top

Czekany na skitury

Czekany na skitury to najlżejsze pośród modeli do zimowej turystyki górskiej. Wykonane z najlżejszych stopów, pozbawione wszystkich zbędnych dodatków, prezentują minimalizm w najczystszej (i wciąż bezpiecznej!) postaci. Wybierz czekan który działa, ale nie ciąży.
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
  1. Kolor
    pomarańczowy
Zobacz jako Siatka Lista

6 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

6 Produkty

na stronę
Wyczyść

Czekany do skituringu - przydatne na stromych odcinkach

Skitury, jako aktywność zimowa uprawiana w np. w Beskidach, nie wymagają specjalnego wyposażenia w raki czy czekan. Jeśli jednak, zapragniemy na fokach przemierzać góry wysokie typu alpejskiego, to czekan, obok raków, może okazać się elementem niezbędnym. Przyda się na bardziej stromych odcinkach, gdzieś w okolicach szczytu, albo w miejscach gdzie nawet poruszając się mocnymi zakosami zaczynamy po prostu czuć dyskomfort. Jedną opcją jest zawrócić i rozpocząć zjazd, inną zamienić narty na raki, a kije na czekan.

Ultralekkie wsparcie w pokonywaniu terenu

Czekan na skitury pozwala na bezpieczniejsze poruszenie się w eksponowanym terenie. Trzymany za głowicę i wbijany w śnieg przed sobą, poprawia stabilność kroków i chroni przed upadkiem. To co odróżnia go od innych modeli z grupy czekanów do turystyki, to minimalizm, kompaktowość i najniższa możliwa waga. Czekan na skitury większość czasu spędzi przytwierdzony do plecaka - nie może więc ani specjalnie ciążyć na podejściu, ani też wadzić podczas zjazdu. To właśnie dlatego pozbawiony jest gumowej rękojeści, stalowego grotu u zakończenia styliska czy pętli nadgarstkowej. I z tego samego powodu, produkowany jest w tak krótkich wersjach jak 45 czy 50 cm. Biorąc pod uwagę, że zastosowanie znajdzie na naprawdę stromych odcinkach (a więc wbijany będzie wysoko ponad kolanami), mija sie z celem wybór tradycyjnie długiego czekana jak 60 czy 70 cm. Oczywiście można i taki wybrać, jeśli chce się tego samego czekana używać zarówno na skitury, jak i podczas np. pieszych wycieczek lodowcowych, najpopularniejsze długości jednak to w tej kategorii 50 - 55 cm.

Czekan na skitury – cechy charakterystyczne

Projektowane z myślą o użytkowaniu na nartach skiturowych wyróżniają się od swoich turystycznych odpowiedników kilkoma elementami, ale też dzielą z nimi wiele cech. Tak samo podlegają odpowiednim normom EN i muszą zostać przed dopuszczeniem do sprzedaży przetestowane i oznakowane CE. Tylko modele odpowiednio skonstruowane i w wymaganym stopniu wytrzymałe, zapewnią użytkownikom odpowiedni poziom ochrony. Z zasady, czekany na skitury przeznaczone są do użycia w śniegu lub/i lodzie, a więc muszą spełniać wymagania przewidziane w minimum dla czekanów typu 1. Ocenie podlega zarówno ostrze, jak i stylisko. Jeśli zależy Ci na modelu jeszcze bardziej wytrzymałym, mocniejszym przy kontakcie ze skałą, to możesz rozważyć czekan na skitury typu 2 (pamiętaj jednak, że będzie on pewnie cięży). Ponadto, modele na skitury, podobnie jak te do turystyki lodowcowej, wyposażone są w proste stylisko. Najlepiej sprawdza się ono w ustawieniu "jak kijek" (czyli trzymane od góry, za głowicę). Choć w komplecie zazwyczaj nie posiadają żadnej pętli, to otwór w górnej części głowicy da Ci możliwość dopięcia jej we własnym zakresie.
Poza wyraźnie krótszymi styliskami, sporą różnicę zauważysz też w budowie grota. W wielu modelach na skitury zrezygnowano ze stalowego, ostro wykończonego elementu, na rzecz ściętego styliska. W dużym stopniu zachowuje to funkcjonalność, a realnie też przyczyniło się do obniżenia wagi.

Szeroki wybór czekanów na skitury w sklepie 8a.pl

W naszej ofercie znajdziesz czekan na skitury czołowych producentów sprzętu górskiego i wspinaczkowego. Wybierz jeden z popularnych i sprawdzonych modeli, cechujących się wysoką niezawodnością i bardzo niską wagą. W sklepie 8a.pl kupisz cały sprzęt potrzebny w czasie wymagających wypraw skialpinistycznych, kiedy zdobycie szczytu będzie wymagało pokonania ambitniejszych (i trudniejszych) fragmentów.