top

Buty na via ferraty

Buty na via ferraty to modele wyposażone w podeszwę o wysokiej przyczepności. Cechuje je także konstrukcja gwarantująca wygodne poruszanie się po drogach o zróżnicowanym charakterze.
Zobacz jako Siatka Lista

186 Produkty

na stronę
  1. -20%
    Buty damskie Hanwag Ferrata II GTX - black/ocean
Zobacz jako Siatka Lista

186 Produkty

na stronę
Wyczyść

Buty na via ferraty – odpowiednia podeszwa to podstawa

Wybierając buty na via ferraty należy zwrócić uwagę przede wszystkim na podeszwę. Ważne jest by zapewniła ona odpowiedni stopień amortyzacji oraz przyczepności w zróżnicowanym terenie. Planując przejście drogi typu via należy uwzględnić nie tylko poruszanie się w często eksponowanym terenie skalnym, który może prowadzić granią. To także podejście pod drogę, która zazwyczaj zaczyna się w wyższych partiach gór. Z tego powodu należy zdecydować się na podeszwę o właściwej sztywności i wysokiej przyczepności do podłoża. Stopień sztywności to już indywidualna kwestia, ponieważ każdy użytkownik będzie poszukiwał nieco innej podeszwy. Często podeszwy kategorii: buty na via ferraty będą także wyposażone w płaską strefę z przodu. Dzięki niej możliwe jest sprawne pokonywanie fragmentów o nieco wspinaczkowym charakterze. To nawiązanie do butów wspinaczkowych na płaskiej gumie. W ten sposób przejście pionowego odcinka w skale nie będzie stanowiło technicznego problemu.

Buty na via ferraty – konstrukcja

Buty na via ferraty to także określona konstrukcja, która jest udanym kompromisem między butami trekkingowymi i wspinaczkowymi. W ofercie sklepu 8a.pl dostępne są zarówno niskie modele jak i buty lekko wychodzące za kostkę. Ta druga propozycja trafi szczególnie do osób, obawiających się o stabilizację kostki. Tym użytkownikom możemy zaoferować wszystkie modele oznaczone w nazwie jako Mid. Via ferraty często przebiegają w pełnym słońcu, dlatego poruszanie się w typowych całorocznych butach turystycznych może być uciążliwe. Warto zastanowić się nad niższymi butami oraz propozycjami wykonanymi z materiałów oferujących niezbędną wentylację. Najbardziej popularnym okresem wyjazdów na via ferraty jest lato, które we Włoszech czyli kraju znanym z tego typu atrakcji, bywa wyjątkowo upalne. W temacie konstrukcji warto dodać także kilka słów o rodzaju wiązania. Buty na via ferraty w większości są wiązane po sam przód. Sznurowanie jest też stosunkowo gęste i precyzyjne, by buty dobrze i dokładnie przylegały do stopy. Ma to szczególne znaczenie w trakcie poruszania się w bardziej wymagającym terenie, w którym liczy się precyzja z każdym krokiem.

Buty na via ferraty – co jeszcze zabrać na żelazną drogę?

Buty na via feraty to tylko jeden z elementów sprzętu, który może okazać się przydatny w tego typu aktywności. Ważne jest, by wybrać odpowiednie buty, które zapewnią wsparcie w każdym terenie. Powinny spełnić swoje zadanie tak w trakcie podejścia pod via ferratę jak i w czasie poruszanie się po kolejnych jej odcinkach. Niezbędny jest także właściwy poziom komfortu, by móc w 100% skupić się na pewnym stawianiu kroków jak i wpinaniu karabinków lonży w stalową linę. Poza butami należy mieć ze sobą także zestaw via ferrata składający się z lonży z absorberem, uprzęży oraz kasku. Pakując się na ferratę warto pomyśleć także o odpowiednim nawodnieniu w trakcie wycieczki. Często biegnie ona granią oraz w terenie, w którym próżno szukać źródła wody. Najlepiej zabrać ze sobą plecak z systemem nawadniającym w postaci bukłaka lub termos, jeśli nie możemy rozstać się z ciepła herbatą w terenie. Nie sposób pominąć także kurtki z membraną, która zagwarantuje ochronę przed deszczem w razie nagłej zmiany pogody.