top

Raki automatyczne

Raki automatyczne to najszybsze w zakładaniu modele dla zaawansowanych turystów, wspinaczy i miłośników drytoolingu. Oferują techniczną precyzję i stabilność podczas pokonywania alpejskich dróg mikstowych czy lodospadów.
Zobacz jako Siatka Lista

25 Produkty

na stronę
 1. -20%
  Raki skiturowe Camp Skimo Total Race
 2. -20%
  Raki automatyczne Camp Blade Runner
  Raki automatyczne Camp Blade Runner
  991,99 zł 1 239,99 zł
 3. -23%
  Raki Black Diamond Snaggletooth Pro
 4. -30%
  Raki Petzl Leopard - Leverlock Fil
  Raki Petzl Leopard - Leverlock Fil
  550,19 zł 785,99 zł
 5. -25%
  Raki Petzl Irvis Hybrid
  Raki Petzl Irvis Hybrid
  626,99 zł 835,99 zł
 6. -25%
  Raki Petzl Vasak - Leverlock Universel
 7. -25%
  Raki Petzl Sarken - Leverlock Universel
 8. -30%
  Raki Petzl Irvis - Leverlock Universel
 9. -20%
  Raki Black Diamond Stinger
  Raki Black Diamond Stinger
  719,99 zł 899,99 zł
Zobacz jako Siatka Lista

25 Produkty

na stronę
Wyczyść

Raki automatyczne - niezbędne na śniegu i lodzie

Raki to obok czekana najważniejszy element wyposażenia górskiego na wysokościach gdzie (czy w okresie gdy) zalega śnieg i lód. Współczesna oferta to gama producentów, sposobów mocowania i modeli na pozór różniących się detalami.

Kiedy wybrać raki automatyczne i które?

Przede wszystkim, tzw. "automaty"  to łatwość i szybkość zakładania, a także pewność trzymania na bucie. Nie tylko podczas spokojnego marszu polem śnieżnym, ale także podczas dynamicznego wbijania przodów buta w zmrożony śnieg czy "oblaną" lodem skałę. Idealnie współgrają one ze współczesnymi butami górskimi i wysokogórskimi wyposażonymi w podeszwy z wgłębieniami z przodu i z tyłu (przy pięcie). To właśnie konieczność posiadania dostosowanego do automatów obuwia stanowi o jego mniejszej popularności w porównaniu do pozostałych sposobów mocowania. Siłą rzeczy, raki automatyczne kierowane są więc raczej do zaawansowanych turystów, alpinistów, taterników, drytoolowców i innych zdobywców zaśnieżonych szlaków czy lodowych dróg, którzy zdąrzyli się już zaopatrzyć w bardziej specjalistyczne obuwie, a do tego bardziej świadomie wybierają sprzęt pod konkretne potrzeby i oczekiwania. System dopasowania w zestawieniu z odpowiednimi butami jest niemal niezawodny i zdaje egzamin nawet wykorzystywany przez osoby wybierające do realizowania górskich celów w bardzo wymagających warunkach.
Raki automatyczne z uwagi na swą konstrukcję bardzo dobrze sprawdzają się jako element wyposażenia wysokogórskiego - trekkingowego, wspinaczkowego, ale także skiturowego (jeśli buty skiturowe posiadają wgłębienie pod automaty, to nie ma co zastanawiać się nad innym sposobem mocowania).

Mocowanie najłatwiejsze w świecie

Jak już wspomnieliśmy powyżej, raki automatyczne przeznaczone są do noszenia ze specjalnie przystosowanym do tego obuwiem. Konstrukcja butów musi przewidywać możliwość zapięcia automatów. Służy temu odpowiednio ukształtowany rant z tyłu oraz "rowek" na przodzie. Samo zakładanie jest banalnie proste - wystarczy przedni pałąk umieścić w wycięciu podeszwy buta, a następnie zapięcie tylnej klamry. Gotowe. Dla pewności mocowania pozostaje użycie taśmy owiązującej cholewkę wokół kostki, i tyle. Charakterystyka zestawu (automaty wymagają butów ze sztywną podeszwą) sprawia, że raki nie luzują się w trakcie użytkowania, pozostając na swoim miejscu nawet przy agresywnym wkopywaniu się w śnieg.

Automaty automatom nie równe

Oczywiście jak każdy sprzęt specjalistyczny, tak i raki automatyczne muszą cechować się bardzo wysoką jakością wykonania. Solidność połączeń i odpowiednia trwałość konstrukcji to gwarancja, że każdy krok będzie stawiany pewnie. Ale różne rodzaje aktywności, wymagają trochę innego rodzaju wyposażenia. Na swej zimowej drodze np. w Tatrach, napotkamy i i śnieg, i skałę, a nawet... trawę. Tak zróżnicowane podłoże wymaga nieco innej konstrukcji aniżeli w przypadku w pełni zaśnieżonej drogi niezbyt trudnym szlakiem. Najłatwiej zauważyć różnicę w budowie przednich zębów - atakujących, oraz dwóch kolejnych, ustawionych tuż za nimi. Wyróżniamy tu modele bardziej klasyczne, z parą zębów atakujących ustawioną na stałe, poziomo, a także modele wspinaczkowe / drytoolowe z wymienną parą ostrzy (pojedynczych lub podwójnych, czyli monopoint lub dualpoint) ustawionych bardziej pionowo (mowa o przekroju). W obydwu przypadkach, zęby te mogą być asymetryczne (zazwyczaj nie są) dla miłośników precyzyjnych, technicznych ustawień na skalnych czy lodowych stopniach.
Pionowe zęby zdecydowanie lepiej penetrują lód, są ostrzejsze i efektywniejsze. Jeśli jednak mają być używane bardziej "trekkingowo" to będzie to przerost formy nad treścią, zbędny wydatek i większe ryzyko dla przypadkowego uszkodzenia pozostałych sprzętów. Jeśli chodzi o drugą parę zębów, to także tutaj zauważysz modele gdzie jest ona bardziej cofnięta i wspomaga raczej stabilność podczas marszu, albo też wyraźnie wysunięta ku przodowi, aby wzmocnić wbijanie w lód przednich zębów. Oceń co najbardziej interesuje Cię zimą; piesze wycieczki popularnymi szlakami, pionowy lód, ambitna wspinaczka wysokogórska, skitouring czy może zimowe wspinanie po obitych drogach? Im bardziej ambitny i trudny cel, tym "agresywniejsze" w swej budowie raki wybierz.

Różne raki automatyczne w sklepie 8a.pl

Chociaż raki automatyczne mogą wydawać się wizualnie podobne, każdy producent stosuje nieco inne rozwiązania, żeby jak najlepiej dopasowywać modele do oczekiwań klientów. Najnowsze modele światowych marek takich jak Climbing Technology (w tym model CT Hyper Spike), Black Diamond, Petzl i Grivel znajdziesz w asortymencie sklepu górskiego 8a.pl. Z wielu propozycji możesz wybrać taką, która doskonale wpisze się w Twój gust i zrealizuje wymagania.