top

Lonże do czekana

Lonża do czekana to ultralekkie rozwiązanie które pozwala wspinać się bez pętli nadgarstkowych (wygodniej!), a jednocześnie bez obaw o nagłą utratę sprzętu. Wykonane ze sprężynującej taśmy ramiona nie zawadzają, gwarantując przy tym maksymalny zasięg. Wybierz 1- lub 2- ramienną lonżę z krętlikiem i karabinkami.
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
  1. Kolor
    niebieski
Zobacz jako Siatka Lista

2 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

2 Produkty

na stronę
Wyczyść

Lonże do czekanów - lekkie i funkcjonalne

Lonże pojawiły się jako akcesorium do czekanów wraz z rozwojem drytoolingu. Trudniejsze prowadzenia, częstsze zmiany chwytu, coraz bardziej wygięte styliska - wszystkie te aspekty wpłynęły na słabnącą popularność pętli nadgarstkowych (swego czasu dostarczanych w komplecie z niemal każdą wspinaczkową dziabą). Sportowe, lodowe drogi wciąż jednak wiążą się z ryzykiem upuszczenia czekana, tak więc eliminowaną pętlę coś musiało zastąpić. Repiki, lonże samoróbki i inne pośrednie rozwiązania zastąpiły dziś ultralekkie i funkcjonalne lonże: jedno- i dwuramienne, wykonane z elastycznych taśm typu "bungee", z wykorzystaniem krętlika (dzięki któremu ramiona nie plączą się) i lekkich karabinków.

Lonża do czekana czy może pętla nadgarstkowa?

Kiedy wspinasz się w lodzie, to zabezpieczenie czekana przed zgubieniem jest niezwykle istotne. Dlatego akcesoria w postaci lonż okazują się doskonałym rozwiązaniem. Umożliwiają one odpoczynek w trakcie wspinaczki czy operacje sprzętowe bez obaw, że Twój sprzęt przypadkowo spadnie i... zniknie na zawsze, pozostawiając Ciebie w niemałych opałach. Utrata tak drogiego ekwipunku jest nie tylko kosztowna, ale też zwyczajnie niebezpieczna. Budowa lonż do czekanów opiera się na dwóch lub jednym ramieniu. Wykonuje się je z rozciągliwej, ale wytrzymałej taśmy. W wersji "bungee" pozwala stworzyć sprzęt o minimalistycznych wymiarach przy uprzęży, ale o maksymalnie długim zasięgu. Doskonałym patentem są lonże z krętlikiem, który sprawia, że taśmowe ramiona nie owijają się wokół siebie podczas zmiany umiejscowienia czekanów w trakcie wspinaczki. Oryginalnie dołączane karabinki to najlżejsze modele (nie przeznaczone do wspinaczki!) które poradzą sobie z niskimi temperaturami i długotrwałym użytkowaniem.