top

Kaski wspinaczkowe

Kask wspinaczkowy to podstawa wyposażenie w skałach i górach. W naszej ofercie zapewniamy lekkie kaski do wspinaczki skałkowej oraz wszechstronne kaski górskie i alpinistyczne, które spiszą się w wyższych górach.
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
 1. Kolor
  granatowy
Zobacz jako Siatka Lista

1 Produkty

 1. -38%
  Kask skiturowy Julbo The Peak - blue/dark blue
  Kask skiturowy Julbo The Peak - blue/dark blue
  w tym VAT 509,99 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 519,99 zł (-1%)
  Rekomendowana cena producenta 834,99 zł (-38%)
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

1 Produkty

Wyczyść

Kask wspinaczkowy – najważniejszy element wyposażenia w skałach i górach

Zarówno podczas wyjazdów wspinaczkowych w skałki, jak i na wyprawach typu alpejskiego priorytetem zawsze powinno być bezpieczeństwo. Kaski wspinaczkowe niewątpliwie należą do niezbędnych elementów wyposażenia. Ochrona głowy jest bowiem kluczowa w przypadku, kiedy w razie wypadku na ewentualną pomoc możemy czekać bardzo długo. Dobry kask górski może nam niejednokrotnie uratować nie tylko zdrowie, ale nawet życie. Podczas wspinaczki w skałkach oraz podczas zdobywania wysokich szczytów głowa jest narażona na obrażenia w wielu sytuacjach. Wystarczy wspomnieć o skałach, które ukruszą się nad nami, przypadkowo upuszczonym przez prowadzącego szpeju, czy nawet osłonie głowy w przypadku odpadnięcia i uderzenia o skałę. We wszystkich tych przypadkach dobre kaski alpinistyczne zapewnią wysoki poziom ochrony i nawet jeśli nie wyeliminują całkowicie obrażeń, to na pewno znacząco zmniejszą ich rozległość.

O wszystkich tych niebezpieczeństwach warto przypominać przede wszystkim wspinaczom skałkowym. Podczas letnich wyjazdów w skały, kask wspinaczkowy jest jedną z ostatnich rzeczy, które chcemy zakładać na głowę. Warto jednak przejrzeć najnowszą ofertę kasków górskich, w której pojawiają się bardzo lekkie i świetnie wentylowane modele, które mogą być komfortowo użytkowane również w czasie letnich upałów. W przypadku osób wspinających się w wysokich górach, kask alpinistyczny zazwyczaj jest na czołowym miejscu listy z wyposażeniem.

Budowa kasków wspinaczkowych i alpinistycznych

Wszystkie kaski górskie – wspinaczkowe i alpinistyczne – muszą spełniać taką samą normę bezpieczeństwa, czyli EN 12492. Oznacza ona, że kask posiada odpowiednią wytrzymałość oraz konstrukcję, przystosowaną do użytkowania w czasie wspinaczki skałkowej i górskiej. To gdzie użyjemy kasku zależy tylko i wyłącznie od nas oraz od konkretnych cech danego kasku górskiego. Obecnie można wyróżnić na rynku dwie dominujące konstrukcje, na jakich oparte są kaski wspinaczkowe.

Kaski wspinaczkowe piankowe

Kaski piankowe wykonywane są głównie ze spienionego polistyrenu, który ma za zadanie pochłaniać i rozpraszać energię uderzenia. Stanowi również główny element konstrukcyjny. Tego typu kaski wspinaczkowe są najczęściej na zewnątrz wykańczane cienką warstwą poliwęglanową. Zapewnia ona świetny wygląd, a także zwiększa wytrzymałość kasku górskiego, zarówno w czasie uderzenia skałą, jak i przy przypadkowym porysowaniu czy wgnieceniu podczas jego transportu. Kaski piankowe charakteryzują się bardzo niską wagą, przez co są często wybierane przez minimalistów, a także do wspinaczki skałkowej.

Kaski wspinaczkowe hybrydowe

W kaskach hybrydowych zastosowano mocną i sztywną skorupę zewnętrzną, wykonywaną z poliwęglanu lub materiału ABS. Wewnątrz niej umieszczone mniejszy panel ze spienionego polistyrenu. Taka konstrukcja kasku alpinistycznego sprawia, że jest on bardziej wytrzymały na uderzenia. Jest też znacznie łatwiejszy w transporcie. Taki typ kasku doskonale sprawdza się podczas wyzwań w wyższych górach, gdzie często nie ma możliwości szybkiej wymiany sprzętu. Stąd też kaski wspinaczkowe hybrydowe to najczęstszy wybór alpinistów, ale też osób poszukujących najbardziej wszechstronnego sprzętu

Kaski wspinaczkowe – dodatkowe elementy

Kaski górskie mogą być wyposażane w wiele dodatkowych elementów. Niemal wszystkie kaski wspinaczkowe są obecnie wyposażone w wygodny system regulacji obwodu, co pozwala idealnie dopasować je do głowy. Większość systemów wyposażonych jest w pokrętło, którym można odpowiednio wyregulować obwód. Warto zwrócić uwaga na wygodę jego użytkowania. Kaski alpinistyczne wyposażane są również w otwory wentylacyjne, które są niezbędne w cieplejszej części roku. W wybranych modelach można je zasłonić, co sprawdza się w okresie zimowym. Podczas działalności górskiej istotne okażą się również funkcjonalne uchwyty na czołówkę, które odpowiednio ustabilizują latarkę na głowie, kiedy wyruszamy na wyprawę przed świtem lub schodzimy już po zmroku.

Jaki kask górski kupić?

Wybierając kask wspinaczkowy warto zastanowić się gdzie będziemy go używać i w jakich warunkach. Jeśli poszukujemy kasku wspinaczkowego w skałki, którego będziemy używali tylko latem, to najlepszym wyborem będą najlżejsze kaski piankowe. Dobra wentylacja będzie podstawą. Jeśli potrzebujemy wszechstronnego kasku alpinistycznego, najlepiej będzie się zwrócić ku mocnym modelom hybrydowym. W przypadku zimowych wypraw dobrze by było, jeśli nasz kask górski posiadał możliwość zasłonięcia otworów wentylacyjnych, co docenimy w czasie śnieżycy. Kask alpinistyczny na chłodniejsze pory roku powinien posiadać też odpowiedni zapas jeśli chodzi o regulację obwodu, aby można było pod niego założyć cienką czapkę czy opaskę. Oczywiście niezależnie od tego, jaki kask wspinaczkowy wybieramy, kluczem jest odpowiednie dopasowanie do kształtu główny. Kask powinien posiadać nie tylko odpowiedni obwód, ale również dobrze trzymać się na głowie i nie leżeć zbyt płytko. Dobrze jest też sprawdzić nasze pole widzenia w kasku, aby nie ograniczał nam pola widzenia.

Dopasowany kask wspinaczkowy kupisz online w sklepie 8a.pl

W naszym sklepie wspinaczkowym oferujemy niezwykle szeroki wybór kasków górskich topowych marek. Zapewniają one nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale oferują równocześnie komfort użytkowania. Wśród nich znajdują się zarówno kaski alpinistyczne, które spiszą się w czasie wypraw wysokogórskich, jak i kaski do wspinaczki skałkowej, idealne na letnie wyjazdy. W naszej ofercie posiadamy równie damskie kaski wspinaczkowe, które wyróżniają się stylistyką oraz lepiej dopasowanymi rozmiarami. Dla najmłodszych adeptów sportów górskich posiadamy w ofercie kaski wspinaczkowe dla dzieci. Mniejsze modele pozwolą bezpiecznie zacząć przygodę ze wspinaczką już od najmłodszych lat.