25.01.2021

Jaki plecak skiturowy?

Uwielbiasz poruszać się w otoczeniu zaśnieżonych szczytów i krajobrazów? Wyczekujesz aż pojawi się podkład na skiturowe wycieczki? Gdy masz już niezbędny sprzęt, pora pomyśleć o funkcjonalnym plecaku skiturowym.

                       

Zaczynasz swoją przygodę ze skiturami, a może od lat działasz zimą w ten sposób? Jedno jest pewne, czas pomyśleć o dedykowanym tej aktywności plecaku. Jaki plecak skiturowy wybrać? Możliwości jest wiele, a na początek warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które pomogą podjąć właściwą decyzję.

Dlaczego plecak skiturowy?

Jeśli zdecydowałeś się porzucić kolejki do wyciągów i przygotowane trasy na rzecz wolności, z jaką kojarzy się zjazd w świeżym puchu, to znaczy, że postawiłeś na skitury. Trudno wyobrazić sobie lepszą formę spędzania czasu w górach zimą, jeśli uwielbiasz poruszać się po śniegu. Nie musisz przejmować się ludźmi na stoku czy koniecznością manewrowania między nimi, aby odnaleźć swój unikatowy ślad.

jaki plecak skiturowy wybrać
Plecak skiturowy powinien przede wszystkim oferować wygodną możliwość troczenia nart (fot. Black Diamond).

Skituring pozwala na niczym nieograniczoną jazdę w świeżym śniegu. Od Ciebie zależy dokąd poprowadzą Cię narty, czy będzie to raczej stok o niewielkim nachyleniu czy ekstremalna jazda między drzewami i skałami. Nie sposób pominąć też opinii o wyższość podróżowania na nartach nad wycieczkami pieszymi.

Nie tylko przebiega ono w znacznie szybszym tempie, ale pozwala również uniknąć przykrego zapadania się w zaspach. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sprzętu, który spełnia swoje zadanie także na skiturach. Jeśli interesuje Cię właśnie ten rodzaj narciarstwa, może czas pomyśleć o tym, jaki plecak skiturowy będzie idealny do takiej aktywności?

Jaki plecak skiturowy?

Na początku warto zadać sobie pytanie w jaki sposób będzie on używany oraz gdzie będziesz go zabierać? Znaczenie ma również to, jakim typem narciarza skiturowego jesteś. Inne parametry plecaka skiturowego będą właściwe dla osoby stawiającej głównie na podejście na nartach, inne dla fanów efektownej jazdy, zwanej freeridem. Natomiast jeszcze czegoś innego będą szukać użytkownicy starający się łączyć działalność na stoku, z działalnością poza nim.

plecak skiturowy powinien pomieścić cały niezbędny ekwipunek
Wybierając plecak na skitury przemyśl, jakiego rodzaju wycieczki lubisz najbardziej (fot. Gregory).

Jaki plecak skiturowy dla osób w szybkim tempie podchodzących do góry? Na pewno warto zastanowić się nad jednym z lżejszych modeli oraz mniejszą pojemnością. Jeśli freeride towarzyszy Ci od lat lub wybierasz ambitne skialpinistyczne cele, należy pójść raczej w stronę wytrzymałych materiałów. Jeśli nie możesz zdecydować się: przygotowana trasa czy wolność zjazdu, dobrym wyborem może okazać się plecak przylegający, ale jednocześnie wygodny.

Plecak skiturowy – podstawowe parametry

Dla osób zastanawiających się jaki plecak skiturowy wybrać, przydatne może okazać się zebranie w jednym miejscu kilku podstawowych parametrów tego typu modeli. O jakich cechach mowa? Takie plecaki wyróżnia przede wszystkim możliwość odpowiedniego przytroczenia nart, następnie istotne będą: właściwa pojemność i waga, a także łatwy dostęp do zawartości, osobna kieszeń na lawinowe ABC, możliwość przymocowania kasku, butelki oraz właściwe wykonanie. Ważne, by plecak bazował na lekkich, ale jednocześnie wytrzymałych materiałach.

plecak skiturowy black diamond
Wybierając plecak na skitury zwróć uwagę na systemy pozwalające na wygodne i szybkie troczenie nart (fot. Black Diamond).

Jaki plecak skiturowy – pojemność

Jak w każdym plecaku, także w skiturowym modelu warto zwrócić uwagę na pojemność. Na ostateczny wybór powinien wpływać nie tylko rodzaj aktywności, ale także cel i czas wycieczki oraz Twoje przyzwyczajenia i wygoda. Na szybkie tury – kiedy liczy się każda oszczędzona minuta podejścia – optymalny może okazać się mniejszy plecak, taki jak Ortovox Trace 20. Minimalistyczny oraz ultralekki z wyjmowanym tylnym panelem. Pozwoli wygodnie troczyć narty.

Dobrym pomysłem może być także model Ortovox Free Rider 22 wyposażony w tylny panel gwarantujący wygodę, dopasowanie oraz skuteczną ochronę pleców. Jeśli poszukujesz nieco większej pojemności na dłuższą turę, konieczne może być zabranie plecaka gotowego pomieścić ok. 30 litrów. Wtedy można z powodzeniem sięgnąć po Ortovox Tour Rider 28 S, Ortovox Haute Route 32 lub Black Diamond Dawn Patrol 32, oferujące sporą ilość przestrzeni na niezbędny sprzęt. Natomiast do bardziej pojemnych modeli zaliczyć można Targhee FT 45 o odpowiednim poziomie wygody.

plecak skiturowy ortovox
Optymalny rozmiar plecaka skiturowego to ok. 30 litrów, które pomieszczą podstawowy sprzęt i odzież (fot. 8a.pl).

Mocowanie nart

W większości modeli narciarskich i skiturowych plecaków występuje możliwość przytroczenia nart. Jest to przydatne rozwiązanie, gdy w początkowej fazie podejścia pokrywa śnieżna jest niewystarczająca i narty skiturowe lądują na plecach. A wszystko po to, by ochronić ślizg przed kontaktem z ostrym podłożem.

Najczęściej narty można przymocować za pomocą pasków kompresyjnych po obu stronach, tak jak ma to miejsce w plecaku Gregory Alpinisto 28 lub Pieps Summit 30. Popularne jest także łączenie nart dziobami za pomocą specjalnego, gumowego paska. Są wtedy nie tylko zabezpieczone na wysokości wiązań, ale i spięte u góry. Jaki plecak skiturowy? Może taki, który pozwala na przenoszenie spiętych nart razem.

plecak skiturowy blue ice
Dobrym rozwiązaniem mogą być modele oferujące możliwość mocowania nart bez zdejmowania plecaka (fot. 8a.pl).

Jeśli marzy Ci się troczenie nart bez zdejmowania plecaka, dobrym pomysłem może okazać się wybór sprzętu z oferty firmy Blue Ice. Wszystkie plecaki skiturowe są wyposażone w wysoce funkcjonalny system przenoszenia nart. Wkładasz je z jednej strony do specjalnej pętli, aby zamocować je po przekątnej do troka schowanego w pasie ramiennym. Przykładami modeli, w których znajduje się tego rodzaju rozwiązanie są Blue Ice Kume 38 oraz Blue Ice Yagi 35.

Łatwy dostęp do zawartości

W trakcie działalności w górach, szczególnie zimą, znaczenia nabiera czas. Starasz się poruszać szybciej, więc docenisz też możliwość zaoszczędzenia paru minut przy dostępie do zawartości. Dlatego warto postawić na model oferujący taką możliwość taki jak Patagonia Descensionist. To szczególnie praktyczne, gdy narty są przytroczone na zewnątrz, a Ty potrzebujesz sięgnąć do środka po kurtkę lub dodatkową parę rękawiczek.

Kieszeń na lawinowe ABC

W kryzysowych sytuacjach szybkość reakcji jest najważniejsza. Dobrze spakowany plecak to podstawa, ponieważ pozwala on sprawnie dostać się do potrzebnego ekwipunku. Gdy zejdzie lawina, każda sekunda gra rolę. Jaki plecak skiturowy wybrać? Warto pomyśleć o modelu wyposażonym w dedykowaną kieszeń na lawinowe ABC. Łopata i sonda będą w gotowości, a Ty bez wahania sięgniesz po nie w razie potrzeby. W wymagających warunkach trzeba działać intuicyjnie, więc wszystko musi być na swoim miejscu – tak jak w plecaku Ortovox Free Rider lub Deuter Freerider.

plecak narciarski/skiturowy Deuter freerider
Specjalna kieszeń na lawinowe ABC to nie tylko dobra organizacja, ale i szybki dostęp do zawartości w krytycznej sytuacji (fot. 8a.pl).

Siatka na kask

To jeden z tych detali, które przydadzą się szczególnie miłośnikom freeride’u. Jeśli nie chcesz tracić cennego miejsca wewnątrz plecaka, kask skiturowy można zamocować na zewnątrz. Pomoże w tym specjalna siatka, którą w razie potrzeby można wypiąć. Jednym z plecaków skiturowych wyposażonych w ten element jest Speed 20. Oszczędzasz miejsce w środku, bo w czasie podejścia kask znajduje się w siatce. Do zjazdu zakładasz go na głowę, a siatkę demontujesz.

siatka na kask w plecaku skiturowym
Praktycznym elementem plecaków skiturowych jest także siatka na kask, pozwalająca na jego bezpieczne przenoszenie w trakcie podejścia (fot. Dynafit).

Miejsce na bidon

W trakcie wymagających skiturowych wypraw należy dbać o właściwe nawodnienie. Dostarczenie organizmowi niezbędnej ilości płynu podczas wysiłku jest kluczowe dla pokonywania kolejnych metrów w otoczeniu białego puchu. Na rynku dostępne są modele kompatybilne z systemem nawadniającym, które pozwalają na wygodny dostęp do płynu.

Zimą warto dodatkowo pomyśleć nad odpowiednią wersją bukłaka lub osłoną na rurkę, zabezpieczającą wodę przed zamarznięciem. Innym rozwiązaniem jest praktyczny bidon, który można schować do specjalnego uchwytu. Przykładem zastosowania obydwu systemów jednocześnie jest plecak skiturowy Dynafit Free 32.

Ochraniacz do freeride’u

Miłośnicy freeride’u lubią zapuszczać się tam, gdzie można znaleźć świeży puch. Często decydują się także na prowadzenie odważnych linii między drzewami i innymi przeszkodami. Projektanci marki Ortovox, by zagwarantować im podstawową ochronę, postanowili jeden ze swoich modeli – plecak Free Rider – wyposażyć w ochraniacz pleców. SPS Flex certyfikowany przez TÜV dopasowuje się do ciała użytkownika oraz absorbuje ewentualne uderzenie. To połączenie systemu nośnego i ochrony niezbędnej w trakcie upadku.

plecak na narty skiturowe
Dobór odpowiedniego plecaka okaże się kluczowy podczas zjazdu (fot. Gregory).

Jaki plecak skiturowy? Podsumowanie

Masz już buty skiturowe, wiesz już jak wybrać wiązania skiturowe oraz jak dobrać narty skiturowe, pora na dalszą część ekwipunku. Przed podjęciem decyzji, jaki plecak skiturowy wybrać, należy przemyśleć, do jakiego rodzaju wycieczek będzie on potrzebny. Czy najważniejsza będzie niska waga i niewielka pojemność na szybkie wypady, a może stawiasz na dłuższe podejścia?

Dla osób ceniących sobie poczucie wolności podczas zjazdu, odpowiednie mogą okazać się modele o większej wytrzymałości, wyposażone w dodatkową ochronę pleców. Warto przejrzeć dostępne propozycje pod kątem dodatkowych parametrów, jakie mają dla nas znaczenie. Ma być superlekki, a może dobrze, by posiadał możliwość zamocowania nart bez zdejmowania plecaka? Zależy Ci na łatwym dostępie do lawinowego ABC i zawartości plecaka czy na pierwszym miejscu stawiasz nawodnienie? Wypisz co jest dla Ciebie najważniejsze, a łatwo dopasujesz odpowiedni model.

[O tym jaki sprzęt skiturowy wybrać podpowiadamy w kolejnym artykule!]

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.