top

Lonże via ferrata

Lonże via ferrata to gwarancja bezpiecznego poruszania się po tego typu drogach. Umożliwiają one sprawne przepinanie się między poszczególnymi odcinkami zabezpieczeń. Lonża via ferrat zapewnia wygodę poruszania się po stalowych drogach i chroni przed upadkiem z wysokości.
Zobacz jako Siatka Lista

21 Produkty

na stronę
 1. -25%
  Lonża Via Ferrata Ocun Captur - green
 2. -25%
  Lonża Stubai Summit Light Xi1
  Lonża Stubai Summit Light Xi1
  494,99 zł 659,99 zł
 3. -23%
  Lonża Petzl Scorpio Vertigo
  Lonża Petzl Scorpio Vertigo
  397,31 zł 515,99 zł
Zobacz jako Siatka Lista

21 Produkty

na stronę
Wyczyść

Lonża via ferrata to bezpieczeństwo

Lonże na drogi typu via ferrata zapewniają podstawowe bezpieczeństwo w trakcie pokonywania tego typu dróg. Składają się one z dwóch elastycznych ramion, absorbera oraz pętli pozwalającej na połączenie lonży z uprzężą. Absorber jest zbudowany ze zszywanej pętli, która jest rozrywana w momencie odpadnięcia użytkownika. Pozwala to na wyłapanie ewentualnego lotu. Często absorbery posiadają także specjalne okienko w pokrowcu, dzięki któremu możliwa jest szybka i sprawna ocena stanu lonży po jej awaryjnym użyciu. Lonża via ferrata to przede wszystkim pewny krok w niepewnym terenie. Korzystając z niej w odpowiedni sposób zyskujemy pewność, że niewłaściwie postawiony krok nie musi kończyć się upadkiem z wysokości. To jeden z obowiązkowych elementów zestawu, jeśli mamy w planie dobrze przygotować się na przejście każdej via ferraty. Poza lonżą należy także wyposażyć się w uprząż oraz kask. Lonża i uprząż to podstawa bezpiecznego przepinania się, a kask osłoni głowę przed spadającą kruszyzną.

Wygodne w użytkowaniu lonże via ferrata

Lonże na via ferratzostały skonstruowane w taki sposób, aby przepinanie się między kolejnymi odcinkami było wygodne i przebiegało wyjątkowo sprawnie. Za tę funkcjonalność odpowiada budowa lonży, a konkretnie jej ramion. Bazą są tutaj elastyczne taśmy, które charakteryzują się odpowiednim poziomem elastyczności. W ten sposób możliwe jest łatwe przepięcie karabinków na dalsze fragmenty stalowej liny. To wygodne rozwiązanie nawet wtedy, kiedy lonża via ferrata została wpięta do uprzęży. Warto także wspomnieć o karabinkach wyposażonych w automatyczne zamki. Są one gwarancją bezpieczeństwa oraz redukują ryzyko wystąpienia błędu podczas wpinania się do elementów stanowiących dodatkowe zabezpieczenie. Nie trzeba zakręcać ani blokować karabinków, niezwykle pomocny jest tutaj mechanizm zabezpieczający zamek po wpięciu karabinka. Dzięki niemu możemy pewnie stawiać kolejne kroki zarówno w pionie jak i poziomie. Wpięcie lonży via ferarata do stalowej liny przebiega sprawnie i szybko, należy jedynie pamiętać o tym, by nie wypinać obydwu karabinków jednocześnie. Zawsze jeden z nich musi pozostać na odcinku liny.

Niezbędne na żelazne drogi

Lonże via ferrata to jeden z podstawowych elementów wyposażenia na tzw. żelaznych drogach. Razem z kaskiem wspinaczkowym oraz uprzężą tworzy zestaw, którego nie może zabraknąć w Twoim plecaku, spakowanym na tego typu drogę. Kask jest niezbędnym minimum w każdym terenie zagrożonym spadającymi kamieniami. Znajduje swoje zastosowanie nie tylko podczas wspinaczki sportowej, górskiej czy lodowej. Warto mieć go na głowie także podczas poruszania się via ferratą. Szczególnie, że większość tego typu dróg jest zlokalizowana w sercu Dolomitów, które słyną z kruszącej się skały. Kaski wspinaczkowe są zaprojektowane pod ochronę głowy głównie na wypadek uderzeń od góry. Bez uprzęży nie ma możliwości zamocowania lonży na via ferraty, stąd planując tego typu aktywność konieczne jest skompletowanie właściwego zestawu.