top

Kompasy

Kompasy to niezastąpiony element turystycznego ekwipunku, który doskonale sprawdzi się zarówno w czasie podstawowej nawigacji na szlaku, jak i w sytuacjach awaryjnych. Mapa plus dobry kompas powinny znaleźć się w plecaku każdego turysty. W naszej ofercie zapewniamy zarówno podstawowe mini kompasy w breloczkach, niewielkie modele do biegów na orientację, jak i rozbudowane busole ze szczerbinką i lusterkiem.
13
produkty
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 13

na stronę
 1. Nowy
  Kompas Suunto M-3 G
 2. -10%
  Kompas Suunto MB-6 NH
  Kompas Suunto MB-6 NH
  332,99 zł 369,99 zł
 3. -10%
  Kompas Suunto MCB NH Mirror
  Kompas Suunto MCB NH Mirror
  125,99 zł 139,99 zł
 4. -10%
  Kompas Suunto M-3
  Kompas Suunto M-3
  188,99 zł 209,99 zł
 5. -12%
  Kompas Suunto Clipper
  Kompas Suunto Clipper
  79,19 zł 89,99 zł
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 13

na stronę

Kompasy – niezbędny dodatek do mapy turystycznej

Obecnie coraz większą popularność zdobywają nawigacje GPS. Bez trudu można za ich pomocą wyznaczyć trasę przemarszu, a automatyczne wskazówki poprowadzą nas zgodnie z wybranymi szlakami. Dlaczego więc wielu turystów mimo wszystko wybiera tradycyjną mapę i kompas magnetyczny? Część osób korzysta z klasycznych map z przyzwyczajenia, część uważa taki sposób nawigowania za wygodniejszy, a część słusznie zauważa, że to najbardziej niezawodny sposób wyznaczania drogi. Nie ma tutaj ryzyka, że rozładują się baterie, stracimy sygnał GPS, czy po prostu urządzenie się zepsuje. Stąd też kompasy są cały czas obecne w ofercie sklepów turystycznych, a wybór różnorodnych modeli jest bardzo szeroki.

Najprostsze minimalistyczne kompasy - w breloczku, guziku, w latarce, lub dołączane jako część zestawu survivalowego świetnie sprawdzą się w sytuacji awaryjnej. Pozwalają wyznaczyć podstawowe kierunki świata, a przy tym praktycznie nie zajmują miejsca w ekwipunku. To doskonały wybór na zapasowy kompas. Do nawigacji z mapą najchętniej wybierane są wszechstronne kompasy płytkowe. Praktyczna podziałka czy obrotowy pierścień znacznie ułatwią orientację w terenie, a także wyznaczenie trasy i określenie jej przybliżonej długości. W ofercie znajdują się też busole z lusterkiem, które pozwolą na dokładniejsze wyznaczanie azymutu. Takie modele są chętnie wybierane przez miłośników survivalu i militariów.

Nowoczesne kompasy sprawdzą się w każdych warunkach

W markowych kompasach stosuje się wysokiej jakości igły magnetyczne, której dokładność może wynosić +/- 1°. Dzięki temu zawsze zyskasz precyzyjną wiedzę o kierunku, w którym się poruszasz. Kiedy w GPS zawiedzie bateria, to kompas turystyczny wraca do łask, by wesprzeć cię w podróży, precyzyjnie wyznaczając strony świata. Te niewielkie i poręczne konstrukcje są tworzone z trwałych tworzyw, więc zniosą trudy górskiego wędrowania. Bardziej zaawansowane kompasy do turystyki działają nawet w zakresie temperatur od -30 do +60 °C. Dzięki temu zimowy trekking lub marsz pustynią nie sprawią, że kompas zawiedzie. Ważny jest także kształt podstawy. Taka, która pewnie leży w dłoni, zabezpieczy kompas turystyczny przed przypadkowym upadkiem na ziemię.

Na co jeszcze zwrócić uwagę porównując kompasy?

Wiele modeli posiada dodatkowe funkcjonalności, które ułatwiają ich użytkowanie w terenie. Kompasy turystyczne zostały w większości przygotowane do pracy z mapą. Model płytkowe posiadają podziałkę w najpopularniejszej skali lub chociaż linijkę. Pozwolą one na szybsze oszacowanie odległości na mapie. Wbudowana w kompas lupa pozwoli na szybsze odczytywanie niewielkich symboli przy gorszych warunkach oświetleniowych. Kompasy turystyczne powinny być też wykonane z przezroczystych materiałów, żeby po położeniu na mapie nie zasłaniały jej. Niektóre kompasy mają luminescencyjne oznaczenia, co pozwala na korzystanie z nich również w nocnych warunkach. W modelach wojskowych to niezbędna cecha. Zaawansowany kompas turystyczny musi też posiadać korektę deklinacji, żeby korzystanie z niego było jeszcze wygodniejsze. Modele z obrotowym pierścieniem ułatwią pomiar azymutu, co jest przydatnym wsparciem. Do wyznaczania azymutu doskonale sprawdzą się klasyczne busole z rozkładaną obudową. Wyposażone w szczerbinkę i lusterko modele pozwolą precyzyjnie wyznaczyć wybrany kierunek. Tak naprawdę kompasy to bardzo zróżnicowane konstrukcje, dlatego warto zawsze zorientować się, jakie funkcje będą niezbędne w czasie naszych outdoorowych aktywności.

Gdzie kupić dobry kompas?

Jeśli chcemy, aby nasz kompas był bardzo dokładny i posiadał wszystkie niezbędne funkcjonalności powinniśmy poszukać go w sklepie górskim lub turystycznym. Oferowane w takich miejscach modele są przygotowywane przez marki, które specjalizują się w produkcji urządzeń nawigacyjnych. Dzięki temu możemy mieć pewność wysokiej precyzji wykonania, która przełoży się na dokładne wskazania kierunków. W sklepie 8a.pl oferujemy kompasy turystyczne topowych marek, takich jak Silva czy Suunto. Producenci ci posiadają bardzo duże doświadczenie w projektowaniu sprzętu nawigacyjnego, nie tylko tego klasy turystycznej, ale również morskiej. Dostępne w ofercie kompasy turystyczne, do biegów na orientację czy też wojskowe, pozwolą każdemu miłośnikom outdooru wybrać odpowiedni model. Bogatą ofertę kompasów w naszym sklepie uzupełniają praktyczne krzywomierze. Pozwolą ona na dość dokładne oszacowanie długości krętych dróg i szlaków. Wśród dostępnych modeli znajduje się zarówno krzywomierz elektroniczny, jak mechaniczny. Niezależnie od tego, na który się zdecydujesz, możesz mieć pewność precyzyjnych pomiarów.