Twoje konto firmowe jest zablokowane i nie możesz składać zamówień. Jeśli masz pytania, skontaktuj się proszę z administratorem Twojej firmy.

Sondy

Sonda lawinowa to niezbędny element każdego lawinowego ABC. Pozwala ona bowiem na dokładne ustalenie położenia osoby zasypanej przez lawinę w ostatniej fazie poszukiwań, co znacząco zwiększa szansę na udaną akcję ratunkową.
3
produkty
 1. Producent Pieps
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 3

na stronę
 1. -20%
  Elektroniczna sonda lawinowa Pieps iProbe II
  Elektroniczna sonda lawinowa Pieps iProbe II
  Cena promocyjna 639,20 zł Cena regularna 799,00 zł
 2. -20%
  Sonda lawinowa Pieps Aluminium 300
  Sonda lawinowa Pieps Aluminium 300
  Cena promocyjna 223,20 zł Cena regularna 279,00 zł
 3. -20%
  Sonda lawinowa Pieps Aluminium 260
  Sonda lawinowa Pieps Aluminium 260
  Cena promocyjna 191,20 zł Cena regularna 239,00 zł
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 3

na stronę

Prostota działania i skuteczność – sonda lawinowa

Zasada działania sondy lawinowej jest niezwykle prosta, a polega na przebijaniu warstw śniegu w celu wyczucia położenia osoby zasypanej przez lawinę. Sondy używa się już po określeniu położenia poszkodowanej osoby przez detektor lawinowy, który nie jest jednak wystarczająco precyzyjny, aby kreślić pozycję zasypanego co do centymetra. Używanie sondy lawinowej wymaga nieco wprawy oraz powinno przebiegać według ściśle określonego schematu, dlatego warto potrenować tę czynność jeszcze przed wyruszeniem w góry, aby w razie konieczności móc skutecznie nieść pomoc osobom zasypanym przez lawinę. Oczywiście w naszym wyposażeniu nie może również zabraknąć łopaty śnieżnej oraz detektora lawinowego. Te trzy elementy to nierozłączne lawinowe ABC, które daje szansę szybkiego odkopania osób zasypanych przez lawinę.

Budowa i rodzaje sond lawinowych

Sondy lawinowe posiadają bardzo prostą budowę – składają się z kilku segmentów połączonych linką, które dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu blokowania można szybko usztywnić. W trakcie akcji ratunkowej liczy się każda sekunda, dlatego profesjonalna sonda lawinowa powinna być zawsze pod ręką. Dół sondy zakończony jest specjalnym grotem, który pozwala przebić się nawet przez twardy śnieg. Skiturowe sondy lawinowe są najczęściej wykonywane z aluminium lub włókna węglowego. Te pierwsze charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością i doskonale sprawdzają się podczas częstszego użytkowania. Te drugie to ultralekki modele wybierane zazwyczaj przez narciarzy, którzy liczą każdy gram ekwipunku. Sonda lawinowa ze sklepu 8a.pl to świetny dodatek, który uzupełni każdy zestaw lawinowy kompletowany z myślą o użytkowaniu na nartach skiturowych.

Oprócz sondy lawinowej warto sprawdzić również:

Raki na skitury Plecaki lawinowe Gogle narciarskie Kaski skiturowe Okulary górskie