top

Ochraniacze - stuptuty męskie

Stuptuty, czyli praktyczne ochraniacze na buty to niezbędny dodatek w wyposażeniu turystów i sportowców. Zapobiegają przedostawaniu się śniegu, piasku lub kamyków do wnętrza butów, czyniąc wędrówkę i bieganie bardziej komfortowym. W naszej ofercie znajdują się stuptuty trekkingowe, w góry i modele do biegania.
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
  1. Kolor
    brązowy
Nie znaleźliśmy produktów pasujących do zapytania.
Wyczyść

Czym są stuptuty?

Stuptuty to inaczej ochraniacze na buty, które zapobiegają dostawaniu się do środka wody, błota, śniegu czy drobnych kamieni. Są szczególnie przydatne podczas przemieszczania się po szlakach i ścieżkach w warunkach zimowych, a także w deszczu czy błocie. Stuptuty to niezbędny dodatek do wyposażenia każdego miłośnika gór, który wybiera się w trudniejszy teren. Sprawdzą się bowiem na długim trekkingu, podczas przedzierania się przez zaspy, w czasie wspinaczki wysokogórskiej, a także w wielu innych sytuacjach. Ochraniacze mogą być zakładane na buty wysokie i niskie. Modele najpopularniejszych marek, takie jak stuptuty Black Diamond, zapewnią wysoką niezawodność w górskich warunkach.

Konstrukcja ochraniaczy na buty

Chociaż wszystkie stuptuty, pełnią podobną funkcję, mogą znacząco różnić się budową. Większość z nich to po prostu odpowiedni skrojony kawałek materiału, którym owija się nogę nad butem. Różne są sposoby zapinania stuptutów. Najszybszym rozwiązaniem jest rzep, który pozwala na ich błyskawiczne ściąganie i zakładanie. Jeśli chcemy jednak idealnego dopasowania do nogi, warto rozważyć modele z zamkiem błyskawicznym. Dla odpowiedniej stabilizacji ochraniaczy na butach większość z nich posiada z przodu haczyk do zaczepienia o sznurówki, a od spodu regulowany pasek lub linkę. Zapobiegają one podwijaniu się stuptutów. Bardzo ważne jest, aby krawędź ochraniaczy przylegała do cholewki tak. Wtedy żaden śnieg ani błoto nie będzie mogło się przedostać pod materiał. Górna krawędź stuptutów jest najczęściej elastyczna lub posiada regulowany pasek, chroniąc prze zsuwaniem się ochraniaczy w czasie aktywności.

Do produkcji ochraniaczy na buty wykorzystuje się wiele tkanin. W czasie przejściowych pór roku najlepiej spisują się stuptuty wodoodporne. Bardzo często są one wyposażane są w membranę GORE-TEX®. Dzięki temu doskonale zabezpieczają przed wodą chcącą dostać się do butów. Ochraniacze bez membrany świetnie spisują się w zimowych warunkach, skutecznie chroniąc przed śniegiem. Stuptuty trekkingowe często są wykonywane z bardzo wytrzymałego nylonu, który optymalnie sprawdza się w czasie długich wędrówek po górskich szlakach lub wspinaczki w wymagających warunkach. Wytrzymają wiele kilometrów wędrówek w niełatwych warunkach. Stuptuty zimowe najczęściej posiadają dodatkowe wzmocnienia skutecznie chroniące je przed przypadkowym przecięciem rakiem. Najcieńsze ochraniacze to modele na buty biegowe. Oferują bardzo wysoką oddychalność, niezbędną dla utrzymania maksymalnego komfortu stóp w czasie intensywnego wysiłku.

Jakie są rodzaje stuptutów?

Największą popularnością cieszą się stuptuty trekkingowe. Przygotowane z myślą o długich wędrówkach cechują się bardzo dużą wytrzymałością. Najwyższe model to ochraniacze na buty wysokogórskie. Chronią one nie tylko przed śniegiem, ale również przed szybkim wychłodzeniem stóp. Najlżejsze ochraniacze na buty biegowe, są chętnie ubierane do szybkiego pokonywania szlaków. Są to stuptuty dość krótkie, ponieważ ich główną funkcją jest zabezpieczanie butów przed wpadaniem do nich drobnych kamyczków i piachu. Świetnie sprawdzają się w czasie biegów po górskich szlakach czy w terenie leśnym lub piaszczystym. Takie są między innymi stuptuty marki Salomon.

Jak wybrać stuptuty?

Wybierając stuptuty powinniśmy kierować się przede wszystkim ich przeznaczeniem. Jeśli zamieramy w nich biegać czy szybko przemieszczać się po szlakach najlepsze będą krótkie stuptuty wykonane z cienkiego materiału, które zapewnią odpowiedni poziom oddychalności. Będą także bardzo lekkie, nie obciążając nadmiernie stóp. Jeśli wybieramy się na długą wędrówkę po górskich szlakach niezastąpione będą wyższe stuptuty trekkingowe. Modele wykonane z mocnego nylonu będą cechowały się maksymalną wytrzymałością i nie zawiodą nawet po wielu kilometrach spędzonych na szlaku. Pamiętajmy też o dobraniu odpowiedniego rozmiaru stuptutów do naszego obuwia. Aby spełniły swoją funkcję, muszą dobrze przylegać do cholewki.

Stuptuty topowych marek w sklepie 8a.pl

Sklep 8a.pl posiada szeroki wybór stuptutów renomowanych marek: Salewa, Berghaus, Black Diamond, The North Face, Salomon oraz wielu innych. Oferowane przez nas ochraniacze na buty sprawdzą się z obuwiem wysokogórskim, trekkingowym, turystycznym, a nawet biegowym. Stuptuty trekkingowe to doskonałe zabezpieczenie przed deszczem, śniegiem i błotem, które sprawdza się w niesprzyjających warunkach terenowych. Świetnie sprawdzą się na zaśnieżonym górskim szlaku lub błotnistych czy kamienistych trasach. Dobre ochraniacze na buty to niezbędny dodatek w ekwipunku każdego miłośnika trekkingu czy wspinaczki wysokogórskiej.