top

Buty minimalistyczne

Buty minimalistyczne to obuwie pozwalające na nowo odkryć radość z biegania i chodzenia. Sprawdź buty do biegania naturalnego i obuwie minimalistyczne do chodzenia topowych marek outdoorowych.
Zobacz jako Siatka Lista

35 Produkty

na stronę
  1. -25%
    Nowy
    Buty męskie Vibram Fivefingers EL-X - black
Zobacz jako Siatka Lista

35 Produkty

na stronę
Wyczyść

Czym są buty minimalistyczne?

Obuwie minimalistyczne ma na celu powrót do naturalnej biomechaniki chodzenia i biegania. Obecnie większość butów to niezwykle rozbudowane konstrukcję, w których znajduje się bardzo dużo dodatkowych elementów mających zapewniać amortyzację i stabilizację stopy podczas chodzenia czy biegania. Wszystkie te zabiegi mające przyczynić się do zwiększenia komfortu poruszania się zmniejszają niestety naturalną aktywność stopy - poszczególnych mięśni i ścięgien. Mechanizmy, które przez tysiące lat ewolucji zostały przystosowane do efektywnego poruszania się w terenie, zostały w znacznej mierze uśpione przez nowoczesne obuwie. Doskonałą alternatywą dla takiego stanu rzeczy są buty minimalistyczne, a więc takie, które zostały pozbawione większości dodatków wpływających na amortyzację czy nadmierną sztywność obuwia.

Obuwie minimalistyczne to ciągle rozwijający się trend, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Bardzo dużą popularnością cieszą się buty do biegania naturalnego, które pozwalają na wzmocnienie mięśni, z których istnienia biegacze często nie zdawali sobie nawet sprawy. Wiele osób trenujących bieganie w klasycznych butach próbuje swoich sił w bieganiu minimalistycznym. Buty minimalistyczne wykorzystywane są też do chodzenia na co dzień, oferując maksymalną lekkość i zupełnie nowe wrażenia podczas codziennego przemieszczania się w mieście i poza nim. Szeroki wybór modeli o zróżnicowanej kolorystyce i przeznaczeniu pozwoli wybrać odpowiednie obuwie wszystkim osobom chcącym spróbować użytkowania obuwia minimalistycznego na znalezienie odpowiedniego modelu.

Buty minimalistyczne - budowa

Modele minimalistyczne różnią się od klasycznych butów zastosowaną w nich konstrukcją. Po pierwsze obuwie do biegania i chodzenia naturalnego najczęściej nie posiada, lub posiada szczątkową amortyzację. Dzięki temu zapewnia dużo lepsze czucie podłoża, a do stopy dociera znacznie większa ilość bodźców. Jest to szczególnie odczuwalne podczas poruszania się po wielu różnych typach podłoża. Poza tym buty minimalistyczne nie posiadają nadmiarowych usztywnień w w podeszwie. Dzięki temu cały but daje się praktycznie zrolować. Taka konstrukcja sprawia, że obuwie idealnie dopasowuje się do stopy i pozwala jej na bardziej naturalne ruchy, niż w przypadku klasycznych butów. Kolejną cechą wyróżniającą obuwie minimalistyczne jest bardzo mały, a najczęściej zerowy drop. Drop to różnica poziomów pomiędzy palcami i piętą. Większość klasyczny butów do biegania i chodzenia na co dzień jest lekko podniesiona w tylnej części, a więc drop wynosi w takich butach najczęściej kilka do kilkunastu milimetrów. W przypadku butów minimalistycznych najczęściej cała konstrukcja buta znajduje się na jednym poziomie.

Buty do biegania naturalnego – obuwie minimalistyczne

Buty minimalistyczne są szczególnie chętnie wybierane przez biegaczy. Dały one początek zupełnie nowemu stylowi biegania, a raczej pozwoliły na powrót do korzeni i przypomnienie sobie, jak dobrze ludzka stopa jest naturalnie przystosowana do biegania. Biegania naturalnego najczęściej próbują doświadczone już osoby, chociaż nie brak też początkujących, którzy właśnie do tego stylu zaczynają swoją przygodę z bieganiem. To świetny wybór dla osób, którym czegoś brakuje w tradycyjnym bieganiu i mają dość uganiania się za kolejnymi nowinkami technicznymi w obuwiu. Buty do biegania naturalnego pozwalają w pełni skupić się na dopracowywaniu techniki biegu, trenowaniu mięśni i wzmacnianiu ścięgien, zamiast ciągłego poszukiwania butów idealnych. Dzięki minimalistycznej konstrukcji butów, zapewniają one też znacznie lepsze wyczucie podłoża, a co za tym idzie jeszcze większą jedność z otaczającą nas przyrodą.

Buty minimalistyczne – dla kogo?

Wszystkie osoby, które do tej pory używały klasycznych butów z amortyzacją oraz stabilizacją powinny stopniowo przyzwyczajać się do butów minimalistycznych. Nagła zmiana obuwia i pokonywanie takich samych dystansów, jak do tej pory może grozić przesileniem mięśni i ścięgien oraz łatwą kontuzją. Przyzwyczajanie się do obuwia minimalistycznego powinno być stopniowe i planowane z głową. Stopy przyzwyczajone do dodatkowego wsparcia oferowanego przez klasyczne buty biegowe z dużą ilością amortyzacji będą potrzebowały dłuższego okresu adaptacyjnego, aby w pełni przyzwyczaić się do butów bez amortyzacji i usztywnień. Oprócz tego w butach minimalistycznych zmienia się cały sposób biegania czy chodzenia. W większej mierze do amortyzacji każdego kroku wykorzystywane jest śródstopie, a w mniejszym pięta, która w zwykłym obuwiu ma pod sobą grubą poduszkę z pianki. Najlepiej zmianę stylu biegania na naturalny, w obuwiu minimalistycznym przeprowadzać pod okiem doświadczonego biegacza, który doradzi i podpowie jak zrobić to komfortowo i bez narażania się na kontuzje.

Najlepsze buty minimalistyczne kupisz w sklepie 8a.pl

Zapewniamy szeroki wybór obuwia minimalistycznego topowych marek outdoorowych. Największa popularnością bez wątpienia cieszą się buty do biegania naturalnego wybierane przez osoby chcące spróbować zupełnie nowego stylu biegania. Buty minimalistyczne świetnie sprawują się w czasie przemierzania krętych ścieżek, chociaż mogą być też wykorzystane podczas codziennego treningu w parku. Buty do biegania naturalnego zapewnią zupełnie nowe wrażenia i pozwolą na nowo odkryć radość z biegania w terenie i nie tylko.

Sprawdź obuwie minimalistyczne do biegania:

Buty minimalistyczne damskie Buty minimalistyczne męskie Buty do biegania damskie Buty do biegania męskie Buty do biegania