top

Raczki turystyczne

Raczki turystyczne to niezbędny dodatek na oblodzonych ścieżkach i zaśnieżonych szlakach. Raczki na buty spiszą się wszystkim turystom wybierającym się zimą na łagodniejsze szlaki, gdzie nie ma potrzeby używania raków górskich.
Zobacz jako Siatka Lista

Liczba pozycji: 1

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Liczba pozycji: 1

na stronę

Raczki turystyczne występują w wielu wariantach - który wybrać?

Raczki na buty turystyczne produkowane są w kilku wersjach, o różnych systemach zakładania i różnej skuteczności "trzymania" na zimowym podłożu. Można powiedzieć, że dzielą się na trzy najpopularniejsze typy. Pierwszy z nich jest najbardziej klasyczny i mocno czerpie z konstrukcji raków górskich. To raczki montowane paskami pod butem. Stalowe zęby umieszczone są na jednym panelu (mniejszym lub większym, w zależności od ilości zębów) umieszczanym pod podeszwą. Raczki turystyczne tego typu mocuje się w środkowej części podeszwy. Takie stalowe mini raczki, 4- lub 6- zębne, mocowane na buty trekkingowe o dowolnym rozmiarze za pomocą szerokich pasków, optymalnie sprawdzają się w stosunkowo głębokim śniegu. Długie i mocne zęby głęboko wgryzają się w podłoże, dając stabilne wsparcie dla równowagi użytkownika. Tego typu raczki na buty skutecznie zapobiegają poślizgowi na zmrożonym śniegu. Są przy tym pancerne, niezwykle odporne mechanicznie i trwałe, a dodatkowo niedrogie.
Drugi, niezwykle popularny typ to raczki naciągane na buty. Bardziej szczegółowo, to zestaw krótszych zębów pod przód buta i piętę, spięty łańcuszkiem i mocowany na cholewce przy użyciu elastycznej, gumowej opaski. Mocno opina ona but i zapewnia optymalne dopasowanie oraz naprężenie. Raczki turystyczne tego typu wyposażone są w nieco krótsze zęby, jednak są one umieszczone na całej powierzchni pod butem. Pozwala to na skuteczne przemieszczanie się w terenie. Dodatkowo, przyczepność poprawiają tu nie tylko same kolce ale również spinające je łańcuszki, które wgryzają się w śnieg niczym łańcuchy na zimowych oponach. Elastyczność tego rozwiązania sprawia także, że śnieg nie zbija się pod podeszwą buta, a jest przy niemal każdym kroku "wypychany". Modele te, ze względu na konieczność odpowiedniego rozłożenia kolców pod całą podeszwą, wymagają dopasowania do rozmiaru noszonego obuwia. Raczki na buty tego typu są więc produkowane w różnych wielkościach. Często stosowane są różne warianty kolorystyczne (aby ułatwić rozpoznanie gdy w domu czy plecaku masz więcej niż jedne tego typu raczki na buty). Tę drobną niedogodność, jaką jest konieczność dopasowania, rekompensuje świetne ułożenie na bucie i poczucie bardzo naturalnego chodu.

Nakładki z kolcami na buty

Trzeci typ reprezentują nakładki antypoślizgowe w których zęby zastąpiono drobnymi kolcami / szpilkami. Będą to najczęściej modele zaprojektowane stricte na buty miejskie, gdzie raczej nie mówimy o poruszaniu się w głębokim śniegu czy po nachylonym stoku, a raczej chcemy po prostu uniknąć upadku na zimowym chodniku, pokrytym "szklanką" czyli cienką, niemal niewidoczną warstewką gładkiego i piekielnie śliskiego lodu. Tego typu raczki na buty, a raczej kolce, są łatwe w zakładaniu, nie zaburzają naturalnego przetaczania stopy, świetnie sprawdzają się nawet na cienkiej warstwie lodu, nie przebijając się do kamieni czy asfaltu.

Raczki turystyczne do biegania w zimowych warunkach

Najlżejsze modele raczków zaprojektowano specjalnie z myślą o bieganiu w zimowych warunkach. Świetnie sprawdzają się z butami biegowymi, pozwalając zachować maksymalną przyczepność na oblodzonych ścieżkach. Dzięki nim niemal każde buty można przekształcić w obuwie zimowe, które zagwarantuje trakcję zarówno na śniegu, jak i lodzie. Raczki na buty biegowe to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla wytrawnych biegaczy górskich, którzy pokonują górskie szlaki. To również świetny wybór dla wszystkich osób, które chcą kontynuować treningi w pobliskim parku również wtedy, kiedy wszystkie ścieżki będą oblodzone.

Zróżnicowane raczki turystyczne w sklepie 8a.pl

Podstawową zaletą raczków turystycznych jest możliwość montażu niemal na każdym rodzaju obuwia. W przeciwieństwie do raków górskich nie jest konieczne zachowanie zwiększonej sztywności obuwia. To właśnie dlatego raczki turystyczne są chętnie wybierane do spacerów po oblodzonych parkach, wycieczek po zaśnieżonych ścieżkach czy nawet do przemieszczania się w mieście podczas nagłego ataku zimy. Szeroki wybór raczków w sklepie 8a.pl pozwoli każdemu użytkownikowi dobrać model idealnie dopasowany do uprawianej aktywności.
Na szczególna uwagę zasługują modele włoskiej marki Climbing Technology. Zarówno raczki Mini (w wersji 4 i 6 zębnej), jak i raczki turystyczne Ice Tractions, spełniają wymagania dyrektywy unijnej 2016/425 i odpowiednich zapisów normy EN 893:2010 dotyczących ŚOI (środków ochrony indywidualnej) kategorii II. Jako „antypoślizgowe nakładki na buty”, oznakowane są CE, podlegają kontroli procesu produkcji i okresowej weryfikacji zgodności z ww. wymaganiami.
Musisz jednak pamiętać, że nawet najwyższej klasy raczki na buty nie eliminują całkowicie ryzyka poślizgnięcia, a także, że nie zastąpią „pełnoprawnych” raków w trudniejszym, górskim terenie. Raczki turystyczne zaprojektowane zostały do aktywności takich jak hiking w niskich górach, turystyka po miejskich szlakach, zimowe bieganie w lesie itp. Zastosowanie znajdą przy chodzeniu po śniegu i zalodzonych powierzchniach, po zmrożonej trawie czy błocie (albo mieszance wszystkich wymienionych). Poprawiają stabilizację i przyczepność w terenie płaskim lub na lekko nachylonych stokach (mniej niż 20°). Nie spełnią swego zadania na skale czy zmrożonych głazach, a także nie nadają się do wspinaczki. Choć spotkasz się z opinią, że raczki są "idealne w Tatry" to pamiętaj, że może chodzić o spacer popularnym szlakiem do schroniska, ale absolutnie nie o działalność w trudniejszym terenie.

Raczki turystyczne - popularne marki:

Raczki turystyczne Climbing Technology Raczki turystyczne Grivel Raczki turystyczne Noertec Sport

Sprawdź również inne kategorie zimowego sprzętu turystycznego:

Buty zimowe Buty turystyczne męskie Buty turystyczne damskie Buty trekkingowe męskie Buty trekkingowe damskie
Buty pod raki Raki turystyczne Stuptuty Stuptuty z membraną Kije trekkingowe