebiegała bezpiecznie niezbędne jest nie tylko odpowiednie szkolenie rodziców czy opiekunów, ale również odpowiedni sprzęt wspinaczkowy. Dla najmłodszych użytkowników konieczne są pełne dziecięce uprzęże wspinaczkowe, dobrze zabezpieczające maluchy w przypadku odpadnięcia. Specjalne systemy zapinania ułatwiają zakładanie dzieciom uprzęży. Możliwość dopasowania do sylwetki oraz wzrostu dziecka gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo. Wiele modeli posiada również specjalne klamry uniemożliwiające łatwe rozpięcie uprzęży przez dziecko. Wszystkie modele zostały oczywiście odpowiednio wykończone, aby przyciągały uwagę dziecka. Dziecięca uprząż wspinaczkowa to żywe kolory oraz wesołe grafiki na paskach i innych elementach uprzęży dziecięcych, które z pewnością sprawią, że dziecko jeszcze chętniej wybierze się kolejny raz na ścianę. Dla nieco starszych dzieci posiadamy w ofercie uprzęże juniorskie, wzorowane na modelach dla dorosłych. To modele posiadające większość elementów znanych z normalnych uprzęży. Różnią się przede wszystkim rozmiarem.

Dopracowane uprzęże wspinaczkowe kupisz w sklepie 8a.pl

Choć firm zajmujących się produkcją sprzętu wspinaczkowego jest stosunkowo dużo, tylko te najbardziej znane są w stanie zapewnić produkty najwyższej klasy. Oprócz norm bezpieczeństwa liczy się bowiem także wygoda obsługi. Stosowane w najlepszych modelach szybkie klamry zagwarantują błyskawiczne dopasowanie do użytkownika i ułatwią zakładanie całości. Specjalnie wyprofilowane i ukształtowane szpejarki pozwalają na łatwy dostęp do ekspresów wspinaczkowych i pozostałego sprzętu. Niezwykle ważna jest również konstrukcja pasów. Specjalne wyściółki oraz szersze paski oferują jeszcze lepsze rozłożenie sił, redukując powstające uciski.