Co zabrać na narty skiturowe? Radzimy | 8academy
06.02.2019

Co zabrać na narty skiturowe?

"Białe szaleństwo" ma w naszym kraju szerokie grono fanów, którzy z niecierpliwością czekają na moment, gdy zbocza gór pokryje solidna warstwa śniegu. Nie wszyscy jednak wybierają jazdę po wyratrakowanych stokach. Narciarze coraz chętniej przesiadają się na skitury.

                       

Wypad na zjazdówki nie wymaga od nas zbyt skomplikowanych przygotowań. Możemy przecież podjechać autem pod sam stok, wjechać wyciągiem na szczyt i w dowolnym momencie zrobić sobie przerwę na obiad w pobliskiej restauracji. Nie oddalamy się ani od skupisk ludzkich, ani od tzw. zdobyczy cywilizacji. Inaczej jest z fanami skituringu, którzy zapuszczają się w mniej “zadeptane” rejony i muszą być w pewnym sensie samowystarczalni. Co zabrać na narty skiturowe, by wypad był przyjemny i bezpieczny? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Co zabrać na narty skiturowe
Skituring cieszy się coraz większą popularnością. (fot. Dynafit)

Skituring – dla kogo?

Narciarstwo skiturowe jest dyscypliną, która przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie niezależność i lubiącym chadzać własnymi ścieżkami. Po skompletowaniu odpowiedniego sprzętu nie trzeba się, bowiem, oglądać na ceny skipassów, czy martwić kolejkami przy wyciągach lub tłokiem na trasie.

Specyfika narciarstwa skiturowego

Skituring to połączenie narciarstwa i turystyki górskiej. Fani tej aktywności odwiedzają zakątki, które wielu bywalcom starannie przygotowanych tras zjazdowych, nawet się nie śniły. Co ważne, nie ma tutaj miejsca na monotonię. Wymagające podejścia, podczas których można się nieźle spocić, przeplatane są odcinkami idealnymi dla biegówek oraz szaleńczymi zjazdami. Ta zmienność sytuacji wymaga specjalnie skonstruowanego sprzętu: odpowiednich nart, wiązań, butów oraz fok.

Skituring – o czym jeszcze pamiętać?

Skiturowcy powinni też wykazać się sporą rozwagą przy doborze stroju, który musi – w zależności od bieżącej potrzeby – sprawdzić się w warunkach wzmożonego wysiłku oraz chronić przed wychłodzeniem. Dłuższe wycieczki z dala od “cywilizacji” oznaczają, że trzeba przewidzieć możliwe zagrożenia i dobrze się na nie przygotować. Z pewnością przyda się plecak, zapas prowiantu, dodatkowa odzież i “akcesoria” służące bezpieczeństwu. Te ostatnie są szczególnie ważne, jeśli wybieramy się do miejsc zagrożonych lawinami.

A więc co zabrać na narty skiturowe?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy najpierw określić cel wycieczki. Inaczej do wypadu przygotowywał się będzie nowicjusz, który dopiero uczy się tej dyscypliny i wybiera najłatwiejsze trasy, znajdujące się najbliżej miejsca zamieszkania, inaczej zawodowiec, szukający mocnych wrażeń w wyższych i bardziej niebezpiecznych górach.

Sprzęt skiturowy na wyjazd w góry typu beskidzkiego

Od czegoś trzeba zacząć. Na przymiarki do nowej dyscypliny idealnie nadadzą się niezagrożone lawinami, łagodne stoki gór typu beskidzkiego. Co zabrać na narty skiturowe, gdy szykujemy się na mniej wymagające trasy? Oto kilka podpowiedzi.

kompletny zestaw sprzętu skiturowego
Przykładowy zestaw, przygotowany z myślą o górach typu beskidzkiego. (fot. Piotr Deska)

Narty skiturowe (na zdjęciu pozycja nr 1)

Jak już wspominaliśmy, sprzęt skiturowy nieco różni się od tego, jaki zabierają ze sobą fani innych dyscyplina narciarskich. Co trzeba mieć, by zacząć? Na pewno narty. Jeśli wybór tych jedynych dopiero przed nami, będziemy mieć twardy orzech do zgryzienia. Narty skiturowe już same w sobie są kategorią wewnętrznie zróżnicowaną.

[Przed udaniem się do sklepu, warto przeczytać dwa nasze poradniki. Z pierwszego można dowiedzieć się jak dobrać narty skiturowe, z drugiego jak dopasować ich długość.]

Wiązania skiturowe (2)

Chociaż za bardzo nie rzucają się w oczy, to właśnie od nich bardzo wiele zależy. Wiązania skiturowe są dwufunkcyjne, gdyż muszą się sprawdzić zarówno podczas podchodzenia pod górę, jak i zjazdów w dół. W tym pierwszym przypadku wymagana jest ruchomość pięty, w drugim stopa powinna być połączona z nartami “na sztywno”.

[Wiązaniom skiturowym poświęciliśmy jeden ze wcześniejszych artykułów]

Buty skiturowe

Współczesne buty skiturowe to konstrukcja, którą łączy w sobie cechy dwóch dosyć odległych kategorii: obuwia narciarskiego i obuwia wspinaczkowego. Wymagamy od nich dobrego trzymania kostki podczas zjazdu. Powinny też umożliwić sprawne poruszanie się w terenie skalistym.

[Po więcej informacji o butach skiturowych odsyłamy do jednego z naszych wcześniejszych poradników.]

skituring w doskonałych górskich warunkach
Skituring łączy w sobie elementy narciarstwa i turystyki górskiej. (fot. Dynafit)

Foki skiturowe (3)

To jeden z wyróżników tej dyscypliny. Paski ze specjalnego materiału, zwane fokami, zakładamy na spody nart tuż przed podejściem. Mają one sprawić, że nie będziemy się zsuwać w dół.

[O tym, jak dokładnie “działają” foki i czym się kierować przy ich zakupie przeczytacie w innym z naszych poradników]

Kijki skiturowe (4)

Modele dedykowane podobnym aktywnościom muszą mieć duże talerzyki. W przeciwnym razie kijki będą zapadać się w śniegu, co znacznie utrudni poruszanie się.

Kask skiturowy (5)

To obowiązkowy element wyposażenia skiturowca. O ile jeszcze na podejściu możemy go mieć przy plecaku, to podczas zjazdów, kask skiturowy powinien chronić głowę.

[O tym, czym się różnią kaski skiturowe od wspinaczkowych i jakie normy powinny spełniać, przeczytacie w artykule poświęconym tej kategorii]

Gogle narciarskie (6)

Śnieg odbija promienie słoneczne, co zagraża naszym oczom. Szykując się do zimowych aktywności nie powinniśmy zapominać o szkłach ze skutecznymi filtrami. Gogle chronią także przed pędem zimnego powietrza podczas zjazdów, drobinkami śniegu i lodu unoszącymi się w powietrzu, czy gałęziami, które mogą nas “atakować”, gdy poruszamy się po lesie.

[Po więcej informacji na temat gogli odsyłamy do odrębnego poradnika.]

Okulary narciarskie (7)

Okulary przydadzą się przede wszystkim na podejściach, gdy trzeba chronić oczy, a – z powodu intensywnego wysiłku – gogle narciarskie narażone są na parowanie. Nawet najlepszy system wentylacji w goglach nie jest tak skuteczny, jak “naturalna wentylacja” w okularach.

Plecak skiturowy (8)

Skiturowcy, o czym była już mowa, muszą być w większym stopniu “samowystarczalni”. Konieczne jest więc zabranie odpowiedniego plecaka. Wybór konkretnego modelu zależy od charakteru naszej aktywności, ale najczęściej plecaki skiturowe to modele o pojemności ok. 30 l.

[Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule “Jaki plecak skiturowy?”]

odpowiednia odzież i sprzęt to podstawa skitouringu
Co zabrać na narty skiturowe? Oprócz sprzętu potrzebna jest odpowiednia odzież, zapewniająca komfort termiczny na podejściach oraz podczas postojów czy zjazdów. (fot. Piotr Deska)

Lekkie rękawice (9)

Wielu skiturowców zabiera ze sobą dwie pary rękawic. Lekkie przydają się podczas podejść, gdy dłonie bardziej intensywnie się pocą.

Cieplejsze rękawice (10)

Na początku wycieczki mogą leżeć w plecaku. Zwykle sięgamy po nie podczas szaleńczych zjazdów, gdy pęd powietrza potęguje uczucie chłodu. Drugą parę rękawic dobrze jest mieć choćby dla własnego bezpieczeństwa, na wypadek przemoczenia lub zgubienia tej pierwszej.

[O rękawicach narciarskich przeczytacie w innym z naszych poradników]

Lekka czapka (11)

Tak, jak pozostała część lekkiej odzieży, przydaje się na podejściach, gdy chcemy uniknąć nadmiernego pocenia się.

Maska, chusta lub kominiarka… (12)

Skiturowcy preferują różne rozwiązania. Ważne, żeby osłonić też szyję i twarz.

Ocieplana kurtka (13)

Oprócz kurtki, którą mamy na sobie, warto spakować do plecaka ocieplany model, z którego będziemy mogli skorzystać na górze. Taka rezerwowa warstwa będzie na wagę złota podczas zjazdów, dłuższych postojów, czy załamania pogody. Na jaką ocieplinę postawić? Za syntetycznym puchem przemawia dużo większa “tolerancja” na wilgoć, chociaż zapewne są też narciarze, którzy preferują niezwykle lekką, ale ciepłą odzież wypełnioną naturalnym puchem.

[Polecamy artykuł o różnicach pomiędzy puchem naturalnym, a syntetycznym]

Termos (14)

A skoro o postoju była mowa, nie można zapomnieć o termosie. Nie musi być duży, bo zwykle minimalizujemy wagę. Ważne, by na trasie można było napić się ciepłej herbaty.

[Termosom poświęciliśmy jeden z wcześniejszych artykułów]

Przekąski (15)

Przydadzą się też przekąski “na szybko”. Dobrym pomysłem będzie zabranie batonów energetycznych, suszonej wołowiny, czy specjalnych chipsów z kurczaka.

[Polecamy artykuły: “Batony energetyczne w góry” oraz “Jedzenie na wyprawę w góry – o czym pamiętać zimą?”]

Folia NRC (16)

Jest lekka i nie zajmuje dużo miejsca w plecaku, a może przydać się w sytuacji awaryjnej. Folia NRC, zwana też “folią życia”, chroni przed wyziębieniem.

Ogrzewacze do rąk / nóg

Gdy mróz nie daje za wygraną, dobrze zaopatrzyć się w dodatek, który pomoże ogrzać nasze kończyny.

zachód słońca na skiturach
Zimą zmrok zapada dużo wcześniej. Trzeba mieć to na uwadze, gdy rozważamy co zabrać na narty skiturowe. (fot. Piotr Deska)

Powerbank (17)

Zimą baterie w telefonie wyładowują się jeszcze szybciej i nie ma co liczyć na to, że wytrzymają do końca wycieczki. Dobry powerbank to konieczność! Trzeba też pamiętać o zabraniu kabla, którym podłączymy smartfon do źródła zasilania.

Nawigacja (18)

Gdy śnieg skutecznie maskuje ścieżki i oznaczenia szlaków, orientacja w terenie bywa mocno utrudniona. Dlatego warto jest mieć ze sobą nawigację, która zapisze pokonaną trasę i ułatwi powrót do punktu wyjścia.

Czołówka (19)

Zimą zmrok zapada wcześniej. Dobra czołówka z pełnymi bateriami/akumulatorkami daje gwarancję, że nie będziemy zmuszeni wracać w egipskich ciemnościach.

Zegarek (20)

Dobrze jest kontrolować różne parametry. Podczas skiturowych wycieczek przyda się też zegarek mierzący tętno.

Co zabrać na narty skiturowe, gdy wybieramy się w wyższe góry?

Skituring jest dyscypliną, która szybko wciąga. Nie jest wykluczone, że już wkrótce wyznaczać zaczniemy nowe, bardziej ambitne cele. Do wyprawy w wyższe góry (takie jak Alpy, czy nawet Tatry) trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy zrobić przegląd sprzętu i uzupełnić go o akcesoria, które zapewnią nam maksymalną ochronę przed lawinami. Co zabrać na narty skiturowe, gdy planujemy taką akcję? Oto przykłady.

zestaw skiturowy ze sprzętem lawinowym
Przykładowy zestaw, przygotowany z myślą o górach zagrożonych lawinami. (fot. Piotr Deska)

Plecak lawinowy (8)

Na rynku pojawił się stosunkowo niedawno i nie należy do rzeczy tanich. Jeśli wybieramy się w wyższe góry, warto jednak sięgnąć głębiej do kieszeni, gdyż taki zakup może uratować nam życie. Plecak lawinowy wyposażony jest w specjalną poduszkę, która po uruchomieniu napełnia się powietrzem. Ten system znacznie zwiększa nasze szanse na utrzymanie się na powierzchni, gdyby porwały nas pędzące zwały śniegu.

[Polecamy artykuł “Jaki plecak lawinowy wybrać?”]

Czekan skiturowy (21)

Czekan na skitury ułatwia poruszanie się w bardziej stromym terenie. Modele dedykowane skiturowcom są lekkie, często umożliwiają też zamontowanie łopaty lawinowej (pełnią wówczas rolę trzonka).

Detektor lawinowy (22)

W detektor powinien być wyposażony każdy uczestnik wycieczki w góry zagrożone lawinami. Urządzenie to służy do wysyłania i odbioru sygnału, który pomaga namierzyć nieszczęśnika znajdującego się pod zwałami śniegu.

[Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule “Jak korzystać z detektora lawinowego”]

Sonda lawinowa (23)

Detektor wskazuje nam sektor, do dokładnego zlokalizowania osoby przysypanej potrzebna jest sonda lawinowa.

[Sondom lawinowym poświęciliśmy wcześniejszy tekst]

podejście skiturowe w rakach i z czekanem
Co zabrać na narty skiturowe? Czekan przydaje się w bardziej stromym terenie. (fot. Piotr Deska)

Łopata lawinowa / śnieżna (24)

Ten sprzęt pozwala na odkopanie poszkodowanej osoby. Łopaty lawinowe muszą być lekkie oraz bardzo wytrzymałe i umożliwić sprawne przerzucanie zmrożonego często śniegu.

[Polecamy artykuł poświęcony łopatom lawinowym]

Harszle (25)*

Harszle to specjalne metalowe nakładki na narty, które sprawdzają się w terenie, w którym skiturowe foki już sobie nie radzą.

Apteczka (25)*

Apteczka może się w ogóle nie przydać, ale podczas takiej wycieczki warto ją mieć. Tak dla własnego bezpieczeństwa.

*Na zdjęciu zestaw skiturowy “harszle + apteczka” (we wspólnym pokrowcu transportowym).

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.