top

Kurtki softshell

Kurtki softshell do doskonała alternatywa dla modeli membranowych kiedy tylko nie pada deszcz. Świetnie chronią przed wiatrem i chłodem. W naszej ofercie posiadamy zróżnicowane kurtki softshellowe, w tym Windstopper®.
Zobacz jako Siatka Lista

319 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

319 Produkty

na stronę
Wyczyść

Kurtki softshell to przede wszystkim skuteczna ochrona przed wiatrem

Softshell jest niezwykle uniwersalną, całoroczną kurtką. Świetnie spiszą się one jako kurtki w przejściowych porach roku. Bardzo często wykorzystywane są podczas treningów, zwłaszcza tych intensywnych jak bieganie czy skituring. Uniwersalność windstoppera polega na tym, że skutecznie chroni nas przed wiatrem, który jak wiemy ma właściwości wyziębiające. Tym samym zapewnia doskonałą przepuszczalność wyprodukowanej przez nas wilgoci na zewnątrz. Kurtki softshell z powodzeniem zastąpią inne modele outdoorowych kurtek w postaci puchówek, czy popularnych hardshelli, w wietrzną pogodę. Ich warstwa DWR (Durable Water Repellent) oprze się również delikatnym opadom deszczu czy śniegu.

Czym właściwie jest softshell?

Kurtki softshell wskoczyły w lukę, która istniała między ciepłymi polarami, a klasycznymi kurtkami membranowymi. Jego nazwa softshell jest opozycją dla membran, które nazywamy hardshell’ami. W outdoorze bowiem poszukiwano rozwiązania, które miało mieć doskonałe właściwości oddychające, a dodatkowo chronić przed wiatrem. Jednym zdaniem miało chronić przed wietrznymi warunkami warunkami. Wszyscy znamy z gór i szlaków takie dni, kiedy świeci słońce, jest mroźna pogoda ale… mocno wieje. Łatwo wtedy się przewiać i w momencie zmarznąć. Konstrukcja softshelli wychodzi zatem naprzeciw oczekiwaniom miłośników wędrówek górskich. Wytrzymałe, doskonale oddychające modele sprawdzą się dużo lepiej niż membrana, gdy przyjdzie nam wędrować w wietrzny dzień. Membrana, jakkolwiek dobra nie jest nigdy w stanie zapewnić nam oddychalności na poziomie windstoppera.

Konstrukcyjnie kurtki softshell składają się z dwóch warstw. Warstwa wewnętrzna, przylegająca do ciała jest zazwyczaj przyjemna w dotyku i bardzo miła. Przypomina fleece. Zewnętrza warstwa to z kolei materiał o dużej elastyczności. Jego gęsty splot sprawia, iż to właśnie on w kurtkach softshell jest skuteczną ochroną przed wiatrem. Zewnętrzna warstwa pokryta jest hydrofobową powłoką DWR, która sprawia że materiał tak szybko nie namaka. Jeśli jednak szukamy windstopperów odpornych na opady, warto poszukać kurtek softsthell z membraną. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma zespolonymi ze sobą warstwami – zewnętrzną oraz wewnętrzną, pomiędzy którymi znajduje się membrana.

Parametry techniczne kurtki softshell

Parametrem, którym możemy zbadać przepuszczalność dla wiatru jest współczynnik CFM. Tym samym uniwersalna kurtka polarowa, która jak wiemy przepuszcza wiatr na poziomie 200. Kurtki softshell, które wykorzystują rozwiązania własne marek charakteryzują się przepuszczalnością wiatru na poziomie pomiędzy 6 a 40 CFM. A te windstoppery, w których wykorzystano technologię GORE-TEX® INFINIUM™ Product with WINDSTOPPER® Technology obniża ten współczynnik do 0 CFM. Znaczy to, że kurta jest zupełnie odporna na przepuszczanie wiatru. W przypadku bardzo intensywnego wysiłku możemy zwiększyć dodatkowo wentylację przez wywietrzniki. Wiele modeli posiada dodatkową wentylację w newralgicznych miejscach – pod pachami. Zasuwane na suwak otwory wentylacyjne pomogą nam pozbyć się nadmiaru wyprodukowanej przez nas pary wodnej.

Wiele modeli, jedno rozwiązanie – softshell

Kiedy zdecydowaliście się już na zakup kurtki softshellowej warto podjąć decyzję jaki model będzie najlepszy. Dobrze dobrana kurtka softshell skutecznie ochroni Cię przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi znacząco podnosząc komfort Twojej wędrówki po szlaku oraz poza nim. Kurtki softshell cechuje się doskonałym dopasowaniem oraz technicznym krojem. W przypadku odzieży damskiej wszystkie softshelle są taliowane. Ich krój oraz zastosowany elastyczny materiał daje Ci pełną swobodę ruchów. Nie krępuje Cię kiedy sięgasz wysoko do chwytu podczas wspinaczki w górach. Materiał jest niezwykle wytrzymały na przetarcia, co ma szczególne znaczenie gdy wędrujesz na przykład z ciężkim plecakiem. Wiele modeli dedykowanych jest określonym aktywnościom fizycznym, jak wspinaczka, bieganie czy skituring. Najbardziej wszechstronne są softshelle turystyczne i trekkingowe. Charakteryzują się wygodnym krojem oraz funkcjonalnymi kieszeniami.

Z kolei kurtki softshell bardziej techniczne, chętnie wybierane przez skiturowców czy wspinaczy charakteryzują się minimalistyczną i ultralekką konstrukcją. To niezbędny element odzieży górskiej w czasie chłodniejszej pogody, który potrafi doskonale zabezpieczyć przed szybką utratą ciepła przez organizm. Na uwagę zasługują również lekkie modele biegowe, w których docenisz poziom przepuszczalności pary wodnej. Świetnie oddychają, są cienkie ale skutecznie stawiają czoła podmuchom wiatru. Softshelle z kapturem optymalnie zabezpieczają głowę przed wychłodzeniem. Kaptur ma zazwyczaj możliwość wielopłaszczyznowej regulacji. Jest skonstruowany tak, by najczęściej zmieścić pod niego jeszcze kask. Poznaj kurtki softshell znajdujące się w ofercie 8a.pl i znajdź idealny model dla siebie!