top

Smary do nart biegowych

Smary do nart biegowych to niezbędny dodatek w wyposażeniu każdego miłośnika zimowych wypraw na nartach. Poręczny smar do nart biegowych na zimno świetnie sprawdzi się w czasie wyjazdów. W ofercie zapewniamy między innymi smary do biegówek z łuską oraz foką.
Zobacz jako Siatka Lista

2 Produkty

  1. -10%
    Smar do nart Swix N3NC 80 ml
    Smar do nart Swix N3NC 80 ml
    57,99 zł 64,99 zł
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

2 Produkty

Wyczyść

Smary do nart biegowych – istotny dodatek

Smarowanie nart jest bardzo często zaniedbywane przez początkujących miłośników narciarstwa, a bardzo niesłusznie. Odpowiednie dbanie o ślizgi nart biegowych sprawi, że będą jechały znacznie lżej, a także pozytywnie wpłynie na ich trwałość. Co ważne, jeśli wyposażymy się w smary dedykowane do naszego sprzętu, cały proces wcale nie musi być trudny. Smarowanie nart biegowych można przeprowadzić na gorąco i na zimno. Ten pierwszy sposób jest zdecydowanie bardziej pracochłonny i wymaga większej ilości sprzętu. Potrzebne jest specjalne żelazko, którym roztopimy i rozprowadzimy smar po narcie. Następnie trzeba usunąć jego nadmiar i wyszczotkować ślizg. Dla osób żyjących biegówkami na co dzień to zwykły serwis nart, jeśli jednak dopiero zaczynamy przygodę z narciarstwem biegowym, możemy takie smarowanie na gorąco zlecić w serwisie.

Oprócz tego możliwe jest smarowanie nart na zimno i tę czynność mogą wykonać nawet początkujący narciarze biegowi. Smary do nart biegowych na zimno są dostępne w formie kostek, w sprayu, a także w płynie, najczęściej z aplikatorem gąbkowym. Najczęściej wystarczy rozprowadzić smar na powierzchni ślizgu, a następnie go wypolerować. Choć smarowanie na zimno nie jest tak efektywne jak smarowanie na gorąco, to i tak nie ma porównania z sytuacją, kiedy w ogóle nart nie nasmarujemy. Stąd też warto zaopatrzyć się w odpowiednie smary do biegówek jeszcze przed pierwszym wyjazdem. Uratują nas w niejednym przypadku, kiedy po świeżych opadach śniegu nasze narty po prostu „przestaną jechać”. Po nasmarowaniu różnica będzie odczuwalna już przy pierwszych odepchnięciach.

Smary do biegówek klasycznych i do stylu łyżwowego

W przypadku nart biegowych do łyżwy smarowanie jest bardzo proste. Całą nartę smarujemy na poślizgi. Nieco więcej zachodu jest w przypadku nart biegowych do stylu klasycznego. W nich mamy bowiem pośrodku ślizgu, pod butem, strefę odbicia, która powinna umożliwiać odepchnięcie w czasie biegania. W sportowych oraz klasycznych nartach do narciarstwa biegowego strefa ta jest gładka i musimy na niej zastosować specjalne smary odbiciowe. Proces ten wymaga chociaż podstawowego doświadczenia. Z tego też powodu w nartach turystycznych i rekreacyjnych najczęściej w tej środkowej strefie stosowana jest jednak specjalna łuska lub foka. Ta pierwsze to specjalne wyżłobienia w ślizgu, które blokują nartę w ruchu w tył, ale umożliwiają poślizg. Foki działają na tej samej zasadzie, ale zamiast wyżłobień na ślizgu umieszczone jest specjalne włosie. W przypadku smarowania nart z łuską lub foką ważne jest, aby zastosować do nich odpowiedni smar. Do fok dostępne są smary zapobiegające ich oblodzeniu, natomiast do łuski stosuje się najczęściej smary do nart biegowych w sprayu lub w płynie z aplikatorem gąbkowym. Pozostałą część ślizgu, czyli przód i tył narty smaruje się po prostu na poślizg. W ofercie sklepu 8a.pl zapewniamy szeroki wybór smarów do nart biegowych z łuską, foką oraz bez nich. Uniwersalny smar do biegówek to rzez, bez której nie powinno się wyruszać na dłuższe wypady na nartach.