10.06.2020

Co wziąć w góry?

Jeśli zaczynasz właśnie swoją przygodę z górami, na pewno w Twojej głowie pojawia się wiele pytań. Na początku warto zdobyć podstawową wiedzę, doświadczenie przyjdzie z czasem.

                       

Kiedy wiesz już, że Twoja pasja do gór to związek na dłużej, warto zastanowić się nad zakupem właściwego sprzętu. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: co wziąć w góry? Poniżej znajdziesz kilka niezbędnych rzeczy. Oczywiście lista ta będzie zmieniała się w zależności od osobistych preferencji i celu wycieczki, ale część z wymienionych tu gadżetów po prostu warto mieć ze sobą zawsze.

Pierwsze wycieczki w góry

Wybierając się na swoje pierwsze szlaki nie od razu wiesz, co może się przydać, a czego raczej nie pakować do plecaka. Jest jednak kilka rzeczy, które powinny się tam znaleźć niezależnie od tego, dokąd zmierzasz. Pogoda w górach zmienia się znacznie bardziej dynamicznie niż w mieście. Mocno operujące słońce może szybko zamienić się w burzę i deszcz.

Planując trasę do przejścia może zdarzyć się, że nieco przecenisz własne możliwości. Szczególnie na początku czasy podane na oznakowaniu szlaku mogą wydawać się nierealne. Wtedy niezwykle łatwo o zakończenie wycieczki po zmroku. A zatem, co wziąć w góry? Jak przygotować się na każde warunki?

Co wziąć w góry?

Na pierwszych wypadach w góry może okazać się, że na Twojej liście sprzętowej zabrakło kilku podstawowych pozycji. Poza orientacją w terenie, trzeba także zabrać ze sobą ochronę na wypadek deszczu czy gorącą herbatę na rozgrzanie. W tym artykule znalazły się podstawowe gadżety, które warto spakować do plecaka.

co wziąć w góry - mapa i kompas to dobry pomysł
Nie zapomnij o mapie turystycznej, która pozwoli uniknąć zgubienia właściwej drogi (fot. Gregory).

Mapa turystyczna

Na początek pomyśl przede wszystkim o odpowiedniej mapie. Warto wybrać taką o właściwej skali, aby bez problemu zorientować się w najważniejszych miejscach na szlaku. Dobrym wyborem będzie skala 1: 20 000 o wyższej szczegółowości.

Co więcej, mapa powinna być laminowana, wtedy nie trzeba martwić się o jej zamoknięcie przy pierwszej ulewie. Jeśli nie posiada tego typu powłoki ochronnej, warto zainwestować w mapnik. Na koniec jeszcze jedna podstawowa informacja, pamiętaj, by dopasować mapę do rejonu, w który się wybierasz. Być może to banał, ale dobrze zadać sobie pytanie, czy szlak na pewno biegnie przez Beskid Żywiecki? A może jednak wiedzie głównie przez Śląski?

Do mapy turystycznej warto zabrać kompas oraz (co może wcale nie jest takie oczywiste) wiedzę jak się nim posługiwać w terenie. Pomoże on zmierzać we właściwym kierunku we mgle lub gdy zboczysz ze szlaku.

 

co wziąć w góry? czołówka
Nie zapomnij o czołówce, dzięki której możesz poruszać się po zmroku (fot. Black Diamond).

Czołówka

Niezależnie od tego czy planujesz wycieczkę w Beskidy czy Tatry oraz czy wyruszasz wcześnie rano lub w południe. To jedna z tych rzeczy, którą obowiązkowo należy mieć ze sobą. Co wziąć w góry? Na pewno czołówkę, którą powinien mieć w plecaku każdy uczestnik wyprawy. Różnice między poszczególnymi modelami dotyczą przede wszystkim jasności świecenia oraz czasu pracy i dostępnych trybów.

Osoby, które poszukują mocnego światła, powinny skłonić się w stronę Black Diamond Spot 400. Posiada ona także technologię Power Tap, która umożliwia zmianę oświetlenia z przyciemnionego na maksymalne, za jednym dotknięciem palca. Jako podstawowy może posłużyć model Robens Cross Fell o jasności 120 lumenów z czujnikiem ruchu. W ten sposób można sterować czołówką bez dotykania przycisku.

[Więcej informacji o tym jaka czołówka w góry będzie najbardziej odpowiednia przeczytasz w tym artykule.]

Kurtka przeciwdeszczowa

To kolejna niezbędna rzecz w plecaku każdego turysty. Warunki pogodowe w górach zmieniają się na tyle dynamicznie, że warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową [Więcej na ten temat w artykule Jaka kurtka przeciwdeszczowa]. Nawet jeśli wychodzisz w pełnym słońcu, nie oznacza to, że nie wrócisz totalnie przemoczony.

Wśród kurtek przeciwdeszczowych można wyróżnić modele z membraną danego producenta oraz te z technologią GORE-TEX®. Wybór odpowiedniej, jest uzależniony od preferowanej aktywności. To jeden z tych zakupów, który przyda się nie tylko w górach, ale i w mieście, bo wszędzie może zaskoczyć Cię ulewa.

Co wziąć w góry do jedzenia i picia?

Wybierając się na wycieczkę w góry trzeba zaplanować trasę i sprawdzić prognozę pogody. Należy także przemyśleć kwestię zapewnienia organizmowi odpowiedniego nawodnienia oraz niezbędnej dawki energii.

Termos turystyczny lub butelka

Termos turystyczny sprawdzi się zarówno na ciepłe jak i chłodne napoje, ma za zadanie utrzymywać ich temperaturę. Latem można wlać do niego wodę z lodem, która będzie idealna na przerwę w wycieczce. Natomiast pod koniec dnia, gdy na zewnątrz robi się nieprzyjemnie chłodno, świetnie sprawdzi się gorąca herbata. Nie mówiąc już o walorach ciepłego napoju zimą, kiedy szczególnie łatwo o wychłodzenie organizmu.

[Szerzej o wyborze termosu w góry przeczytasz w tym artykule]

Można też rozważyć butelkę, którą możesz uzupełnić w schronisku lub na szlaku w sprawdzonym miejscu. Spakujesz ją do plecaka, zabierzesz na rower lub do pracy. Jest praktyczna i niezwykle uniwersalna.

A może bukłak?

Innym popularnym rozwiązaniem dla osób, które przywiązują dużą wagę do właściwego nawodnienia, będzie bukłak. Można zabrać go nie tylko na trekking, świetnie spełni swoje zadanie także podczas jazdy na rowerze. Jego podstawową zaletą jest możliwość napicia się bez zdejmowania plecaka. Po pasie ramiennym wypuszczona jest specjalna rurka z ustnikiem, umożliwiającym wygodne nabieranie kolejnych łyków.

W turystyce jest doceniany za niczym niezakłócony dostęp do napoju. Nie trzeba robić już specjalnych przerw, by wydobyć z dna plecaka butelkę z wodą. Bukłak oferuje możliwość picia na każdym kroku. Warto rozważyć taki zakup i nie martwić się o dostarczenie organizmowi niezbędnej ilości płynu.

butelka turystyczna w góry
Warto zastanowić się co wziąć: termos, butelkę czy bukłak? (fot. 8academy)

Termos na jedzenie

Warto wspomnieć również o termosie na jedzenie. Dzięki niemu w terenie można poczuć się jak na domowym obiedzie. Można przenosić w nim uprzednio przygotowany ciepły posiłek i delektować się nim w pięknych okolicznościach przyrody.

Żywność liofilizowana

Można także spróbować liofilizatów, czyli żywności, którą szybko przygotujesz i niemal nie poczujesz jej w plecaku. Jedno lekkie opakowanie zawiera gotowe danie, do którego wystarczy dolać odpowiednią ilość gorącej wody. Dlatego należy zabrać również zestaw typu garnek z kuchenką. Sprawdzi się on także, gdy w trakcie wycieczki będziesz mieć ochotę na gorącą herbatę.

co wziąć w góry do jedzenia
W górach trzeba dbać o odpowiednią ilość kalorii (fot. 8academy).

Okulary przeciwsłoneczne

Może się to wydać oczywiste, ale w górach jesteśmy szczególnie narażeni na mocne słońce. Jeśli myślisz, co wziąć w góry, nie zapomnij o ochronie oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju modele okularów, część z nich jest przeznaczona w wyższe góry, gdzie przydatne okaże się kilka właściwości. Należą do nich fotochrom oraz polaryzacja. Pierwsza z nich dotyczy dostosowania soczewki do panujących warunków. Natomiast druga eliminuje załamania światła. Przykładem może być Julbo MonteBianco 2.

Jednak w mniej wymagających warunkach wystarczające okazać się mogą modele posiadające podstawową ochronę przed promieniowaniem. Przy decyzji o zakupie warto porównać kilka propozycji różnych marek. Dobrze też przemyśleć, gdzie będziemy ich najczęściej używać. Być może poszukujemy okularów w góry albo uniwersalnych soczewek, które spełnią swoje zadanie również podczas rowerowej wyrypy.

Dodatkowe ciepłe rzeczy

To element, który bywa pomijany. Wędrując latem zabranie ze sobą do plecaka ciepłej czapki czy cienkich rękawiczek może wydawać się absurdalne, jednak nic bardziej mylnego. Różnice temperatur między dniem a nocą w górach mogą być spore. Słyną z nich w Polsce głównie Tatry. Nawet latem przy mocniejszym wietrze, może okazać się, że spakowane warstwy odzieży są niewystarczające.

Dodatkowa czapka czy rękawiczki nie podwyższą zanadto wagi Twojego ekwipunku, a kiedy zrobi się naprawdę chłodno, mogą okazać się wybawieniem. Nie ważne czy wybierasz się na wędrówkę latem czy zimą, nie zapomnij o zapasowych warstwach odzieży.

 

kije trekkingowe przydadzą się w górach
Kije trekkingowe przydadzą się na podejściu jak i podczas schodzenia (fot. Gregory).

Kije trekkingowe

Może wydawać się, że wcale nie są potrzebne, ale docenisz je szczególnie na wymagającym zejściu z ciężkim plecakiem. Stanowią niezbędny element dłuższych wypraw trekkingowych, ponieważ pozwalają odciążyć kolana i uniknąć kontuzji. Kije trekkingowe można wykorzystać zarówno latem jak i zimą (wtedy wymagane są śniegowe talerzyki), część modeli sprawdzi się także na skiturach.

Kije różnią się między sobą materiałem, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej masz do wyboru aluminium i włókno węglowe. Zasadnicze różnice widać jednak przede wszystkim w systemach blokowania. W zależności od podejmowanej aktywności. Jednym razem bardziej efektywna okaże się zewnętrzna blokada, innym konstrukcja typu sonda, którą wyjątkowo szybko się rozkłada.

[O tym, jakie wybrać przeczytasz w naszym artykule Jakie kije trekkingowe?]

Apteczka turystyczna

Często bywa bagatelizowana, a bez niej nikt nie powinien ruszać w góry. Warto spakować do niej podstawowe plastry (też na pęcherze), bandaże, gazę, kompresy, chustę trójkątną, leki przeciwbólowe, jednorazowe rękawiczki, maseczkę czy folię NRC. Z apteczki skorzystasz zarówno w przypadku otarcia, wychłodzenia jak i przy zwykłym bólu głowy.

Idealnie, gdyby każdy z uczestników wycieczki miał swój zestaw w plecaku. Jeden na całą grupę może okazać się niewystarczający, bo co jeśli osoba, która nosi apteczkę sama będzie wymagała pomocy? Zabieranie ze sobą apteczki to jeden z dobrych górskich nawyków. Kiedyś może uratować Ci życie.

Nie zapomnij o naładowanym telefonie

Może wydawać się oczywiste, że w górach trzeba mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy. Posłuży on nie tylko do zrobienia pamiątkowych zdjęć, ale głównie do wezwania pomocy w razie wypadku. Z tego powodu tak ważne jest, aby miał pełną baterię. Jednym rozwiązaniem może być ładowanie komórki przed wyjściem w góry, można też rozważyć zabranie ze sobą powerbanka.

Poza sprawdzeniem baterii warto także zainstalować aplikację Ratunek. Pomoże ona skontaktować się ze służbami ratunkowymi oraz zlokalizuje Cię w razie wypadku. Jest to darmowe oprogramowanie, które nie tylko umożliwia ratownikom poznanie położenia ewentualnego poszkodowanego, ale nawet przekazuje im informację o stanie baterii w jego telefonie.

A zatem, co zabrać w góry?

Te kilka elementów sprawi, że wycieczka będzie nieco przyjemniejsza, a na pewno bardziej bezpieczna. Mapa i kompas w dobie telefonów z GPS mogą wydawać się zbędne, ale technologia lubi zawodzić w najmniej oczekiwanych momentach.

Kurtka przeciwdeszczowa oraz dodatkowa ciepła odzież umożliwią zabezpieczenie przed kaprysami pogody, okulary osłonią przed mocnym słońcem. Natomiast apteczka pozwoli zareagować w razie otarcia lub potknięcia. Kije trekkingowe oszczędzą kolana przed długim marszem z obciążeniem.

Po przemyśleniu trasy, zaplanuj także posiłki i nawodnienie. Zastanów się czy zabrać ze sobą gorącą herbatę czy raczej bukłak z wodą. Sprawdź czy na szlaku znajduje się schronisko czy jedzenie trzeba mieć ze sobą. Po takim przygotowaniu, nie pozostaje nic tylko obrać kierunek i ruszać ku przygodzie!

Często pojawiające się pytania

A więc co zabrać w góry? Często w tym temacie pojawiają się dodatkowe pytania, szczególnie u osób, które dopiero zaczynają przygodę z tego rodzaju aktywnością.

Czy w góry muszę wziąć telefon?

Tak. W górach naładowany telefon to konieczność, przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo. Pozwoli nie tylko znaleźć drogę (funkcja GPS), ale i wezwać pomoc w awaryjnej sytuacji.

Co to jest aplikacja Ratunek?

To aplikacja, którą polecają służby ratownicze GOPR, TOPR i WOPR. Pomoże ona zwiększyć Twoje bezpieczeństwo w górach. Jej instalacja jest darmowa, już po kilku kliknięciach pozwoli ratownikom określić lokalizację poszkodowanej osoby, udzieli także informacji o stanie jej baterii w telefonie.

Czy muszę mieć zainstalowaną aplikację Ratunek?

Nie, ale warto mieć ją zainstalowaną na telefonie. Dlaczego? Ponieważ pozwoli ona ustalić Twoją pozycję ratownikom w sytuacji krytycznej. W razie urazu czy zgubienia szlaku sprawniej wezwiesz pomoc.

Czy w górach muszę mieć kompas?

Nie, ale dobrze mieć go ze sobą i potrafić się nim posługiwać. Razem z mapą stanowią skuteczne narzędzia do określenia kierunku, w którym należy zmierzać. Spełnią swoje zadanie szczególnie w razie pogorszenia pogody i mgły, kiedy ciężko o orientację w terenie.

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.