top

Maty i materace

Maty i materace turystyczne to niezbędny element wyposażenia podczas wyprawy górskiej, a także w trakcie biwakowania. W ofercie znajdzie się zarówno ultra lekki materac turystyczny, jak i gruba mata kempingowa do spania w wygodnym namiocie rodzinnym.
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
  1. Producent
    Big Agnes
Zobacz jako Siatka Lista

9 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

9 Produkty

na stronę
Wyczyść

Co wybrać – materac turystyczny, mata do spania czy karimata?

Niezależnie od tego czy wybierasz się na wyprawę górską czy z rodziną pod namioty, odpowiednie przygotowanie miejsca do spania jest kluczem do dobrego wypoczynku. Materace turystyczne i maty do spania zapewnią odpowiednią izolację od zimnego podłoża, a także zagwarantuję wysoki komfort snu. Mnogość rozwiązań sprawia jednak, że dobrze jest się zapoznać ze wszystkimi dostępnymi opcjami i dobrać model maty czy materaca odpowiedni do podejmowanej przez nas aktywności. Spośród wszystkich mat i materacy turystycznych zdecydowanie najlżejsze są tradycyjne karimaty. Wykonywane z jednej lub kilku warstw pianki, mogą być również dodatkowo zaizolowane warstwą folii aluminiowej. Cechuje je maksymalna niezawodność, dlatego są częstym wyborem na ekspedycje górskie oraz w dalekie zakątki świata. Oferowany przez nie komfort snu stoi jednak na dość niskim poziomie, stąd też ich popularność w trekkingu czy na biwakach jest nieco mniejsza.

Niezwykłą popularnością wśród turystów i miłośników trekkingu cieszą się samopompujące maty turystyczne. Doskonale łączą wysoką wygodę snu z możliwością szybkiego przygotowania miejsca do spania. Wśród modeli panuje duże zróżnicowanie jeśli chodzi o parametry. Od lekkich modeli trekkingowych, po bardzo duże i grube dwuosobowe maty kempingowe, które doskonale sprawdzają się w namiotach rodzinnych. Połączenie specjalnej samorozprężającej się pianki z możliwością lekkiego nadmuchania całości sprawia, że optymalnie łączą w sobie wysoki komfort snu z izolacją od podłoża. Po wypuszczeniu powietrza i zwinięciu, maty turystyczne mają kompaktowe rozmiary, dzięki czemu z łatwością mieszczą się w większości plecaków turystycznych. Podobnie wygląda podział jeśli chodzi o materace turystyczne do spania. Najlżejsze konstrukcje z łatwością można spakować do wielkości przypominającej niewielką butelkę z napojem. Z kolei najbardziej komfortowe wersje materacy przypominają łóżka. Charakteryzują się dużą wysokością, często mają wbudowane pompki do szybkiego napełniania powietrzem.

Jaki materac turystyczny na camping, a jaki na trekking?

Dłuższy pobyt na campingu oraz długa wędrówka górskim szlakiem stawiają przed materacem do spania zupełnie różne wymagania. Jeśli rozbijamy się w jednym miejscu na kilka dni to najważniejszy będzie komfort. Dobrym wyborem w taki przypadku jest gruby, pompowany materac turystyczny, który zapewni wygodę niemal zbliżoną do łóżka. Bardzo duża grubość wymaga zastosowania to jego napełnienia pompki nożnej lub elektrycznej. Jeśli dysponujemy dużym namiotem campingowym, bez problemu wstawimy go do sypialni i będziemy mogli cieszyć się komfortowym snem każdej nocy. Zupełnie inaczej skonstruowane są ultra lekkie materace turystyczne przeznaczone na trekking i wszędzie tam, gdzie liczy się każdy gram sprzętu. Wykonane z bardzo cienkiego materiału modele cechują się umiarkowaną grubością. Zastosowane w nich niezwykle cienkie materiały pozwalają zwinąć całość do wielkości kubka termicznego. Można je łatwo nadmuchać bez dodatkowej pompki, dzięki czemu przygotowanie miejsca do spania zajmuje tylko kilka chwil. Takie modele to optymalne rozwiązanie na wędrówki z plecakiem, czy wyprawy rowerowe, podczas których trzeba maksymalnie obniżyć zarówno wagę, jak i objętość ekwipunku.

Jaka mata turystyczna na wycieczki, a jaka na biwak?

Podobnie jak w przypadku materacy, maty do spania mogą się między sobą znacznie różnić konstrukcją. Różnica będzie przede wszystkim w ich grubościach. Wraz z grubością rośnie też niestety waga i wymiary po spakowaniu. Stąd też największe maty turystyczne są najczęściej wybierane na campingi i do dłuższego biwakowanie w jednym miejscu. Jeśli wędrujemy z plecakiem, a namiot rozbijamy codziennie w innym miejscu, najlepszym wyborem będą lekkie maty trekkingowe, w których poświęcono część komfortu na rzecz obniżenia wagi, Czy to oznacza, że cieńsze maty do spania są niewygodne? Oczywiście, że nie, jednak warstwa amortyzująca nacisk ciała jest nieco cieńsza. Jeśli lubisz spać na nieco sztywniejszym łóżku, to cienka mata turystyczna będzie niejednokrotnie lepszym wyborem, niż bardzo gruba mata kempingowa, która może się okazać zbyt miękki.

Niezbędny ekwipunek do spędzenia nocy pod namiotem dostępny w 8a.pl

W naszym asortymencie staramy się zapewnić możliwie szeroką ofertę, która usatysfakcjonuje zarówno osoby zaczynające swoja przygodę z turystyką , jak i prawdziwych specjalistów, którzy poszukują najnowszych i najbardziej zaawansowanych modeli dostępnych na rynku. Oferowane przez nas maty turystyczne, ultra lekkie materace turystyczne a także niezawodne karimaty świetnie sprawdzą się w czasie nocowania w terenie, pozwalając wygodnie rozłożyć śpiwory i w pełni wykorzystać noc na odpoczynek i regenerację sił.