Jak dobrać narty skiturowe? Podpowiadamy | 8academy
29.12.2018

Jak dobrać narty skiturowe?

Skitouring to sport, który towarzyszy ludziom odkąd tak naprawdę wynaleziono narty. Nikt początkowo nie wyobrażał sobie wielkich ośrodków narciarskich przepasanych wyciągami. Wcześniej na piękny zjazd trzeba było sobie po prostu zasłużyć.

                       

Krzesełka, talerzyki i w końcu kanapy. To znak czasów, w których liczy się przede wszystkim jazda na stoku. By jednak wrócić do początków warto najpierw podejść w górę. Tu przyda się nie tylko kondycja i technika, należy także wybrać odpowiedni sprzęt. Mamy już buty i wiązania. Teraz pora zastanowić się jak dobrać narty skiturowe? Narty Dynafit, Majesty, a może Volkl?

Pierwsze narty skiturowe

Kompletując swój pierwszy zestaw warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Po odpowiedzeniu sobie na parę prostych pytań, może okazać się, że decyzja nie będzie aż takim problemem. Kompletowanie sprzętu skiturowego zaczynamy od butów, jak wybrać buty skiturowe dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu. Potem przychodzi kolej na wiązania, by ostatecznie połączyć je z odpowiedzią na pytanie: jak dobrać narty skiturowe. Początkowe wybory są zawsze trudne, tym bardziej, że ilość modeli jest naprawdę duża. Na pewno warto sobie przemyśleć, na czym głównie nam zależy. Czy bardziej jest to frajda ze zjazdu czy też łatwości podchodzenia. Warto kierować się kompromisem, na samym początku z reguły nie wiemy, w którą stronę bardziej nas pociągnie. Ważnym aspektem jest waga, to główny parametr, jednak należy pamiętać, że najlżejszy sprzęt jest przeznaczony dla wąskiego grona zawodników. Upraszczając: stawiając na zjazd – wybieramy narty szerzej taliowane (cięższe), na podejście – narty węższe, a co za tym idzie lżejsze – mówi Piotr Witek, Majesty Skis.

Jak dobrać narty skiturowe?

Zacznijmy od rodzaju aktywności. Oprócz decyzji: szerokie i cięższe czy wąskie i lekkie należy także przemyśleć nasze podejście do skitouringu. Czy liczy się dla nas szybkie podchodzenie i zjazd z dużą prędkością, a może jesteśmy miłośnikami niczym nieograniczonych freeridowych linii? Może traktujemy skitouring jako przygodę, która stanowi nie tylko zjazd, ale i wymagające podejście. Jak dobrać narty skiturowe, może raczej szukamy nart na stok jak i poza trasę?

Jak wybrać narty skiturowe?

Stawiasz na podejście, a może bardziej na zjazd? (fot. Dynafit)

Dobór nart do aktywności

Speed

Jak dobrać narty skiturowe dla osób poruszających się po górach w żwawym tempie? Stworzono dla nich narty z serii, którą marka Dynafit nazywa Speed. Charakteryzuje się ona niską wagą oraz zabezpieczeniem boków Full Micro Sidewall pozwalającym na uzyskanie wyższej wytrzymałości na przypadkowe uderzenia przy zastosowaniu minimalnej ilości materiału. Została ona zaprojektowana dla osób stawiających na działalność w trudnym terenie. Spełni swoje zadanie także wśród fanów skialpinizmu, czyli bardziej zaawansowanej formy skitouringu. Zakłada ona występowanie elementów wspinaczki oraz zjazd wymagającym technicznych możliwości stokiem. Jeśli ten opis dotyczy Twoich planów, warto rozważyć wybór nart Speed 76 lub Speed 90. W kolekcji Majesty będzie to Werewolf CLT stanowiący część jednej z bardziej zaawansowanych kolekcji. – To propozycja dla każdego, kto szuka połączenia walorów zjazdowych ze sprawnością w terenie. Werewolf jest dostępny na rynku w dwóch wersjach: drewnianej i CLT. Pierwsza zapewnia lepsze właściwości zjazdowe względem trochę większej wagi. W drugiej zastosowano odpowiedni rdzeń, a także włókna węglowe. Są to dwa modele, które zyskały bardzo dużą popularność z uwagi na swoją uniwersalność – mówi Piotr Witek.

Narty skiturowe Dynafit Speed

Jak dobrać narty skiturowe na szybkie podejście i zjazd? (fot. Dynafit)

Jak dobrać narty skiturowe też na przygotowane trasy?

Jeśli szukamy nart, które spełnią swoje zadanie zarówno podczas zjazdu poza trasą jak i na przygotowanym stoku, warto zastanowić się nad czterema modelami. Do tego typu górskiej zimowej aktywności marka Dynafit opracowała narty Speedfit charakteryzujące się optymalną szerokością oraz niską wagą. Nie będą uciążliwe na podejściu, sprawnie sunąc także po ratrakowanej trasie. Osiągają lepsze właściwości na twardym podłożu. Wśród nart Majesty będą to dwie serie, które świetnie realizują swoje zadanie w połączeniu z wiązaniami szynowymi. To dynamiczne, uniwersalne i intuicyjne narty Adventure oraz stworzone bardziej pod freeride Dirty Bear. Natomiast jaki model w ofercie Volkl sprawdzi się w tej aktywności? – Dla narciarzy skiturowych poszukujących lekkiego sprzętu, który będzie całkiem nieźle radził sobie na przygotowanej trasie stworzono VTA 80 – rekomenduje Lech Niekraszewicz, przedstawiciel marki Volkl.

Przygotowana trasa

Skitouring może także oznaczać podejście i zjazd po przygotowanym stoku. (fot. Dynafit)

Freeride

To forma skitouringu zarezerwowana dla bardziej doświadczonych narciarzy. Wymaga ona nie tylko lepszej kondycji, ale i techniki zjazdu, szczególnie w przypadku manewrowania w niepewnym terenie. To zazwyczaj szersze narty, które dobrze poradzą sobie w przypadku poruszania się w świeżym puchu. Zatem jak dobrać narty skiturowe? Fanów jazdy w terenie nieprzeciętym jeszcze żadną linią ucieszy seria Dynafit Free, w skład której wchodzi Beast 98 oraz damska wersja nart Dynafit Beast o nieco odmiennych parametrach. Występują w niej modele w zakresie 163-177 cm  w porównaniu do męskiego odpowiednika o długościach 170-184 cm. Zastosowano tutaj tzw. Full Side-Wall czyli wzmocnione ABS boczne ścianki narty, przekładające się na wyższą wytrzymałość. Lepiej absorbują wstrząsy w zróżnicowanym, często nieprzewidywalnym terenie.

Dynafit Beast

Narty freeridowe różnią się nie tylko szerokością, ale i rdzeniem. (fot. Dynafit)

Natomiast Majesty pomyślało o kobietach stawiających na poruszanie się w głębokim śniegu, tworząc model Vixen. To pewność i łatwość inicjowania skrętów połączona z dobrym trzymaniem na krawędziach. Eliptyczny rocker pozwala na szybszą jazdę, zadowoli nawet najbardziej wymagające miłośniczki freeride’u . Dla osób odmieniających słowo „free” przez wszystkie przypadki idealnym wyborem będzie Dirty Bear. Łatwe w prowadzeniu, szybko reagujące na ruchy użytkownika. Model Volkl VTA 98 został stworzony – jak wspomina Lech Niekraszewicz – dla prawdziwych bestii skiturowych, dla których bezkresne połacie białego puchu nie kończą się, a wyjście na górę jest tylko łagodną karą. Narta o takich parametrach jest nadal lekka, a nagrodą dla użytkownika jest zjazd w dziewiczym puchu.

Narty freeride

Freeride to wolność zjazdu. (fot. Majesty)

Tour

Jak dobrać narty skiturowe, jeśli szukamy kompromisu między właściwościami na podejściu a przyjemnością czerpaną ze zjazdu? To modele, które można zakwalifikować jako Tour. W przypadku marki Dynafit będzie to po prostu narta Tour 88 wyposażona w tzw. Semi Side-Wall. Dzięki niemu połączono niską wagę z większą wytrzymałością na uderzenia podczas pokonywania nierówności terenu. Dla narciarzy, którzy szukają kompromisu 50/50 zjazd poza trasą/komfort podejścia Lech Niekraszewicz poleca Volk VTA 84.

Natomiast jaki model spod bandery Majesty spełni się w tego typu działalności? Majesty stawia na połączenie właściwości zjazdowych wraz z optymalną wagą, co przekłada się na wszystkie modele nart segmentu skitour/freetour. Stawiamy na dużą przejrzystość, stąd każda narta w naszej kolekcji jest mocno przemyślana i zoptymalizowana. Dla osób szukających bardzo lekkiego modelu do szybkiego podchodzenia i pewnego zjazdu stworzono model Fox CLT  wspomina przedstawiciel marki Majesty.

Dynafit Tour

Dla tych, którzy wybierają Tour liczy się czas spędzony w gronie przyjaciół. (fot. Dynafit)

Race

Najlżejsze w kolekcji, przeznaczone dla wymagających zawodników, dla których skitouring to sens życia. Częścią zawodniczej kolekcji marki Dynafit jest model DNA wykonany w konstrukcji Cap. Charakteryzuje się ona najniższą wagą, pozwalając na sprawne manewrowanie w trudnym terenie. Natomiast Full Side-Wall zabezpiecza boki narty umożliwiając absorbowanie wstrząsów. Optymalny jest tutaj także zastosowany rdzeń na bazie Paulowni. W tej kategorii nart wykorzystano najlepszy dostępny materiał odpowiadający na wymagania zaawansowanych skiturowców.

Jak dobrać długość nart skiturowych?

Ważna jest nie tylko planowana aktywność, ale także odpowiednio dobrana długość w ramach upatrzonego modelu. Jaka długość nart skiturowych? O ile sami nie zdecydujemy inaczej (z różnych względów), narty skiturowe dobieramy na zasadzie długość nart do naszego wzrostu. A konkretnie do wysokości zawierającej się między ustami a oczami. W ten sposób spełniają one swoje parametry w czasie zjazdów nawet w trudnym terenie (skrętność, trzymanie krawędzi, unoszenie w głębokim śniegu). Równocześnie będą komfortowe podczas manewrowania na podejściach (zakosy, trawersy, wykonywanie zwrotów)  zauważa Piotr Gąsiorowski, Dynafit Sales & Marketing Manager. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej przeczytaj artykuł Jak dobrać długość nart do wzrostu.

Jak dobrać długość nart skiturowych?

Jaka długość nart skiturowych? (fot. Dynafit)

Natomiast jak się ma relacja rodzaj aktywności do długości nart? Jak zatem dobrać długość nart skiturowych?  Narciarze freeride’owi powinni wybrać nartę trochę dłuższą od swojego wzrostu, szerszą (105 mm w talii+), zapewniającą lepszą stabilność podczas zjazdu. Niestety podchodzenie na szerokich i długich nartach jest dużo bardziej wymagające. Narty są cięższe, trudniej nimi zrobić zakosy, ale naszym głównym celem jest zjazd. Takie narty nie nadają się na długie toury. W przypadku nart speed-touring odwrotnie, dobieramy narty krótsze względem swojego wzrostu o 10-15cm. Tutaj waga jest najważniejsza, stąd zyskujemy bardzo dużą sprawność przy podchodzeniu, jednak kosztem utraty właściwości przy zjeździe – dodaje Piotr Witek, Majesty Skis.

Jak dobrać narty skiturowe materiał rdzenia

W nartach skiturowych najczęściej występującym materiałem rdzenia jest drewno. Różnice występują w jego rodzaju, w nartach spod polskiego znaku Majesty będzie to charakteryzująca się niezbędną sztywnością i lekkością Paulownia w modelu Fox CLT oraz jej kombinacja z jesionem w nartach Werewolf CLT. Natomiast w przeznaczonej dla freeriderów kolekcji zastosowano mieszankę topoli i jesionu dla niezbędnej wytrzymałości. Wśród propozycji marki Dynafit rdzeń odpowiada konkretnej serii nart. I tak, linia Race to wydajna i wytrzymała Paulownia o nazwie Race Core, by w serii Speed nabrać dodatkowo łatwości prowadzenia nart.

Wybór rdzenia narty

Rdzeń przekłada się na właściwości narty na podejściu jak i w trakcie zjazdu. (fot. Dynafit)

Zastanawiając się jak dobrać narty skiturowe rdzeń może mieć kluczowe znaczenie. W linii Tour zastosowano rdzeń złożony z lekkiej Paulowni połączonej ze sztywnością topoli. Seria Free została wyposażona w rdzeń z mieszanki topoli i jesionu, pozwalającej na właściwy transfer siły na krawędzie, podobnie jak w nartach Speedfit. Warto także wspomnieć o damskim modelu Tour, w którym konstrukcja rdzenia została uzupełniona o kanały powietrza przekładające się na niską wagę oraz gwarantujące wygodne prowadzenie nart. Analogicznie zaprojektowano rdzeń damskiej wersji Beast oraz Speedfit.

Jakie narty skiturowe? Inne parametry

Jednym z dodatkowych parametrów przy dylematach jak dobrać narty skiturowe może być tak zwany Side-Wall czyli wzmocnienie bocznej ścianki nart zwiększające jej odporność na przypadkowe uszkodzenia.. W modelach marki Dynafit można spotkać się z jego różnymi formami, w nartach zawodniczych DNA oraz serii Free występuje Full Side-Wall, natomiast w kolekcji Tour, Semi Side-Wall. Speed to wersja Full Micro minimalizująca ilość użytego materiału, co przekłada się na zmniejszenie wagi całej konstrukcji.  W zakresie budowy nart można wyróżnić dwa określenia, są to Camber i Rocker. Rocker oznacza wygięcie przodu (Tip) lub tyłu (Tail) narty ku górze. Im wyższy Rocker tym łatwiej można prowadzić narty w głębokim śniegu oraz jednocześnie trudniej na przygotowanej trasie. Full Rocker umożliwia wykonywanie różnego rodzaju figur freestyle’owych. Odpowiedni Camber pozwala na amortyzację i jazdę w trudniejszym terenie.

Narty skiturowe

Dobrze dobrane narty skiturowe idealnie odpowiadają naszym potrzebom. (fot. Majesty)

Najczęstsze błędy przy doborze nart skiturowych

Mimo dostępu do szerokiego zakresu informacji pomagających odpowiedzieć na pytanie: jak dobrać narty skiturowe? zdarzają się także błędy. Jak to wygląda z perspektywy specjalistów czołowych marek sprzętu skiturowego?  Częstym problemem jest źle dobrana do aktywności narta, przykładowo więcej czasu spędzamy podchodząc i to sprawia nam frajdę, a kupujemy szerokie długie deski, które są świetne w zjeździe. Na podejściu mamy zatem dodatkowe gramy, które musimy ciągnąć ze sobą. Drugim błędem jest niespójność nart z wiązaniem i butami, to jest wybieramy lekką nartę poniżej kilograma, a do zestawu dokładamy wiązanie szynowe i ciężkiego buta – mówi Lech Niekraszewicz przedstawiciel Volkl. Co zatem będzie lepszym rozwiązaniem? Piotr Witek (Majesty Skis) poleca zakup trochę cięższej narty, na której lepiej zjedziemy oraz redukcję wagi lżejszym wiązaniem, dopasowanym do odpowiedniej grupy nart.

                   

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.