17.02.2023

Gdzie w góry na weekend zimą?

Mieszkasz w mieście i chcesz wyskoczyć na weekend w góry? Oto nasze propozycje!

                       

W górach piękna zima, w miastach – jak zwykle, szaro, brudno i ponuro. Każdy weekend to jednak okazja by choć na chwilę wyrwać się z miejskich mroków i skoczyć w góry. Oczywiście weekend i to co daje się w jego ramach czasowych zrobić to rzecz względna i zależna od tego gdzie mieszkacie. Dla Gdańszczan weekend w górach brzmi nieco abstrakcyjnie, dla mieszkańców Śląska czy Małopolski to raptem godzina lub dwie w aucie. Zatem – gdzie w góry na weekend zimą?

Wybór miejsca zależy nie tylko od możliwości w miarę szybkiego dojazdu ale również o tego co chcemy robić. Trekking? Narty zjazdowe? Skitury? Czy może biegówki? W tym tekście przedstawiamy nasze weekendowe sugestie. Celowo pomijamy destynacje zbyt odległe dla mieszkańców większości kraju takie jak na przykład Bieszczady. Pominiemy również te oczywiste ale zatłoczone jak Tatry. Ale spokojnie, dwa dni weekendu (wzbogacone o piątek wieczór?) to przestrzeń w której da się podziałać w górach.

Beskid Śląski jest świetnym pomysłem!
Gdzie w góry na weekend zimą? Beskid Śląski jest świetnym pomysłem! (fot. Joanna Kapinos)

Beskid Śląski i Żywiecki

Świetna alternatywa dla Tatr. Z centralnej Polski do Szczyrku, Żywca czy Korbielowa jest znacznie lepszy dojazd niż w Tatry. A tu całe mnóstwo atrakcji. Beskidy to bardzo dobra opcja dla narciarzy – stacje narciarskie w Szczyrku, Wiśle i Istebnej to jedne z najlepszych miejsc w kraju. Zadowoleni będą również fani biegówek – to tutaj znajduje się słynna Kubalonka. Beskidy oferują również niezliczoną ilość szlaków pieszych. Nasze ulubione to szlak z Soblówki na Wielką Rycerzową oraz szlak na Wielką Raczę. Co ciekawe, Beskidy, poza najbardziej znanymi miejscami, bywają dość puste i bardzo malownicze.

W Beskidach znajduje się również “święta góra” wielbicieli narciarstwa pozatrasowego czyli Pilsko koło Korbielowa. Oprócz terenów freeride’owych Pilsko oferuje też świetne wyciągi i przygotowane trasy. A jeśli komuś tęskno za Tatrami to wystarczy wybrać się na Babią Górę. To przepiękny trekking a ze szczytu rozciąga się fantastyczna panorama nie tylko na Beskidy ale także na Tatry właśnie. Zresztą, nasze najwyższe góry widać z wielu miejsc w Beskidach.

Więcej pomysłów na zimowe aktywności w Beskidzie Śląskim i Żywieckim znajdziecie w tym artykule.

Gdzie w góry na weekend zimą? Bacówka PTTK na Rycerzowej w Beskidzie Śląskim
Gdzie w góry na weekend zimą? Bacówka PTTK na Rycerzowej w Beskidzie Śląskim (fot. Joanna Kapinos)

Gdzie w góry na weekend zimą? Gorce!

Skoro mowa o Tatrach, to jeszcze jedna propozycja w ich okolicy. Warto zatrzymać samochód nieco wcześniej i w Nowym Targu skręcić w lewo w stronę Gorczańskiego Parku Narodowego. To bardzo dobra alternatywa dla Tatr, zarówno dla narciarzy, skiturowców jak i wielbicieli trekkingu. W Gorcach koniecznie trzeba wybrać się na najwyższy szczyt tego pasma czyli Turbacz. Stąd rozciąga się jedna z najlepszych panoram na Tatry. Równie piękny widok i ciekawą wycieczkę oferuje Lubań.

Dla miłośników nart atutem z pewnością będzie bliskość stacji narciarskich w Białce Tatrzańskiej i Czorsztynie. W tym drugim, ciekawostką jest skansen Osada Czorsztyn – zespół starych, drewnianych budynków przeniesionych z dawnego, zalanego przez jezioro, Czorsztyna. Ci, co wolą biegówki, na pewno będą zadowoleni – tu znajduje się słynna trasa “Śladami Olimpijczyków” objęta patronatem Justyny Kowalczyk, bowiem to tutaj nasza Olimpijka wielokrotnie szlifowała formę. Trasa jest dużym wyzwaniem. Długość to ponad 22km a suma podjazdów to aż 570m! Nagrodą za wysiłek jest herbata i szarlotka w schronisku na szczycie oraz wspaniała panorama Tatr. W pobliskiej wsi Klikuszowa znajduje się też Centrum Narciarstwa Biegowego z torem o długości 1175 m.

Warto też wybrać nad Jezioro Czorsztyńskie zobaczyć zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Z północnego brzegu można je zobaczyć na tle Tatr. Z Gorców jest rzut beretem w niesamowite…

Gdzie w góry na weekend zimą? Może Gorce? Koliba na Łapsowej Polanie ma piękne widoki
Gdzie w góry na weekend zimą? Może Gorce? Koliba na Łapsowej Polanie ma piękne widoki (fot. Joanna Kapinos)

…Pieniny

Według wielu osób to najpiękniejsze pasmo górskie w Polsce. Zimą ma zaś dodatkową zaletę – jest raczej puste. Spływ Dunajcem – główna atrakcja turystyczna Pienin jest wtedy nieczynny zatem ruch turystyczny jest ogólnie znacznie mniejszy. A widoki przecież te same! Szlaki na Trzy Korony, Sokolicę czy Wysoki Wierch, latem zatłoczone nawet o świcie, zimą nie są zbyt uczęszczane. Cisza, spokój i fantastyczne widoki na Tatry i Babią Górę zachwycą każdego.

Choć spływ Dunajcem to atrakcja letnia, zimą można wybrać się na spacer przepiękną trasą spacerową wzdłuż Dunajca. Ta łatwa trasa spacerowa to doskonały pomysł na zimową wędrówkę w efektownej scenerii. Kiedy nie mamy ambicji, aby zimą zdobywać szczyty, ale chcemy oglądać górskie widoki, możemy wybrać się na słowacki szlak prowadzący wzdłuż Przełomu Dunajca. Droga na odcinku dziewięciu kilometrów „zalicza” siedem wielkich zakrętów wzdłuż Dunajca.

Zimowe uroki Pienin opisaliśmy szerzej w osobnym artykule.

Gdzie w góry na weekend zimą? Pieniny zachwycają o każdej porze roku
Gdzie w góry na weekend zimą? Pieniny zachwycają o każdej porze roku (fot. Pixabay)

Gdzie w góry na weekend zimą? Góry Stołowe!

Świetne rozwiązanie dla mieszkańców Wrocławia oraz Poznania. Ale nawet z Łodzi czy Warszawy w Góry Stołowe jedzie się całkiem szybko i wygodnie. Co warto zrobić? Przejść się szlakiem między Karłowem a Pasterką, po drodze zdobywając Szczeliniec Wielki, który w zimowej aurze jest wprost bajkowy. Piękne będą również Błędne Skały i Skalne Grzyby – latem pełne ludzi, zimą puste i czarujace.

Co więcej, tuż za czeską granicą kryją się kolejne cuda natury. Teplickie Skały, Adrspach czy Broumowskie Ściany to unikalne zespoły ogromnych piaskowcowych skał – latem mekka wspinaczy oraz turystów. W Górach Stołowych zimą wytyczana jest również piękna trasa na biegówki łącząca Karłów, Batorówek i Pasterkę. Fani narciarstwa zjazdowego mogą odwiedzić pobliski Zieleniec, gdzie znajdą ponad 40 wyciągów.

Świetną bazą wypadową w Górach Stołowych może być schronisko PTTK w zacisznej Pasterce.

Gdzie w góry na weekend zimą? Karkonosze!

Skoro jesteśmy już na południowym zachodzie Polski to dobrym weekendowym celem są również Karkonosze. Owszem, Karpacz czy Szklarska Poręba bywają pełne ludzi zarówno latem jak i zimą. Niemniej, Karkonosze są dość rozległe, zarówno po polskiej jaki czeskiej stronie i łatwo od tłumów uciec. Co robić zimą w Karkonoszach? Pisaliśmy o tym szerzej w artykule “Najpiękniejsze zimowe trasy w Karkonoszach”. Koniecznie trzeba wejść na Śnieżkę – cel oczywisty ale obłędnie piękny zimą. Najlepiej zrobić to szlakiem przez Samotnię, Strzechę Akademicką i Dom Śląski. Oszronione obserwatorium na szczycie góry robi wspaniałe wrażenie. Z Domu Śląskiego warto też ruszyć w kierunku słynnych Śnieżnych Kotłów. Warto też przejechać się do Szklarskiej i przez schronisko pod Łabskim Szczytem wejść na Szrenicę.

Kto woli uciec w mniej znane okolice, będzie zadowolony z wizyty w okolicach Jagniątkowa i Michałowic skąd można wybrać się na Wielki Szyszak. Malowniczo jest także w pobliskich Rudawach Janowickich i Sokolikach skąd rozciągają się panoramy na Karkonosze. W zimowej scenerii pięknie prezentują się też okoliczne zamki – Bolczów i Chojnik.

Gdzie w góry na weekend zimą? Karkonosze kryją wiele fantastycznych zakątków
Gdzie w góry na weekend zimą? Karkonosze kryją wiele fantastycznych zakątków (fot. Pixabay)

Gdzie w góry na weekend zimą? W nieoczywiste Góry Świętokrzyskie

Mniej popularne niż Tatry czy Sudety, te najstarsze góry w naszym kraju oferują wystarczającą ilość atrakcji, żeby móc spędzić tam aktywnie czas. Zimą w Górach Świętokrzyskich może być równie pięknie co w Beskidach czy Karkonoszach. Dla mieszkańców północy czy centrum Polski, taka wycieczka jest znacznie łatwiejsza i mniej czasochłonna niż wyjazd na dalekie z ich perspektywy południe.

Ktoś mógłby powiedzieć, że Góry Świętokrzyskie, to góry tylko z nazwy. Rzeczywiście, nie pokonacie tam przewyższeń choćby podobnych do tatrzańskich, zimą zagrożenie lawinowe nie istnieje i trudno wędrować całymi dniami nie napotykając cywilizacji jak choćby w Bieszczadach. To położone w centralnej Polsce, z dala od innych polskich gór pasmo, ma jednak całkiem sporo do zaoferowania. Jeśli góry są dla was oazą spokoju, szansą na bliski kontakt z przyrodą i odpoczynek od codziennej gonitwy, to Góry Świętokrzyskie zimą mogą was miło zaskoczyć.

Więcej o tym jak spędzić aktywny weekend w Górach Świętokrzyskich przeczytacie w tym artykule.

Góry Świętokrzyskie to zimą prawdziwa oaza spokoju
Góry Świętokrzyskie to zimą prawdziwa oaza spokoju (fot.  Dexte-r / flickr)

A może by rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady?

Choć już nie tak dzikie, jak wtedy kiedy tak mawiano, Bieszczady nadal są mniej zatłoczone niż Tatry czy nawet Beskidy. Zimą natomiast – są absolutnie magiczne. Można całymi dniami wędrować po nieprzetartych szlakach i poczuć jakby się odkrywało tajemniczy, nieznany ląd. Mroźne powietrze pozwala widzieć więcej i dalej. Z Tarnicy można spojrzeć nie tylko na Bieszczady Wschodnie na Ukrainie z ich najwyższym szczytem – Pikulem. Przy odrobinie szczęścia dostrzeżecie niewysokie szczyty na Węgrzech.

Dodajmy do tego jedno z najsłynniejszych schronisk w Polsce – Chatkę Puchatka i rozległe Połoniny, które są wymarzonym celem skiturowych wycieczek. Jeśli chcecie zaszyć się w dziczy, to Bieszczady nadal mają w sobie to coś, co przyciąga i inspiruje.

Cały tekst poświęcony temu jak można eksplorować Bieszczady zimą znajdziecie tu.

Schronisko, o którym każdy miłośnik gór słyszał - Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej
Schronisko, o którym każdy miłośnik gór słyszał – Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej (fot. PxHere)

Gdzie w góry na weekend zimą? Inne propozycje

Oczywiście to nie jedyne możliwości na zimowy weekend w górach. Bardzo ciekawe i zupełnie nieturystyczne są Góry Sowie i Sudety Wałbrzyskie. Tłumów raczej nie spotkacie też w okolicy Śnieżnika w Kotlinie Kłodzkiej. Ciekawym pomysłem na weekend może być również Beskid Niski, choć dojazd tam jest nieco czasochłonny. Niezależnie jednak od celu naszej wycieczki, ruszając na weekendowy wypad w góry nie można zapomnieć o niezbędnym ekwipunku (takim jak czekan czy raki na buty) i odpowiedniej odzieży. Jak się ubrać w góry zimą? Co zabrać w góry zimą? Jak ubrać dziecko zimą na spacer w góry? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszych artykułach.

A gdzie w góry na weekend latem?

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.