top

Płachty biwakowe

Płachty biwakowe to podstawowe schronienie, które umożliwia nocleg w terenie. Wodoodporna płachta biwakowa sprawdzi się w czasie wyprawa z lekkim bagażem, a także w sytuacjach awaryjnych, kiedy będziemy musieli spędzić noc na szlaku.
Zobacz jako Siatka Lista

19 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

19 Produkty

na stronę
Wyczyść

Czym jest płachta biwakowa?

To najprostsza forma schronienia turystycznego, która pozwala na nocleg w terenie. Płachty biwakowe po rozłożeniu przypominają kształtem śpiwór, jednak ich funkcja jest zupełnie inna. Przede wszystkim zabezpieczają przed wilgocią oraz wiatrem, dzięki czemu pozwalają na nocowanie w niesprzyjających warunkach pogodowych. Można je porównać do odzieży wyposażonej w membranę, którą zakładamy na siebie w czasie załamania pogody. Taką też funkcję spełnia płachta biwakowa. Stanowi barierę dla wychładzającego wiatru, deszczu czy śniegu. Co ważne, aby odpowiednio spełniała ona swoją funkcję, musi być użyta wraz ze śpiworem oraz matą izolującą od podłoża. Dopiero takie połączenie zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi oraz niską temperaturą. Użytkując płachty biwakowe musimy być przygotowani na to, że komfort noclegu nie będzie taki wysoki, jak w przypadku namiotu. Zyskujemy jednak nieporównanie niższa wagę schronienia, dzięki czemu możemy przemieszczać się po górach jeszcze szybciej i sprawniej.

Płachty biwakowe - rodzaje

Wśród płacht możemy wyróżnić dwa główne typy. Pierwszym z nich są płachty biwakowe wykonane z bardzo lekkich, najczęściej nylonowych tkanin, które świetnie sprawdzają się w czasie wielokrotnego użytkowania. To modele przeznaczone dla osób przemieszczających się po górach z minimalnym bagażem. Jeśli nie chcemy zabierać ze sobą namiotu, to lekka i mała po spakowaniu płachta biwakowa będzie doskonałą alternatywą. Modele tego typu są najczęściej wyposażane w wodoodporną membranę, a szwy są podklejane, aby całość zapewniała wysoki poziom wodoodporności. Wysoka wytrzymałość materiałów sprawia, że taka płachta biwakowa świetnie sprawdzi się w czasie wielokrotnego użytkowania w czasie wypraw górskich i turystycznych.

Drugim typem są awaryjne płachty biwakowe. To najlżejsze modele wykonane z materiałów przypominających te stosowane w kocach ratunkowych, jednak cechujące się nieco większą wytrzymałością. Folia termiczna sprawia, że całość jest jeszcze lżejsza. Ten typ płacht świetnie sprawdza się w sytuacjach awaryjnych, kiedy musimy spędzić nieplanowany nocleg na szlaku. Łączą one cechy koca ratunkowego i płachty, skutecznie chroniąc przed szybkim wychłodzeniem organizmu przez zimne wiatr.

Płachta biwakowa może służyć zarówno do noclegu, jak i stanowić dodatkowe schronienie w przypadku załamania pogody. W założonej płachcie biwakowej można usiąść, żeby przeczekać gwałtowną ulewę czy śnieżycę. Oprócz modeli jednoosobowych dostępne są również płachty biwakowe dwuosobowe, dzięki czemu w przypadku poruszania się w 2-osobowym zespole, waga schronienia będzie jeszcze niższa.