top

Karabinki wspinaczkowe

Karabinki wspinaczkowe w wielu kształtach i rozmiarach to najbardziej charakterystyczny element wyposażenia każdego wspinacza. Niezbędne podczas asekuracji oraz zakładania stanowiska ,stanowią integralna część szpeju. W naszej ofercie zapewniamy tylko karabinki wspinaczkowe topowych marek, cechujące się najwyższą jakością wykonania.
Filtry (1)
Filtry
Kupuj przez
  1. Kolor
    pomarańczowy
Zobacz jako Siatka Lista

18 Produkty

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

18 Produkty

na stronę
Wyczyść

Karabinki wspinaczkowe – różne rodzaje do różnych aktywności

Większość karabinków przeznaczonych do wspinaczki sportowej i górskiej wykonanych jest ze stopów lekkich. Dzięki temu charakteryzują się niższą wagą, zachowując przy tym odpowiednią wytrzymałość. Karabinki wspinaczkowe można podzielić na kilka rodzajów, różniących się między sobą przeznaczeniem. Zapewne pierwszym nabytkiem każdego wspinacza jest karabinek wspinaczkowy typu HMS (znany również jako karabinek osobisty). Łączy on uprząż z przyrządem asekuracyjnym i liną. Jest niezbędny podczas asekurowania i zjazdów zarówno na sztucznej ściance, w skałach i w górach. Musi doskonale współpracować z przyrządami do asekuracji i zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa. Zapewniamy karabinki wspinaczkowe HMS zaprojektowane specjalnie z myślą o współpracy z przyrządami asekuracyjnymi takimi jak kubki, ósemki, przyrządy automatyczne i półautomatyczne, dzięki czemu każdy może dobrać model idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

Kolejnym popularnym typem karabinków są lekkie karabinki wspinaczkowe do ekspresów wspinaczkowych. To najprostsze modele cechujące się niezawodną konstrukcją. Pozwolą stworzyć ekspresy niezbędne na każdej drodze wspinaczkowej. Większe modele, wykorzystywane na drogach sportowych zapewniają duży prześwit, dzięki czemu wpinanie w nie liny jest jeszcze łatwiejsze i szybsze. Na drugim biegunie znajdują się minimalistyczne karabinki wspinaczkowe na drogi wielowyciągowe. To bardzo małe modele, w których priorytetem jest lekkość. Często wyposażane są w druciane zamki, a na zestawie ekspresów z takimi karabinkami można oszczędzić nawet kilkadziesiąt gramów. Karabinki wspinaczkowe do ekspresów wyróżniają się też często kształtem ramienia. Lekko zagięta ramię jest najczęściej stosowane w dolnych karabinkach. Lekkie zakrzywienie ramienia zamka pozwala na sprawniejsze wpięcie liny. Jest to szczególnie cenne na trudniejszych drogach.

W naszym asortymencie dostępne są oczywiście również karabinki wspinaczkowe służące do budowania stanowisk, wciągania worków sprzętowych i wielu innych aktywności na ścianie. Karabinki owalne dobrze współpracujące z bloczkami, D-kształtne czy też zakręcane mailony pozwolą w pełni wyposażyć się na każde wyzwanie.

Zamki stosowane w karabinkach wspinaczkowych

Drugą najistotniejszą cechą karabinka wspinaczkowego, zaraz po kształcie, jest zastosowany w nim zamek. W zależności od przeznaczenia, zastosowane mogą być różne mechanizmy zapobiegające wypięciu się liny z karabinka. Sposoby zabezpieczenia przed samoczynnym otwarciem są bardzo zróżnicowane Najpopularniejszym i jednocześnie najstarszym rozwiązaniem są zakręcane karabinki wspinaczkowe. To rozwiązanie jest często stosowane w karabinkach typu HMS. Tuleja z gwintem skutecznie blokuje zamek przed przypadkowym otwarciem. Topowi producenci oferują obecnie szeroki wybór alternatywnych rozwiązań. Dostępne są między innymi systemy Twist Lock czy Triplex, bazujące na samoczynnym zabezpieczaniu się zamka po jego puszczeniu. Jednym z najnowszych rozwiązań są karabinki wspinaczkowe z zamkiem magnetycznym. Na zabezpieczeniem zamka czuwa w nich magnes z odpowiednio zaprojektowanymi zapadkami. Obsługa każdego z takich karabinków wygląda nieco inaczej, wieć wybór odpowiedniego modelu zależy od naszych preferencji. Najważniejsze jest tylko to, aby wybrać karabinek, który będzie dla nas intuicyjny w obsłudze i w którym w żadnej sytuacji nie zapomnimy o zabezpieczeniu go przed przypadkowym otwarciem. Obecnie większość karabinków posiada już tzw. bezząbkowy zamek. To takie wykończenie zamka, które ułatwia wspinanie i wypinanie liny z karabinka. Dużą popularnością cieszą się również karabinki z zamkami drucianymi. Oferują one wysoką niezawodność w najbardziej wymagających warunkach, zachowując dużą wytrzymałość na zabrudzenia i niesprzyjające zimowe warunki pogodowe. Są także bardzo lekkie.

Markowe karabinki wspinaczkowe kupisz online w sklepie 8a.pl

W naszym sklepie oferujemy tylko sprzęt wspinaczkowy od najlepszych producentów. Wszystkie karabinki do wspinaczki poddawane są wielu rygorystycznym testom i spełniają odpowiednie normy europejskie. Nasze marki: Climbing Technology, Black Diamond, CAMP, Ocun, Petzl, Edelrid – to doskonale znani producenci sprzętu wspinaczkowego, którzy gwarantują najwyższą jakość wykonania i niezawodność podczas górskich zmagań. Zróżnicowane karabinki wspinaczkowe z naszej oferty sprawdzą się zarówno początkującym adeptom wspinani, jaki profesjonalistom poszukującym szpeju najwyższej klasy. Niezależnie od tego czy wspinasz się w wysokich górach, uprawiasz latem wspinaczkę skałkową, czy trenujesz na sztucznej ściance, karabinki wspinaczkowe to podstawa każdego zestawu szpeju.