22.12.2018

Tatry zimą — od czego zacząć

W jaki sposób przygotować się do wyjścia w Tatry zimą? O czym należy pamiętać i na jakie warunki się przygotować? Przedstawiamy garść porad, z którymi powinni zapoznać się wszyscy turyści, którzy planują zimowe wyjścia w Tatry.

                       

Dlaczego nie wybrać się w Tatry zimą? Takie pytanie zadaje sobie w końcu każdy miłośnik górskich wędrówek, który zasmakował trekkingu w cieplejszej części roku. Wiele osób obawia się jednak niskich temperatur, wymagających warunków pogodowych czy konieczności zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Czy warto zwlekać z podziwianiem zaśnieżonych szczytów i odkładać zimową aktywność górską na bliżej nieokreśloną przyszłość? Zdecydowanie nie! Trzeba się tylko odpowiednio przygotować.

Tatry zimą to fascynujące miejsce!

Tatry to jedne z najchętniej wybieranych gór w Polsce. W naszych artykułach wielokrotnie już zachęcaliśmy do odwiedzania tych pięknych terenów w cieplejszej części roku. Wybierając się na tatrzańskie szlaki dla początkujących oraz drogi w Tatrach dla zaawansowanych z pewnością wiele osób zakochało się w oferowanych przez nie widokach oraz możliwości dobrania trasy idealnie dopasowanej do umiejętności. Bez wątpienia następnym krokiem jest wydłużenie sezonu wyprawowego także na okres zimowy. Tatry zimą są równie urzekające, jeśli nawet nie piękniejsze niż latem. Warto zobaczyć te same miejsca w tak diametralnie różnych odsłonach.

Zimowy krajobraż Tatr

Tatry zimą widziane oczami turysty mogą wyglądać zupełnie inaczej niż latem. Panorama znad Morskiego Oka. (fot. Piotr Deska)

Wyjście w Tatry zimą – od czego zacząć przygotowania?

Poruszanie się zimą po górach wymaga odpowiedniej wiedzy, zarówno co do panujących w nich warunków, jak i doboru odzieży oraz ekwipunku. Najłatwiejsze szlaki są dostępne niemal dla każdego świadomego turysty. Na tych trudniejszych niezbędna będzie szersza wiedza o poruszaniu się po górach. Niezależnie od tego, do którego grona amatorów górskiej działalności się zaliczacie, przygotowaliśmy w ramach 8academy artykuły, które znacznie ułatwią zapoznanie się ze specyfiką poruszania się po Tatrach zimą, a także przybliżą niezbędny do tego ekwipunek górski.

Przygotowanie do wyjścia w Tatry zimą

Odpowiednie przygotowanie przed wyjściem w góry to podstawa, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, odzież, jak i kondycję. (fot. Piotr Deska)

Tatry zimą – bezpieczeństwo przede wszystkim

Przygotowując się do zimowych wycieczek po tatrzańskich szlakach powinniśmy zdać sobie sprawę, że panujące na nich warunki są drastycznie odmienne od tych, do których przyzwyczaiło nas lato. Oprócz tych magicznych chwil, kiedy ośnieżone szczyty i doliny skrzą się w słońcu, a jego promienie skutecznie nas dogrzewają, sprawiając, że jest nam cieplej, zdarzają się również momenty, kiedy musimy szybko schodzić do doliny po zaśnieżonych lub oblodzonych szlakach, uciekając przed silnym wiatrem, który może błyskawicznie wychłodzić organizm. Kompleksowe przygotowanie do każdego wyjścia w góry obejmuje szereg czynności które powinniśmy wykonać, aby zapewnić sobie jak największy poziom bezpieczeństwa. Warto mieć świadomość wszystkich możliwych zagrożeń, które przybliżamy w artykule Bezpieczeństwo w górach – Tatry zimą.

Zimowy trekking w Tatrach

Zimą wyższe partie Tatr oraz rejony zagrożone lawinami to teren, który nie wybacza błędów. Odpowiedni sprzęt i przeszkolenie to podstawa. (fot. Piotr Deska)

Odzież w Tatry zimą – od czego zacząć?

Choć dla osób poruszających się po górach na co dzień odpowiednio dobrana odzież może wydawać się czymś naturalnym, dla turystów podejmujących swoje pierwsze wędrówki w zimowym górskim krajobrazie jej optymalny wybór może być nie lada problemem. Jak ubrać się zimą w Tatry? Podobnie jak w przypadku większości górskich wypraw w inne pasma górskie, trzeba być przygotowanym na niskie temperatury, silny wiatr oraz opady śniegu. Doskonale sprawdza w takim przypadku warstwowy system dobierania odzieży, w którym możemy idealnie dopasować odzież do naszych potrzeb. Odpowiednia bielizna, warstwa docieplająca oraz zewnętrzna kurtka lub softshell to klucz do sukcesu. Rozwiązanie tego typu przybliżamy w artykule „Jak ubrać się zimą w góry”.

Tatry zimą - zmrożony szlak

Zima w Tatrach to nierzadko ekstremalne temperatury. Odpowiednia odzież górska powinna sprawdzać się niezależnie do pogody. (fot. Piotr Deska)

Podstawą przy doborze odpowiedniej odzieży w okresie zimowym jest to, aby kolejne warstwy techniczne doskonale ze sobą współpracowały. Bez wątpienie dużo uwagi trzeba poświęcić pierwszej warstwie, która ma bezpośredni kontakt z ciałem przez cały czas aktwyności i bezpośrednio przekłada się na odczucie chłodu lub ciepła. Osobom poszukującym idealnej bielizny termoaktywnej w góry w okresie zimowym polecamy lekturę tego artykułu. W czasie niskich temperatur niezmiernie ważne jest również zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie stóp przed przemarznięciem. Problem doboru odpowiednich skarpet zimowych podjęliśmy w artykule: skarpety termoaktywne na zimę.

Większą wrażliwości na zimno oraz niesprzyjające warunki pogodowe najczęściej cechują się panie. To właśnie z myślą o wszystkich aktywnych miłośniczek zimowych wędrówek po ośnieżonych szlakach, przygotowaliśmy krótki poradnik co ubrać zimą w góry.

Sprzęt niezbędny w Tatry zimą – od czego zacząć?

Zima stawia surowe wymagania wszystkim, którzy zamierzają mierzyć się z zasypanymi śniegiem szlakami i zdobywać górskie szczyty w bajecznym otoczeniu. To właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie wyposażenie się w sprzęt, który został stworzony z myślą o takich warunkach.

Wybrany sprzęt o którym koniecznie trzeba pamiętać podczas zimowego wyjścia w góry:

Wymienione powyżej podstawowe elementy wyposażenia opisaliśmy w artykule Co zabrać w góry zimą? Jego lektura pozwoli szybko przypomnieć sobie, czy nie powinniśmy uzupełnić ekwipunku przed zimowymi wyprawami.

Wczytuję galerię

Osoby zaczynające zimową przygodę z Tatrami często zastanawiają się jakie raki będą najodpowiedniejsze do takich eskapad. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości zapraszamy do lektury tekstu Jakie raki w Tatry, w którym przedstawiamy przedstawiamy konkretne propozycje. Podobny poradnik stworzyliśmy w odniesieniu do czekanów turystycznych przydatnych w Tatrach. Przedstawiamy w nim popularne modele turystyczne, które zapewnią bezpieczeństwo oraz wysoki komfort użytkowania w czasie przemierzania tatrzańskich szlaków zimą.

Lawinowe ABC

W przypadku zagrożenia lawinowego, które w  okresie zimowym w Tatrach występuje na wielu szlakach, jednym z niezbędnych elementów ekwipunku staje się lawinowe ABC, a więc detektor lawinowy, łopata śnieżna i sonda. Problem zagrożenia lawinowego oraz sposoby zwiększenia naszego bezpieczeństwa przedstawiamy szerzej w tekście o lawinowym ABC w górach. Odpowiednie wyposażenie i przeszkolenie całej grupy może znacząco zwiększyć szanse na wyjście cało z opresji w przypadku zasypania przez lawinę. Najpewniejszym sposobem jest jednak unikanie niepotrzebnego niebezpieczeństwa i takie wytyczanie trasy, aby nie prowadziła ona w rejonach o dużym zagrożeniu lawinami.

Na który szlak najlepiej wybrać się w Tatry zimą?

Odpowiednia odzież i sprzęt zimowy już skompletowane? Wobec tego trzeba ustalić konkretny kierunek, w którym wyruszymy. Tatry zimą to bowiem wiele szlaków do wyboru. Nie ma jednej obowiązkowej listy szlaków, które należy odwiedzić. Wszystko zależy od naszych umiejętności, panujących w górach warunków (w tym zagrożenia lawinowego), a także naszej kondycji. Jeśli nie mamy pojęcia od czego zacząć, polecamy kilka zimowych tatrzańskich szlaków dla początkujących. Wraz z oswojeniem się z warunkami zimowymi można podejmować coraz bardziej wymagające eskapady. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze sprawdzać aktualne zagrożenie lawinowe oraz warunki panujące na szlakach, bo to często warunki meteorologiczne decydują o tym, dokąd możemy się bezpiecznie udać.

Turyści w Tatrach zimą

Tatry zimą to niekoniecznie tylko drogi wspinaczkowe, ale również wiele szlaków świetnie nadających się do zimowego trekkingu. (fot. Piotr Deska)

Nieco bardziej zaawansowani turyści zimowi z chęcią dowiedzą się Jak wejść na Rysy zimą. Z pewnością nie jest to szczyt, który można polecić początkującym, jednak można go uwzględnić w przyszłych planach, kiedy zdobędziemy już wystarczające doświadczenie w zimowej turystyce górskiej.

Dla spragnionych magicznych widoków i panoram polecamy najciekawsze miejsca w Tatrach do fotografowania zimą.

Skitouring – Tatry to idealne miejsce tej odmiany narciarstwa

Tatry zimą to nie tylko turystyka piesza, ale również inne sporty zimowe. Nie mogło wśród nich zabraknąć oczywiście skitouringu. Podchodzenie i zjazd na nartach poza trasami zdobywa coraz większą popularność, przyciągając do siebie zarówno miłośników trekkingu, którzy chcą spróbować aktywności gwarantującej większą dawkę adrenaliny, jak i miłośników narciarstwa alpejskiego, którzy mają dość zatłoczonych tras i kolejek do wyciągów. Dobrym pomysłem na zaczęcie przygody ze skitouringiem jest kilka popularnych tras w rejonie Kasprowego Wierchu.

Zimowe tatrzańskie widoki

Tatry zimą to niepowtarzalny krajobraz zarówno wtedy, kiedy przemieszczamy się na nartach, jak i wtedy, kiedy wędrujemy pieszo. (fot. Piotr Deska)

Warto pamiętać, że wbrew pozorom zimowa działalność w Tatrach nie musi ograniczać się tylko do ich polskiej części. Pomimo tego, że na Słowacji większość szlaków turystycznych jest zamykana na sezon zimowy, udostępniane są rejony w których można uprawiać skitouring. Dla wszystkich miłośników białego szaleństwa, którzy chcą spróbować sił za naszą południową granicą, przygotowaliśmy propozycje tras skiturowych w słowackich Tatrach.

Podsumowanie

Nawet najlepsze przygotowanie teoretyczne i sprzętowe nigdy nie zastąpi doświadczenia zdobywanego podczas kolejnych zimowych wyjść, a także specjalistycznych szkoleń. Priorytetem powinno zawsze być bezpieczeństwo zarówno całej grupy, jak i jej poszczególnych członków. Zanim wyjdziesz w Tatry zimą upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany na zimowe warunki, znasz zagrożenie lawinowe i potrafisz się posługiwać posiadanym sprzętem. Jeśli tylko pojawiają się wątpliwości – zmodyfikuj odpowiednio trasę, poradź się osób bardziej doświadczonych lub skorzystaj z pomocy wykwalifikowanych przewodników górskich. Do zobaczenia na zimowych szlakach.

                 

Udostępnij

Zobacz również

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.