19.10.2022

adidas TERREX – marka zrodzona „w terenie”

Biegi terenowe, górskie przełaje, sport na śniegu, a nawet wspinaczka. Niezależnie do tego, jakimi ścieżkami podążasz, jeśli wybierasz outdoor, linia adidas TERREX zdecydowanie powinna znaleźć się w polu Twojego zainteresowania.

                       

Stoi za nią nie tylko najwyższa jakość wykonania i systematyczne wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, wypracowanych wspólnie z największymi specjalistami od zadań specjalnych. Continental, GORE-TEX, czy BOA to tylko kilka przykładów partnerów – i patentów, mających wpływ na wygląd i funkcjonalność produktów marki. TERREX jest też fascynującą opowieścią, pełną zaskakujących zwrotów akcji, sławnych bohaterów i jasnego opowiadania się po stronie wartości zrównoważonego rozwoju. Czy mówi ci coś nazwisko Reinhold Messner? Tak, to ten człowiek z imponującą siwą brodą, legenda światowego himalaizmu i pionier tej dziedziny sportu. On również przyczynił się do rozwoju TERREX, zdobywając po drodze Mount Everest. Jak to możliwe? Zapraszamy do lektury!

Jaki sport uprawiasz? TERREX będzie Twoim partnerem (fot. adidas TERREX)

Dawne początki niedawnej historii

TERREX to specjalnie opracowane outdoorowe buty, ubrania i akcesoria marki adidas. Pierwszą linię produktów o nazwie TERREX powołano do życia stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku, a od 2017 przyjęła się ona na dobre, stając się synonimem całego outdooru. Jest to jednak zaledwie ostatnia prosta opowieści, która rozwija się od 1934 roku, kiedy to początkujący w branży obuwniczej Adi Dassler zaprojektował buty do wspinaczki wysokogórskiej. Tym, co wyróżniało podejście Adi’ego do tworzenia sprzętu sportowego, była daleko posunięta współpraca z samymi zainteresowanymi – sportowcami! Takie nastawienie wyznaczyło kierunek rozwoju firmy, która kilkadziesiąt lat później przekształciła się w rozpoznawalną na całym świecie markę adidas.

Intensywny rozwój adidas outdoor przypadł na lata 70`. Wtedy też Reinhold Messner pomógł firmie zaprojektować funkcjonalne obuwie Supertrekking. Dokładnie takie, jakiego potrzebował w roku 1980, gdy samotnie zdobywał najwyższą górę świata. To wydarzenie stworzyło marce nowe możliwości w dziedzinie outdooru, z których korzystała przez kolejne dekady.

TERREX to specjalnie opracowane outdoorowe buty, ubrania i akcesoria marki adidas (fot. adidas TERREX)

Dla kogo jest TERREX i dlaczego dla Ciebie?

Najprościej rzecz ujmując, jeśli uprawiasz dowolną aktywność na świeżym powietrzu, możesz ogromnie skorzystać wybierając produkty z bogatej oferty linii TERREX. Nie zaskakuje, że jako firma specjalizująca się w projektowaniu i produkcji obuwia, adidas TERREX oferuje jedne z najlepszych butów do biegania w terenie i butów turystycznych, jakie można znaleźć na rynku. Zaprojektowane tak, by pokonywać najbardziej wymagające szlaki, chronić Cię przed żywiołami i wspierać Twoje podróże w nieznane. W ofercie znajduje się wiele produktów odpornych na warunki atmosferyczne, a wśród nich: spodenki biegowe, spodnie turystyczne, lekkie lub dwuwarstwowe kurtki z ociepliną. Wszystko to pozwoli Ci być aktywnym, bez względu na aurę.

terrex
W kolekcji znajdziecie między innymi spodenki biegowe, spodnie turystyczne, lekkie lub dwuwarstwowe kurtki z ociepliną (fot. adidas TERREX)

TERREX krok po kroku

Wybierając sprzęt outdoorowy warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie mi on faktycznie potrzebny. TERREX może zaspokoić niemal wszystkie potrzeby związane z aktywnością w terenie. Chcąc ułatwić wybór butów, dzielimy je na: biegowe, lekkie trekkingowe i wysokogórskie.

Bieganie w terenie

Od butów do biegania terenowego wymagamy przede wszystkim trwałości, wysokiego poziomu wsparcia, ale też oddychalności. Często oznacza to zaspokojenie skrajnie przeciwstawnych potrzeb. Chcesz, aby twoje buty były lekkie, by móc biegać na długich dystansach, ale nadal potrzebujesz pewnej sztywności, żeby nie skręcać kostki, gdy wbiegniesz na skałę.

Buty adidas TERREX wynoszą bieganie terenowe na kolejny poziom. Model Agravic Ultra Trail to dzieło stworzone z pomocą jednej z najszybszych biegaczek ultra trail na świecie, Ekateriny Mityaevej. Oprócz fantastycznego wyglądu i wyróżniającej się kolorystyki buty dają podwójną ochronę Achillesa przed kamieniami oraz skuteczną wentylację, dzięki zastosowaniu technologicznej siateczki z luźną strukturą, którą wzmacniają specjalnie zaprojektowane i odporne na ścieranie łączenia.

terrex
TERREX wynosi bieganie terenowe na kolejny poziom (fot. adidas TERREX)

Turystyka terenowa

Buty trekkingowe TERREX stanowią kombinację najlepszych cech obuwia biegowego i turystycznego. Z tej przyczyny świetnie będą nadawały się do długich wędrówek w trudnym terenie i w wymagających warunkach. Wybierz buty z membraną GORE-TEX, a wtedy żadna wilgoć ci nie straszna.

Kolejnym wyjątkowym modelem w ofercie jest Terrex Free Hiker. To buty o bardzo atrakcyjnej, nowoczesnej stylistyce, dzięki czemu doskonale prezentują się w mieście i są wystarczająco trwałe, aby z łatwością radzić sobie w terenie. Oddychająca konstrukcja GORE-TEX zapewni stopom suchość i wygodę, a cholewka Primeknit daje komfort i wsparcie. Dodaj do tego formowany nosek, sprężystą podeszwę środkową Boost i podeszwę zewnętrzną z gumy Continental, a otrzymasz buty turystyczne, które nie mają sobie równych.

Turystyka górska

Wysokie buty trekkingowe TERREX to Twój sprzęt do zadań specjalnych. Obecnie są mocniejsze niż poprzednie wersje i oferują więcej wsparcia i ochrony. Jeśli planujesz dłuższą, bardziej wyczerpującą wędrówkę w niepogodę, to najlepszym wyborem będą buty Free Hiker COLD.RDY.

Terrex Free Hiker COLD.RDY to całoroczne buty trekkingowe, które świetnie sprawdzą się także na mrozie! Ich opływowy, przypominający skarpetę design wykorzystuje konstrukcję Primeknit, aby zwiększyć komfort, stabilność i funkcjonalność. Jednak to, co naprawdę czyni je niesamowitymi, to połączenie systemu warstw COLD.RDY, który izoluje i zatrzymuje ciepło, oraz cholewki GORE-TEX Duratherm, zaprojektowanej tak, aby stopy pozostały ciepłe i suche. Dla dodatkowego wsparcia i przyczepności, są wyposażone również w wygodną i responsywną podeszwę środkową Boost z ramą wspierającą EVA, a także podeszwę zewnętrzną z gumy Continental dla lepszej przyczepności, nawet w niskich temperaturach.

[Przeczytaj koniecznie nasz test: adidas TERREX test – trzy paski w górach. HIT czy KIT?]

terrex
TERREX stanowią kombinację najlepszych cech obuwia biegowego i turystycznego (fot. adidas TERREX)

Co rok 2022 przyniósł linii TERREX?

Rok 2022 otworzyła kampania „United by Summits”, która pokazuje, jak inkluzywna potrafi być natura. Kampania z jednej strony skupia się na budowaniu społeczności, a z drugiej strony na osobistych celach odbiorców i zwiększaniu ich świadomości. Seria filmów pokazująca historie bohaterów z całego świata, którzy zdobywają swoje osobiste szczyty inspiruje innych do tego samego. Wizją adidas TERREX jest zachęcanie wszystkich do wyjścia na łono natury, bez względu na to, kim jesteś i skąd pochodzisz. To działanie na rzecz bardziej świadomego i pełnego przygód życia, a przede wszystkim – docenienia piękna przyrody.

W ramach kampanii „United by Summits” adidas wprowadził zaktualizowaną wersję swojego kultowego modelu Free Hiker – Free Hiker 2. Razem z tą premierą adidas TERREX zaprezentował inicjatywę „My Summit”, zapraszając odbiorców do zgłaszania swoich pomysłów na przygodę i zdobywanie szczytów razem z marką.

Wracając do butów. Sylwetka Free Hiker 2 została podniesiona dzięki dopasowanej, przypominającej skarpetkę cholewce. Co ważne, jest ona wykonana z przędzy zawierającej minimum 50% tworzywa sztucznego Parley Ocean Plastic. Najważniejsze dla tego modelu cechy, takie jak podeszwa środkowa BOOST, gumowa podeszwa zewnętrzna Continental i wyrazista kolorystyka membrany GORE-TEX – powracają.

TERREX zaprezentował też nową kolekcję obuwia i odzieży Agravic. Otwiera ją model Agravic Flow 2 do biegania w terenie, przystosowany do szybkiego przemieszczania się w wymagających warunkach. But jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych. Dodatkowo buty są wyposażone w stabilizującą technologię pro-moderator i lekką piankę Lightstrike .

terrex
TERREX Free Hiker 2 to nowa odsłona kultowego modelu (fot. adidas TERREX)

Czym jest zrównoważony rozwój dla TERREX?

Obecnie TERREX jest jedną z najszybciej rozwijających się linii produktowych adidas. Stało się to głównie za sprawą własnych innowacji, badań oraz pionierskich rozwiązań technologicznych, tworzonych z myślą o sportowym sukcesie – i o dobru planety. TERREX na każdym etapie łączy funkcjonalność i zrównoważony rozwój. To zrozumiałe: sprzęt przeznaczony do odkrywania naturalnych terenów traci rację bytu, gdy te tereny ulegną dewastacji. Dlatego w procesie projektowania, produkcji i dystrybucji od samego początku uwzględniane są nie tylko potrzeby sportowców, ale też środowiska naturalnego. Pozyskiwanie materiałów przyjaznych dla środowiska, bez konieczności rezygnowania z jakości i specyficznych wymogów produktów wyczynowych, stało się osią tworzenia dla TERREX niszy w rodzinie adidas.

To właśnie zdolność do tworzenia zaawansowanego technologicznie sprzętu bez kompromisów, czyni Terrexa tak wyjątkowym. Jest ona dowodem na to, że adidas nadąża za zmieniającymi się potrzebami i wartościami istotnymi dla współczesnego konsumenta. Marka jednocześnie unowocześnia i poszerza możliwości swoich produktów w sposób równie przełomowy dla sportowców, co przyjazny dla środowiska. Sprzęt spod znaku TERREX powstał, aby wzmacniać, chronić i wspierać Cię w Twojej podróży przez sport w terenie, wykorzystując najnowocześniejsze metody konstrukcji obuwia, odzieży i akcesoriów, tkaniny techniczne, wodoodporne i oddychające membrany oraz najwyższej klasy rzemiosło. Wypadkową tej niechęci do poświęcania tak natury, jak i własnych, niezwykle wysokich standardów marki jest kolekcja, która może dostosować się do praktycznie każdego terenu i chronić Cię w praktycznie w każdą pogodę.

terrex
TERREX tworzony jest z myślą o sportowym sukcesie i o dobru planety (fot. adidas TERREX)

Czym jest zrównoważony rozwój dla adidas?

Porywające hasła o neutralności klimatycznej, zmniejszaniu śladu węglowego i zrównoważonym rozwoju nie są sloganami reklamowymi dedykowanymi ściśle linii TERREX. To wyraz daleko posuniętych decyzji strategicznych, długo i krótkoterminowych planów oraz zobowiązań całej firmy adidas we wszystkich aspektach jej działania.

Do 2025 roku dziewięć na dziesięć produktów adidas będzie „zrównoważonych”. Marka określa produkt jako zrównoważony, gdy wykazuje on korzyści dla środowiska w porównaniu z produktami konwencjonalnymi, a to ze względu na użyte materiały. Oznacza to, że takie produkty są w znacznym stopniu wykonane z materiałów neutralnych dla środowiska. Ponadto adidas dąży do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 15% na każdy produkt do 2025 roku oraz do zmniejszenia całościowej emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu produkcyjnym o 30% do 2030 roku (mierzone w stosunku do poziomu z 2017 roku). W ten sposób marka utoruje drogę do całościowej neutralności klimatycznej (GHG) do 2050 roku. Chce to osiągnąć dzięki inicjatywom takim jak promowanie działalności bezemisyjnej w ramach własnych operacji firmy oraz wspieranie programów ekologicznych w całym naszym łańcuchu dostaw, w ścisłej współpracy z dostawcami.

Jeśli zastanawiasz się, jak marka używająca plastiku i produkująca plastik może podejmować tak ambitne zobowiązania w zakresie ochrony klimatu, nie strzelając sobie jednocześnie z armaty w stopę, spieszymy z wyjaśnieniem. W 2015 roku adidas zaprezentował pierwsze buty do biegania adidas x Parley wykonane z przetworzonych odpadów plastikowych zebranych z przybrzeżnych plaż. Zaprezentował nie byle gdzie, bo w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Od tego czasu marka nieustannie rozwija stosowanie plastiku i poliestru z recyklingu w całej gamie swoich produktów. Do 2024 roku adidas będzie używać wyłącznie poliestru z recyklingu, gdzie tylko będzie to możliwe. Obecnie ponad 90 procent używanego poliestru pochodzi z recyklingu!

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.