top

Lonże do czekana

Lonża do czekana to ultralekkie rozwiązanie które pozwala wspinać się bez pętli nadgarstkowych (wygodniej!), a jednocześnie bez obaw o nagłą utratę sprzętu. Wykonane ze sprężynującej taśmy ramiona nie zawadzają, gwarantując przy tym maksymalny zasięg. Wybierz 1- lub 2- ramienną lonżę z krętlikiem i karabinkami.
9
produkty
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 9

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 9

na stronę

Lonże do czekanów - lekkie i funkcjonalne

Lonże pojawiły się jako akcesorium do czekanów wraz z rozwojem drytoolingu. Trudniejsze prowadzenia, częstsze zmiany chwytu, coraz bardziej wygięte styliska - wszystkie te aspekty wpłynęły na słabnącą popularność pętli nadgarstkowych (swego czasu dostarczanych w komplecie z niemal każdą wspinaczkową dziabą). Sportowe, lodowe drogi wciąż jednak wiążą się z ryzykiem upuszczenia czekana, tak więc eliminowaną pętlę coś musiało zastąpić. Repiki, lonże samoróbki i inne pośrednie rozwiązania zastąpiły dziś ultralekkie i funkcjonalne lonże: jedno- i dwuramienne, wykonane z elastycznych taśm typu "bungee", z wykorzystaniem krętlika (dzięki któremu ramiona nie plączą się) i lekkich karabinków.

Lonża do czekana czy może pętla nadgarstkowa?

Kiedy wspinasz się w lodzie, to zabezpieczenie czekana przed zgubieniem jest niezwykle istotne. Dlatego akcesoria w postaci lonż okazują się doskonałym rozwiązaniem. Umożliwiają one odpoczynek w trakcie wspinaczki czy operacje sprzętowe bez obaw, że Twój sprzęt przypadkowo spadnie i... zniknie na zawsze, pozostawiając Ciebie w niemałych opałach. Utrata tak drogiego ekwipunku jest nie tylko kosztowna, ale też zwyczajnie niebezpieczna. Budowa lonż do czekanów opiera się na dwóch lub jednym ramieniu. Wykonuje się je z rozciągliwej, ale wytrzymałej taśmy. W wersji "bungee" pozwala stworzyć sprzęt o minimalistycznych wymiarach przy uprzęży, ale o maksymalnie długim zasięgu. Doskonałym patentem są lonże z krętlikiem, który sprawia, że taśmowe ramiona nie owijają się wokół siebie podczas zmiany umiejscowienia czekanów w trakcie wspinaczki. Oryginalnie dołączane karabinki to najlżejsze modele (nie przeznaczone do wspinaczki!) które poradzą sobie z niskimi temperaturami i długotrwałym użytkowaniem.

Wybieraj w bogatej ofercie sprzętu zimowego:

Czekany turystyczne Czekany lodowe Czekany na skitury Akcesoria do czekanów Raczki turystyczne
Raki Raki koszykowe Raki półautomatyczne Raki automatyczne Raki na skitury
Śruby lodowe Sondy lawinowe Łopaty lawinowe Detektory lawinowe Plecaki lawinowe