top

Okulary do asekuracji

Okulary do asekuracji pozwalają dokładnie kontrolować każdy ruch partnera, który znajduje się w ścianie bez konieczności podnoszenia głowy w górę.
Nie znaleźliśmy produktów pasujących do zapytania.
Wyczyść

Okulary do asekuracji – wygoda i bezpieczeństwo

Okulary do asekuracji to wygodne rozwiązanie, które docenią wspinacze i ich partnerzy. Jeśli asekuracja kojarzy Ci się przede wszystkim z nienaturalną pozycją i zadartą w górę głową, generującą ból karku, pora o tym zapomnieć. Okulary do asekuracji mimo że czasem wywołują uśmiech są wyjątkowo praktyczne. Każdy wygląda w nich nieco zabawnie, ale tutaj podstawową zaletą jest efektywność i komfort asekuracji. Zakładając je nie trzeba co chwilę spoglądać do góry, podążając za każdym ruchem naszego wspinaczkowego partnera. Można patrzeć się przed siebie, a dzięki pryzmatom odpowiednio odbijającym światło możliwe będzie kontrolowanie poczynań wspinacza na kolejnych odcinkach drogi. Ten niewielki gadżet znaczenie ułatwia funkcjonowanie we wspinaczkowym środowisku. Zarówno w skałach jak i na panelu, jednym słowem wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z asekuracją.

Okulary do asekuracji – nietypowa konstrukcja

Jak skonstruowane są okulary do asekuracji? Czy powodują one zniekształcenie faktycznego obrazu? Takie pytania mogą powstawać, gdy pierwszy raz zetkniemy się z tą kategorią produktów. Budowa okularów do asekuracji opiera się na zastosowaniu pryzmatów. Udało się uniknąć efektu lustrzanego odbicia, a strony odpowiadają rzeczywistości. Szkła zostały ułożone w bryłę prostokątnej podstawie i trójkątnym przekroju. W ten sposób możliwe było wykorzystanie zjawiska wewnętrznego odbicia. Obraz załamuje się na obydwu płaszczyznach szkieł, umożliwiając asekurantowi śledzenie działalności wspinającego się partnera spoglądając naturalnie przed siebie. Możesz stale obserwować jego kolejne przechwyty i stopy wędrujące w poszukiwaniu stopni.

Okulary do asekuracji – dla kogo?

Okulary do asekuracji sprawdzą się wśród osób, które chcą oszczędzić sobie bólu karku i pleców. To propozycja dla asekurantów, którzy spędzają pod ścianą długie godziny. Jeśli wspinasz się w dwuosobowym zespole warto mieć ze sobą jedną parę okularów. Będą one potrzebne osobie asekurującej swojego partnera. To innowacyjne rozwiązanie pozwalające uniknąć ciągłego spoglądania w górę. Jeśli chcesz zadbać o szybkość reakcji na każdy ruch wspinacza, warto rozważyć te bazujące na pryzmatach okulary. Dzięki nim możliwa będzie szybka reakcja na ewentualne odpadnięcie, a także na rest czy dojście do topu. Dobry asekurant powinien spoglądać na poczynania osoby na prowadzeniu, starając się odpowiednio szybko wybierać jak i wydawać luz. To z pozoru proste czynności, które sprawiają, że wspinaczka przebiega wyjątkowo sprawnie. Dobrze zgrany zespół to klucz do sukcesu, a okulary do asekuracji mogą stanowić wartość dodaną.