top

Zestawy via ferrata

Zestawy via ferrata to podstawowy sprzęt niezbędny do pokonywania tego typu dróg zwanych popularnie żelaznymi. W jego skład wchodzą: kask, uprząż oraz lonża z absorberem.
10
produkty
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 10

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 10

na stronę

Zestawy via ferrata – uprząż

Zestawy via ferrata składają się z: uprzęży, kasku oraz lonży z absorberem. Bez uprzęży korzystanie z lonży jest niemożliwe, to w końcą ją łączymy przy pomocy specjalnej, zintegrowanej pętli z lonżą. Uprzęże via ferrata nieco różnią się od modeli znanych ze wspinaczki. Przede wszystkim tutaj kluczowe znaczenie ma niska waga oraz niewielkie rozmiary po spakowaniu. Często via ferraty rozpoczynają się w górnych partiach gór, biegną granią, co oznacza, że wymagają podejścia szlakiem. Wtedy kluczowego znaczenia nabiera waga i rozmiar plecaka. Oszczędność wagi była możliwa dzięki rezygnacji z wyściółki znajdującej się w pasie oraz na pętlach udowych. Poruszając się po via ferratach z reguły nie obciążamy uprzęży, jak niekiedy w trakcie wspinaczki po drogach sportowych. W innym miejscu znajduje się także łącznik uprzęży, nie łączy pasa z pętlami udowymi, wychodzi nieco powyżej pas. Jest to związane ze specyfiką pokonywania ferraty, taka konstrukcja pozwala na odpowiednie wypozycjonowanie użytkownika w razie ewentualnego odpadnięcia. Na via ferratach sprawdzą się także wspinaczkowe modele, warto zastanowić się, gdzie będziemy korzystać z uprzęży najczęściej i wtedy wybrać model dla siebie.

Zestawy via ferrata – kask

Zestawy via ferrata to trzy elementy, które powinny być nierozłączne, a jednym z nich jest kask wspinaczkowy. Warto o nim pamiętać, ponieważ jest w stanie zapewnić podstawową ochronę głowy na wypadek uderzeń od góry. Poruszając się po drogach typu via ferrata, które w znacznej części znajdują się w Dolomitach, należy wziąć pod uwagę ewentualne ukruszenie się skały. Idąc wraz z partnerem możemy doprowadzić do oberwania się luźniejszego materiału, wtedy kask okaże się koniecznością. Kaski wspinaczkowe znajdują zatem zastosowanie nie tylko w trakcie wspinaczki sportowej oraz górskiej, ale także podczas wycieczek na via ferraty. Mogą  okazać się przydatne także w razie przypadkowego kontaktu ze skałą. Kaski wspinaczkowe dostępne są w różnych rozmiarach, najmniejsze z nich będa pasowały osobom o mniejszym obwodzie głowy, kobietom oraz dzieciom. Warto zwrócić także uwagę na konstrukcję oraz materiały z jakich zostały one wykonane.

Zestawy via ferrata – lonża z absorberem

Nie można zapomnieć o najbardziej kojarzonym z pokonywaniem via ferraty elementem, tj. lonży z absorberem. W sklepie 8a.pl znajdują się głównie modele dwóch popularnych marek Climbing Technology oraz Ocun. Każda lonża składa się z dwóch elastycznych ramion zakończonych karabinkami automatycznymi, absorbera znajdującego się w specjalnym pokrowcu oraz pętli pozwalającej na mocowanie lonży do uprzęży. Ramiona są odpowiedniej długości, a dzięki sprężystym właściwościom przepinanie się między kolejnymi odcinkami stalowej liny jest wygodne oraz przebiega szybko i sprawnie. Gdy wepniemy karabinki do szpejarek uprzęży ramiona znajdują się na odpowiedniej wysokości, nie przeszkadzają w trakcie chodzenia. Karabinki posiadają automatycznie blokujące się zamki, dzięki czemu zredukowane zostaje ryzyko ich przypadkowego otwarcia. Nie trzeba także tracić czasu na zakręcanie zamka. Absorber jest zbudowany ze zszywanej taśmy, która w trakcie odpadnięcia jest rozrywana, co amortyzuje ewentualny lot. Całość jest umieszczona w dedykowanym pokrowcu.