top

Buty wspinaczkowe dla początkujących

Buty wspinaczkowe dla początkujących mają ułatwiać zmierzanie do topu wszystkim zaczynającym przygodę z wertykalnym pokonywaniem ściany. Cechują się niską asymetrią, dzięki czemu są stosunkowo wygodne.
Zobacz jako Siatka Lista

51 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

51 Produkty

na stronę
Wyczyść

Buty wspinaczkowe dla początkujących zostały tak skonstruowane, aby doskonale sprostać na wymaganiom osób, które nie posiadają dużego doświadczenia we wspinaczce. Ich konstrukcja ma za zadanie podnosić efektywność podczas pokonywania drogi. Mogą być wykorzystywane zarówno podczas treningu na panelu, jak i w trakcie aktywności w skałach. Cechują się uniwersalną konstrukcją, której zadaniem jest wspieranie każdej osoby, która nie miała do tej pory do czynienia ze specyfiką pionowego przemieszczania się po ścianie.

Buty wspinaczkowe dla początkujących – co je wyróżnia?

Osoby, które nie miały wcześniej styczności ze wspinaczką muszą nauczyć się odpowiednio układać stopę podczas pokonywania drogi do topu. Siła mięśni ma oczywiście ogromne znaczenie, ale dużą rolę odgrywają też buty i techniczna praca stóp. Z jednej strony obuwie ma być wygodne i nie zabijać przyjemności z aktywności, a z drugiej musi przyzwyczajać stopę do właściwego ułożenia na stopniach, wzmacniać ją i uczyć coraz to większego obciążania samych palców. Właśnie dlatego, na początek wspinaczkowej przygody, postaw na buty z grupy BEGINNER. Buty wspinaczkowe dla początkujących cechują się przede wszystkim niską asymetrią. Co to znaczy? To, że stopa nie jest w nich sztucznie zakrzywiana w kierunku palucha, co wprawdzie bardzo podnosi skuteczność ustania na mikro stopniach, ale jest na początku bardzo bolesne. Mało asymetryczne buty nie powodują wysokiego dyskomfortu podczas aktywności, a przy tym wspierają odpowiednie ułożenie stopy. Dzięki temu wzrasta efektywność pokonywania wspinaczkowej drogi zarówno podczas treningu na panelu, jak i wypadów w skały. Dodatkowo, projektanci dużą uwagę przywiązują do konstrukcji cholewki. Jest ona odpowiednio rozciągliwa, dzięki czemu wygodnie dopasuje się do stopy, albo wykonana z naturalnej skóry która łatwo poddaje się rozciąganiu i dopasowuje do stopy. W końcu, buty dla początkujących różnią się konstrukcją piety i stopniem jej dociągnięcia. Jako, że konieczność haczenia pięty pojawi się zdecydowanie na późniejszym etapie, nie ma potrzeby aby but w tej sekcji był za mocno obudowany gumą. Mniej gumy to większa wygoda i lepsza oddychalność.

Na początek - twardsza i trwalsza podeszwa

Aby guma działała najlepiej, musi być stosunkowo miękka i plastyczna. Producenci obuwia wspinaczkowego nie ustają w poszukiwaniu najbardziej skutecznej mieszanki gumy, która zapewniać będzie maksymalną przyczepność,. Ale nie ma się co czarować - miękkie równa się mniej trwałe, tak więc walka technologów skupia się na tym by poprawiać żywotność lepiej gumy. Buty wspinaczkowe dla początkujących korzystają z gumy cechującej się zwiększoną wytrzymałością i wyższą twardością z tego też względu, że: a) sztywniejsza guma to sztywniejsza podeszwa, a taka lepiej wspiera niewytrenowaną stopę; b) każdy niemal początkujący amator wspinaczki niestety ciągnie czubkami butów po panelu, zdzierając gumę w ekspresowym tempie; c) standardowe mieszanki gumy są tańsze, a jak wiadomo, na początek mało kto chce inwestować w buty wspinaczkowe miliony.
Nieco więcej gumy na przodzie i nieco jej twardsza wersja pomagają spowalniać wycieranie podeszwy, ale nauka poprawnego przenoszenia stóp i wstawiania się w stopnie (a nie dociąganie ich po panelu czy skale) to jedno z priorytetowych zadań.

Dla każdego coś dobrego

W ofercie sklepu 8a.pl znajdziesz buty wspinaczkowe dla początkujących  o różnorodnej konstrukcji: sznurowane, jak i zapinane szybkimi w obsłudze rzepami velcro. Te pierwsze pozwalają na maksymalne dopasowanie objętości cholewki, także w dolnej części stopy, tuż przy palcach. Dzięki temu, zapewniona zostaje maksymalna stabilność obuwia. Modele w których wykorzystano rzepy umożliwiają natomiast szybkie i bezproblemowe zakładanie oraz zdejmowanie obuwia. Jest to o tyle wygodne, że sprawnie pozwala po przejściu drogi przeskoczyć w wygodne japonki by dać stopom odpocząć.
Oferta naszego sklepu obejmuje buty najbardziej cenionych wspinaczkowych producentów. La Sportiva czy Scarpa to kilkadziesiąt lat doświadczenia. OCUN to najlepsza jakość za najlepszą cenę. Evolv? Przyszłość wspinania i młodzieńcza energia rodem z USA. Każda z tych marek ma modele dedykowane początkującym, maksymalnie odpowiadające na ich potrzeby. Sięgając po buty wspinaczkowe dla początkujących renomowanych producentów masz pewność, że zostały one skonstruowane w taki sposób, aby jak najlepiej Cię wspierać - nie tylko na pojedynczej drodze, ale też w całym wspinaczkowym rozwoju.