top

Karimaty

Karimaty turystyczne są podstawowym sprzętem na biwak pod namiotem. Karimata najprostszy sposób na przygotowanie miejsca do spania. W ofercie zróżnicowane modele: maty jedno i dwuwarstwowe, z folią aluminiową i z wytłoczeniami na różne pory roku, zwijane i składane. Sprawdź karimaty do namiotu na lato i zimę!
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
 1. Kolor
  czarny
Zobacz jako Siatka Lista

4 Produkty

 1. -31%
  Karimata Trekmates Folding Sleep Mat - blac
  Karimata Trekmates Folding Sleep Mat - blac
  w tym VAT 149,99 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 154,99 zł -3%
  Rekomendowana cena producenta 219,99 zł -31%
 2. -8%
  Karimata Easy Camp Wave EVA Mat
  Karimata Easy Camp Wave EVA Mat
  w tym VAT 109,99 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 92,99 zł +19%
  Rekomendowana cena producenta 119,99 zł -8%
 3. -15%
  Karimata Therm a Rest RidgeRest Classic L - charcoal/charcoal
  Karimata Therm a Rest RidgeRest Classic L - charcoal/charcoal
  w tym VAT 169,99 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 194,99 zł -12%
  Rekomendowana cena producenta 199,99 zł -15%
 4. -13%
  Karimata Therm a Rest RidgeRest Classic R - charcoal
  Karimata Therm a Rest RidgeRest Classic R - charcoal
  w tym VAT 129,99 zł
  Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 144,99 zł -10%
  Rekomendowana cena producenta 149,99 zł -13%
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

4 Produkty

Wyczyść

Lekkie karimaty turystyczne - dla kogo?

Choć to najprostsze rozwiązanie w kwestii przygotowania miejsca do spania pod namiotem z wszystkich mat turystycznych, to karimata jest często wybierana przez doświadczonych podróżników i wspinaczy. Karimaty są bowiem najbardziej niezawodnym wyjściem, które doskonale sprawdza się w najcięższych warunkach. Zajmują stosunkowo dużą ilość miejsca, jednak cechują się bardzo niską wagą. Najczęściej karimata jest troczona do plecaka na zewnątrz, dzięki czemu nie zajmuje cennej przestrzeni wewnątrz, którą można wykorzystać na pozostały bagaż. Poza tym karimaty turystyczne posiadają bardzo wiele zalet. Po pierwsze nie są pompowane, więc nie sposób ich przebić. Zawsze, nawet w przypadku lekkiego uszkodzenia, będą oferowały takie same właściwości izolacyjne. Po drugie przygotowanie miejsca do spania polega jedynie na rozłożeniu karimaty. Unikamy jej dmuchania, przez co niemal od razu po wejściu do namiotu możemy położyć się na zasłużony odpoczynek. Równie łatwe jest przygotowanie się do dalszej podróży - po prostu rolujemy karimatę, przypinamy ją do plecaka i ruszamy w drogę. Wśród dostępnych modeli można wyróżnić zarówno karimaty składane (zazwyczaj z tłoczeniem 3D), jak i klasyczne, zwijane modele.

Jaka karimata będzie lepsza - jedno czy dwuwarstwowa?

Karimaty do spania wykonywane są z różnych rodzajów pianek. Zamknięte w nich drobne pęcherzyki powietrza oferują amortyzację i jednocześnie świetnie izolują od chłodu. Oferują również sprężystość niezbędną do wygodnego snu. Mata wykonana z takiego materiału zapewnia odpowiednie podparcie oraz sprawia, że nierówne podłoże nie jest aż tak bardzo odczuwalne. Skutecznie zabezpiecza również przed wychładzającymi właściwościami podłoża. Najprostsza, jednowarstwowa karimata świetnie sprawdzi się w letnich warunkach. Modele te charakteryzują się najczęściej grubością od 8 do nawet 15 mm.

Bardziej zaawansowane, grube karimaty dwuwarstwowe, a nawet trzywarstwowe, oferują skuteczniejszą izolację i wyższą trwałość na mechaniczne uszkodzenia. Każda z nich to dodatkowe właściwości izolacyjne, ale również podwyższony komfort spania. Najgrubsze karimaty są wybierane na niskie temperatury, a także przez miłośników kempingu, którym zależy na maksymalnej wygodzie snu. Dodatkowo, bardzo dużą popularnością cieszą się specjalistyczne modele posiadający trójwymiarowe wzory. W zagłębieniach może gromadzić się powietrze, które stanowi niezwykle skuteczny izolator. Całość charakteryzuje się przy tym niską wagą i nie ciąży aż tak na trasie.

Karimata turystyczna z dodatkową warstwą aluminiową na niskie temperatury

Modele z folią aluminiową cechują się zwiększonymi właściwościami izolacyjnymi. Aluminium skutecznie zabezpiecza przed szybką ucieczką ciepła do podłoża. Karimaty alu spotykane są w różnych grubościach, od tych cieńszych, które sprawdzą się w przejściowych porach roku, po najgrubsze, zimowe modele. Osobnym przypadkiem są alumaty turystyczne. To minimalistyczne karimaty o niewielkiej grubości, powlekane folią aluminiową, które są wykorzystywane albo w sytuacjach awaryjnych albo jako dodatkowa warstwa pod tradycyjną karimatę (dla wyższej termiki czy też ku zabezpieczeniu przed uszkodzeniem). To świetny dodatek do każdego plecaka, który zapewni dodatkową ochronę przed niską temperaturą gruntu w czasie chłodniejszych nocy.

Która karimata piankowa lepsza - zwijana czy składana?

Wśród mat do spania możemy również wyróżnić dwa sposoby ich składnia. Klasyczne karimaty są po prostu zwijane w wałek. Wśród nich przeważają najprostsze modele wykonane z jednorodnej pianki. Tylko bardzie zaawansowane posiadają dodatkowe przetłoczenia. Karimaty składane są podzielone na segmenty, dzięki czemu można je złożyć w wygodny w transporcie kształt. Dodatkowo po rozłożeniu w namiocie nie mają tendencji do podwijania się, przez co oferują wysoki komfort. Karimaty składane najczęściej posiadają trójwymiarowe przetłoczenia, które z jednej strony zapewniają lepsza amortyzację a z drugiej to dodatkowe przestrzeń, która pozytywnie wpływa na właściwości izolacyjne maty. Podsumowując, nie ma bardzo dużej różnic pomiędzy karimatami zwijanymi i składanymi. Lepiej kierować się przy doborze maty jej grubością czy zastosowanym materiałem.

Karimaty do spania na każdy sezon w sklepie online 8a.pl

Oferujemy bardzo szeroki wybór modeli o zróżnicowanych właściwościach, które sprawdzą się zarówno miłośnikom weekendowych wycieczek z namiotem, jak i osobom planującym wysokogórskie ekspedycje. Wśród nich znajdziesz zarówno podstawowe modele do letniej, weekendowej turystyki, jak i bardziej zaawansowane karimaty trekkingowe, które są wybierane na zimowe ekspedycje górskie. To najbardziej niezawodne rozwiązanie, które sprawdzi się na biwaku, wyprawie trekkingowej, spływie kajakowym, wyprawie rowerowej i niemal w każdej aktywności outdoorowej. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości karimaty turystyczne Therm a Rest, Robens czy Easy Camp.