Jeśli przez zimę nie wykazywałeś (-aś) się zbytnią aktywnością, początek kwietnia będzie dobry momentem na outdoorowy rozruch. Po zejściu z wygodnego fotela nie należy jednak porywać się na zbyt ambitne cele i wielodniowe trasy. Jednodniowa wycieczka w góry? To dobry pomysł, gdy po kilkumiesięcznej przerwie wolisz mierzyć siły na zamiary.
Wychodząc na szlak nawet na kilka godzin, warto mieć ze sobą parę drobiazgów. Odzież na wypadek nagłej zmiany pogody, ciepła herbata, drobne przekąski, mapa czy czołówka, która jest niezbędna, gdy zapadnie zmrok… – takie wyposażenie to swoista polisa, bez której żaden świadomy turysta nie wyjdzie w góry. Może nie jest tego bardzo dużo, ale do czegoś trzeba się spakować. Jaki plecak turystyczny na wycieczki jednodniowe? Jeśli szukasz odpowiedzi na tak postawione pytanie, to lepiej trafić nie mogłeś (-aś). Poniżej przedstawimy kilka aspektów, na jakie warto zwrócić uwagę, gdy zastanawiasz się nad wyborem tego typu plecaka.
Przy wyborze plecaka znaczenie ma twoja płeć. Producenci chcą lepiej dopasować się do oczekiwań przyszłych użytkowników / użytkowniczek, dlatego coraz częściej obok wersji unisex oferują modele dedykowane paniom. Różnice pomiędzy plecakami damskimi i uniwersalnymi nie dotyczą jedynie kolorystyki. Projektanci dbają też o wygodę miłośników oraz miłośniczek gór, uwzględniając w swoich propozycjach różnice w fizjonomii.
Tę kategorię produktów najmocniej definiuje pojemność. Już na wstępie z listy wykreślić możesz modele największe, zwane plecakami wyprawowymi, które sprawdzają się w przypadku długich wędrówek z dala od cywilizacji, gdy wielodniowy “dobytek” trzeba mieć przy sobie. Plecaki, które pod względem pojemności plasują się gdzieś w środku stawki, też okażą się za duże. Wybór modelu o litrażu większym niż zapotrzebowanie, może oznaczać spory dyskomfort, ponieważ skutkować będzie niekontrolowanym przemieszczaniem się znajdującego się wewnątrz sprzętu.
A więc jaki plecak na wycieczki jednodniowe? Ustaliliśmy już, że na pewno niezbyt duży. To, jaki dokładnie będzie miał litraż, zależy od preferowanego przez ciebie stylu. Jeśli z natury jesteś minimalistą (minimalistką) i takie tendencje przenosisz także w góry, z pewnością przychylnym okiem spojrzysz na plecaki najmniejsze – o pojemności ok. 10-15 litrów. Z takim bagażem możesz wędrować na lekko, bez nadmiernego obciążania pleców. Możesz, ale pod jednym warunkiem, że w swoim minimalizmie wytrwasz, gdy przyjdzie do pakowania plecaka.
Pamiętaj, że w takim bagażu zmieszczą się jedynie rzeczy najbardziej potrzebne. Posiadanie mniejszego plecaka wymusza też pewien minimalizm w podejściu do outdoorowych zakupów, ponieważ musisz ograniczyć gabaryty odzieży i sprzętu. Wybierając odzież z nowoczesnych, bardzo lekkich materiałów, zwiększasz szanse na to, że wszystko co ważne się zmieści. Gruby wełniany sweter, do którego jesteś mocno przywiązany (-a) może zniweczyć ten plan.
Ale wśród nas są też osoby, które wyznają zasadę, iż lepiej nosić niż się prosić i bardziej skłonne są zabrać ze sobą plecak mocniej obciążony, niż zadręczać się myślą, że czegoś może zabraknąć. Turyści, którzy wolą dmuchać na zimne, raczej nie zdecydują się na zakup plecaka, do którego zmieści się jedynie ekwipunek w wersji mini, ale skłaniać się będą ku wersjom oferującym około 30 litrów.
Górołazi, którzy na szlak zabierają pociechy i z tego tytułu muszą na swych barkach dźwigać dodatkowe wyposażenie, celować będą w modele jeszcze większe. Takie, które zazwyczaj wybiera się na weekendowy wypad do schroniska.
Jak widać, w przypadku doboru pojemności plecaka na wycieczki jednodniowe nie ma sztywnej zasady. Liczą się wygoda oraz… dobre samopoczucie. Przed wizytą w sklepie zastanów się więc, czy jesteś w stanie ograniczyć ekwipunek bez fundowania sobie zmartwień. Na tej podstawie wybierz litraż. Jeśli nie potrafisz jednoznacznie opowiedzieć się za żadną skrajną opcją, celuj w “środek”. Jest duża szansa, że to właśnie plecak o pojemności 18-25 litrów, będzie dla ciebie wyborem optymalnym.
Z pojemnością w pewnej korelacji jest inny parametr, a mianowicie waga. Oczywiście, im plecak jest lżejszy, tym przyjemniejsze będzie przemierzanie z nim szlaków. Nie warto jednak za wszelką cenę zbijać wagi. W przypadku tych najmniejszych plecaków różnice nie będą na tyle duże, żeby uznać, iż wersja lżejsza przyniesie zbawienie twoim plecom.
Miej na uwadze, że nic nie jest za darmo. By odchudzić sprzęt, producenci często rezygnują z pewnych elementów wyposażenia. Taki plecak może mieć mniej przegródek lub kieszeni albo gorzej wykończone szelki. Inną kwestią są użyte materiały. Na obniżenie wagi bez większej szkody dla wytrzymałości pozwalają jedynie nowoczesne tkaniny, które nie są najtańsze. Jeśli więc lekki plecak kusi cię niewiarygodnie niską ceną, zachowaj czujność. Niewielka waga może w tym przypadku wynikać z użycia lichych materiałów.
To punkt, nad którym warto nieco dokładniej się zastanowić. O ile pół kilograma więcej w wadze plecaka nie powinno wyrządzić krzywdy twoim plecom, to wybór źle skonstruowanego systemu nośnego z pewnością przełoży się na spory dyskomfort podczas wędrówki. W skład tego układu wchodzi kilka, niezwykle istotnych elementów, którym przyjrzymy się bliżej.
Dawniej pod tą nazwą kryły się pokaźne, aluminiowe rurki, znane z plecaków o większym litrażu. Współczesne stelaże są jednak dużo bardziej subtelne i znalazły zastosowanie także w wersjach o skromniejszych gabarytach. To one nadają plecakom odpowiedni profil, nie rzucając się przy tym w oczy. Dzięki nim łatwiej jest się spakować, a niedbale wrzucony termos nie będzie uwierał pleców.
Stelaży nie znajdziemy we wszystkich plecakach. Rezygnuje się z nich w wersjach hołdujących zasadom minimalizmu oraz modelach tańszych. Plecak bez stelaża, chociaż może nie być aż tak wygodny, ma jedną przewagę nad swoim “usztywnionym” konkurentem: da się go zwinąć w rulonik i spakować do większego plecaka – co docenisz podczas wielodniowych wojaży, połączonych z dłuższym biwakowaniem w jednym miejscu.
Jeśli lubisz wygodę, szukaj plecaka z wyściełanymi szelkami, które łagodniej potraktują twoje ramiona. Gdy przede wszystkim liczy się dla ciebie minimalizm, możesz rozważyć zakup modelu z bardziej ascetycznym wykończeniem – nie tak komfortowego, ale o niższej wadze.
Co ciekawe, to właśnie ta część, a nie szelki, w największym stopniu odpowiada za przenoszenie ciężaru (mówi się nawet, że ma w tym aż 70-procentowy udział!). Wśród mniejszych plecaków znajdziemy takie, które są pozbawione pasa biodrowego. Jeśli zależy ci na wygodzie, celuj w modele z odpowiednio grubym pasem o miękkim wykończeniu. Takim, który dobrze będzie leżał na biodrach.
To nieco mniejszy pasek, występujący w niektórych plecakach i znajdujący się na wysokości piersi. Jego zapięcie sprawia, że cały system będzie bardziej stabilny.
Plecak ściśle przylegający do ciała będzie utrapieniem w cieplejsze dni, dlatego – by zaoszczędzić użytkownikom takich wrażeń – producenci często wyposażają swoje wyroby w systemy wentylacji. Ich zadaniem jest zapewnienie plecom odpowiedniego “chłodzenia”. Zwykle bazują one na jednym z następujących patentów:
Zadaniem wymienionych elementów jest odsunięcie plecaka od pleców, a więc stworzenie przestrzeni wymuszającej cyrkulację powietrza.
Pomagają w pełni zapanować nad ekwipunkiem, a w szczególności nad nieco mniejszymi przedmiotami. Zwiększają funkcjonalność, ale też podnoszą wagę. Zdarza się, że producenci, robiąc ukłon w stronę “minimalistów”, rezygnują z takich dodatków lub wykonują je z bardzo lekkiej siateczki.
Co jeśli do plecaka nie zmieści się wszystko, czego możesz potrzebować? Wówczas z pomocą przychodzą umieszczone na zewnątrz pętelki i troki. To odpowiednie miejsce, by przymocować sprzęt o gabarytach utrudniających schowanie go do środka (np. kijków trekkingowych) lub tego, co chcemy mieć pod ręką (np. butelki turystyczne z wodą – jeśli nie ma możliwości schowania jej w siateczkowej kieszonce). Mimo, iż niektóre plecaki umożliwiają przytroczenie wielu rzeczy, dobrze jest ograniczać takie zapędy. Bagaż obwieszony niczym choinka to większe prawdopodobieństwo zaczepienia się o wystającą gałąź.
Butelka przytroczona do plecaka to patent umożliwiający łatwy dostęp do wody. Jest jednak jeszcze wygodniejszy sposób na uzupełnianie płynów. Wygodniejszy i do tego pozwalający zaoszczędzić czas, który wcześniej przeznaczany był na stosowne postoje.
W jaki sposób korzystać ze wspomnianych przywilejów? Warunkiem jest posiadanie plecaka kompatybilnego z systemem nawadniania. Takie modele wyposażone są w kieszeń, umożliwiającą zainstalowanie bukłaka (czyli specjalnego “woreczka”, przystosowanego do transportu wody). Zbiorniczek z reguły schowany jest w środku, a na zewnątrz wyprowadzona zostaje rurka zakończona ustnikiem. Dzięki temu nawodnić możesz się w każdej chwili i to niezależnie od okoliczności.
Pogoda w górach bywa bardzo dynamiczna i nikt nie zagwarantuje ci, że podczas wycieczki nie będziesz musiał (-a) się zmierzyć z deszczem. By przy okazji takiego zdarzenia nie ucierpiał twój ekwipunek, dobrze jest mieć specjalną wodoodporną “narzutkę”, zwaną pokrowcem przeciwdeszczowym. Niektóre plecaki w taki dodatek wyposażone są fabrycznie. Jeśli jednak projektanci twojego modelu pominęli podobny patent, nic straconego! Rzeczony pokrowiec możesz dokupić osobno.
Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze rzeczy, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie mniejszego modelu plecaka. Jaki plecak na wycieczki jednodniowe? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedni wybiorą wersje “na pełnym wypasie”, z licznymi dodatkami podnoszącymi komfort użytkowania, a przy okazji wagę. Inni będą kierować się zasadą “im mniej, tym lepiej”. Na szczęście producenci uwzględniają różne gusta i odmienne aspiracje, dlatego wybór w tym segmencie jest naprawdę duży – o czym można się przekonać, przeglądając poniższą tabelkę.
MODEL PLECAKA: | DOPASOWANIE | POJEMNOŚĆ | DOSTĘP | ILOŚĆ KIESZENI | ILOŚĆ KOMÓR | WAGA | MATERIAŁ | MATERIAŁ STELAŻA | REGULACJA SYSTEMU |
Salomon Trailblazer 10 | Unisex | 10 l | Od góry | 3 | 1 | ok. 340 g | Podszewka: 100% poliester, Część główna: 100% poliamid, Pasy ramienne: 100% poliester, Pianka: 100% polietylen, Kieszenie: 88% poliamid, 12% elastan, Tylna wkładka: 100% poliester | — | — |
Gregory Maya 10 | Damskie | 10 l | Od góry | 8 | 1 | ok. 565 g | 100D nylon, 100Dx200D nylon twill, 200D embossed poliester, pianka EVA | — | — |
Deuter Speed Lite 12 | Unisex | 12 l | Od góry | 3 | 1 | ok. 348 g | 70% poliamid, 30% poliester | Elastyczny pręt Delrin (tworzywo sztuczne) | — |
Thule Stir 15 | Unisex | 15 l | Od góry | 1 | 1 | ok. 333 g | 210D Robic pokryty Elastinem, 70D nylon | — | — |
Gregory Miwok 18 | Unisex | 18 l | Od góry | 8 | 1 | ok. 730 g | 100D nylon, 100Dx200D nylon twill, 200D embossed poliester, pianka EVA | — | — |
Deuter AC Lite 18 | Unisex | 18 l | Od góry | 4 | 1 | ok. 830 g + 58 g pokrowiec | Makro Lite 210 | Deuter Aircomfort | — |
Gregory Nano 20 | Damski | 20 l | Od góry | 4 | 1 | ok. 526 g | Nylon/poliester | — | — |
Gregory Swift 20 | Damskie | 20 l | Od góry | 4 | 1 | ok. 637 g | Nylon/poliester | — | — |
Gregory Maya 22 | Damskie | 22 l | Od góry | 6 | 1 | brak danych | 100D nylon, 100Dx200D nylon twill, 200D embossed poliester, pianka EVA | — | — |
Deuter Speed Lite 24 | Unisex | 24 l | Od góry | 5 | 1 | ok. 740 g | 90% poliamid, 10% poliester | Elastyczny pręt Delrin (tworzywo sztuczne) | — |
The North Face Chimera 24 | Damskie | 24 l | Od góry | 8 | 2 | ok. 1124 g | 70D nylon IronLite ™ | — | Dyno Cinch System ™ |
Gregory Inertia 25 | Unisex | 25 l | Unisex | 4 | 1 | ok. 749 g | Nylon/poliester | — | — |
Gregory Jade 28 | Damskie | 28 l | Od góry, z przodu | 6 | 1 | brak danych | Nylon 210D/420D/630D, poliester 135D, pianka EVA | Stal sprężynowa | XS / SM, SM / MD |
Salewa MTN Trainer 28 | Unisex | 28 l | Od góry | 3 | 1 | ok. 939 g | Nylon 100D x 280D | Wewnętrzny | — |
Gregory Zulu 30 | Unisex | 30 l | Od góry, z przodu | 8 | 1 | ok. 1261 g (S / M), ok. 1313 g (M / L) | nylon 210D/420D/630D, poliester 130D, pianka EVA | Stal sprężynowa | SM / MD, MD / LG |
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.