top

Narty biegowe

Narty biegowe to bardzo lekkie modele świetnie sprawdzające się na przygotowanych trasach i nie tylko. Biegówki topowych marek to gwarancja najwyższej jakości wykonania. W naszej ofercie znajdują się między innymi narty biegowe dla początkujących do stylu klasycznego, a także modele do turystyki narciarskiej.
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
  1. Rdzeń
    Drewno
Zobacz jako Siatka Lista

2 Produkty

  1. -32%
    Narty biegowe Peltonen Delta Step Jr - blue + wiązania Rottefella Basic Junior
    Narty biegowe Peltonen Delta Step Jr - blue + wiązania Rottefella Basic Junior
    w tym VAT 299,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 309,99 zł (-3%)
    Rekomendowana cena producenta 444,99 zł (-32%)
  2. -27%
    Narty biegowe Peltonen Delta Step - red + wiązania Turing Auto Combi
    Narty biegowe Peltonen Delta Step - red + wiązania Turing Auto Combi
    w tym VAT 369,99 zł
    Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 379,99 zł (-2%)
    Rekomendowana cena producenta 509,99 zł (-27%)
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

2 Produkty

Wyczyść

Narty biegowe do rekreacji i dla sportowca

Kiedy tylko w zimie spada trochę śniegu, biegówki natychmiast zyskują dużą popularność. To najbardziej klasyczne odmiana nart, która pozwala sprawnie i szybko przemieszczać się po zimowych trasach. Choć jak sama nazwa wskazuje, na nartach biegowych się biega, to jednak osoby z nieco słabszą kondycją nie powinny skreślać tej aktywności. Wielu miłośników nart biegowych po prostu wędruje na nartach, pokonując kolejne kilometry tras szybszym marszem. Choć większość biegaczy narciarskich wybiera przygotowane ośrodki z trasami do narciarstwa biegowego, to możliwe jest uprawianie tej aktywności również na leśnych czy polnych duktach i ścieżkach. Wśród nart biegowych dostępne są bowiem lekkie i wąskie biegówki na przygotowane trasy, jak i nieco szersze, często nazywane nartami śladowymi, które doskonale spisują się właśnie na nieprzetartych ścieżkach.

Chcesz kupić pierwsze biegówki?

Wybierając narty biegowe w pierwszej kolejności musimy się zdecydować, jakim stylem będziemy biegać, bowiem od tego zależy dobór sprzętu. Inne narty biegowe i buty przeznaczone są do stylu klasycznego, a inne do stylu łyżwowego (dowolnego).

Narty biegowe do stylu klasycznego

Wśród początkujących adeptów tej zimowej aktywności zdecydowanie największą popularnością cieszy się styl klasyczny. Widziany z boku, przypomina on zwykły bieg z mocno wydłużonym krokiem i naprzemiennym odpychaniem się kijami. Na przygotowanych trasach do narciarstwa biegowego przygotowywane są specjalne tory (zagłębienia), dzięki którym można z łatwością prowadzić narty równolegle do siebie. Narty biegowe do stylu klasycznego są zazwyczaj dość długie. Poza tym wyróżniamy kilka rozwiązań jeśli chodzi o ślizg, czyli spodnią cześć narty.

Tradycyjne i zawodnicze narty biegowe do stylu klasycznego posiadają gładki ślizg i z tego powodu muszą być odpowiednio smarowane „na odbicie”. Oznacza to, że w zależności od wagi użytkownika, trzeba wyznaczyć na środku ślizgu narty odpowiednią strefę, na którą będziemy nakładać smary „na trzymanie”. Dzięki temu każdy krok pozwoli na pewne odepchnięcie się od śniegu. Wymaga to nieco doświadczenia, stąd wśród amatorów i osób początkujących często wybierane jest drugie rozwiązanie – narty biegowe z łuską. W takich modelach w środkowej część ślizgu znajdują się specjalne żłobienia w kształcie rybich łusek. Dzięki nim możliwe jest odpychanie się nartą przy każdym kroku. Jednocześnie narta zachowuje poślizg przy jeździe do przodu. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność nakładania specjalnych klistrów na środkową część ślizgów. Obecnie coraz częściej pojawiają się również rozwiązania, które zamiast łuski wykorzystują w środkowej części ślizgu tzw. skiny, czyli po prostu krótkie foki. Materiał ze specjalnym włosiem gwarantuje uślizg w jedną stronę  i działa na zasadzie łuski, jednak generuje znacznie mniejsze opory w fazie ślizgu.

Biegówki do stylu dowolnego (łyżwowego)

Narty biegowe do stylu łyżwowego (dowolnego) są krótsze od biegówek do stylu klasycznego. Posiadają też zupełnie inny profil narty. Jeżdżąc stylem łyżwowym odpychamy się „na boki” – podobnie jak na łyżwach. Na trasie zostaje za nami wtedy charakterystyczny ślad jodełki. Styl łyżwowy jest mniej popularny wśród osób zaczynających swoją przygodę z biegówkami, ponieważ w pierwszym etapie nauki wymaga zdecydowanie lepszej kondycji oraz jest nieco bardziej wymagający technicznie. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby to właśnie do niego zaczynać swoją przygodę z narciarstwem biegowym. W przypadku nart do stylu dowolnego cały ślizg jest gładki, nie  ma tu więc rozróżnienia na narty z łaską, foką, czy bez nich.

Narty biegowe combi

Ostatnim typem nart biegowych są biegówki typu kombi. To modele, które można wykorzystać zarówno przy bieganiu stylem klasycznym, jak i łyżwowym. Należy tylko odpowiednio dopasować smarowanie. Narty biegowe typu kombi są jednak coraz mniej popularne i wiele marek po prostu rezygnuje z przygotowywania takich modeli na kolejne sezony.

Na co warto zwrócić uwagę kupując narty biegowe?

Narty biegowe dla początkujących i dla zawodników mogą się znacznie różnić, nie tylko ceną, ale przed wszystkim parametrami. Jeśli poszukujemy naszych pierwszych nart nie warto kierować się od razu do modeli zawodniczych. Najczęściej i tak nie wykorzystamy ich potencjału, a nawet mogą one nam utrudniać naukę prawidłowej techniki. W przypadku pierwszych nart wart zdecydować się na modele dla poczatkujących lub narty biegowe do turystyki, które zapewnią lepszą stabilność, pozwolą na łatwiejsze odbicie i wybaczą wiele błędów. Narty biegowe w sklepie 8a.pl to w większości właśnie modele, które doskonale sprawdzą się na początek przygody z narciarstwem biegowym.

Przy wyborze nart biegowych jednym z ważniejszych czynników jest waga użytkownika. Większość producentów biegówek dostarcza specjalne tabele, w których możemy sprawdzić jaka długość narty będzie odpowiednia dla użytkownika o danej wadze. Zazwyczaj im wyższy limit, tym dłuższa narta. Biegówki dla poczatkujących oraz modele do biegania poza przygotowanymi trasami często są nieco krótsze, co ułatwia manewrowanie na leśnych ścieżkach.