16.11.2018

Skarpety termoaktywne na zimę

Oklejone puchem drzewa i nieskazitelnie białe szczyty – takie widoki warte są poświęceń. No, ale górskich wędrówek w bajecznej zimowej szacie wcale nie trzeba okupić odmrożeniami. Wystarczy dopasować ubiór do wymogów aury. A podstawą są odpowiednio zabezpieczone stopy. W tym kontekście zastosowanie znajdą skarpety termoaktywne na zimę.

                       

U całkiem sporej grupy miłośników trekkingu aktywność fizyczna wykazuje cechy sezonowości. O ile w porach ciepłych motywacja przychodzi dosyć łatwo, wraz ze spadkiem słupków rtęci topnieje zapał. Bo jak tu wykrzesać z siebie więcej energii, jeśli „nagrodą” za trud są, na przykład, zmarznięte stopy? Takim niedogodnościom łatwo można zapobiec. Rozwiązaniem mogą być dobre skarpety termoaktywne na zimę. Jakie wybrać, by zapewnić sobie maksimum komfortu? Wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu.

Dlaczego marzniemy w stopy? Może skarpety termoaktywne na zimę?

Zmarznięte stopy to skutek ich peryferyjnego położenia w strukturze ludzkiego ciała. Gdy tylko robi się chłodno, organizm próbuje dostosować się do nowych warunków. Ponieważ dla podtrzymywania funkcji życiowych kluczowe znaczenia mają organy wewnętrzne, to tam kierowana jest największa dawka krwi, a z nią ciepła. Stopy na liście priorytetów zajmują bardzo odległe miejsce, więc organizm niejako je poświęca. Ich ochrona przed odmrożeniami to więc twoje zadanie. Jak uniknąć przykrych sytuacji? Musisz odpowiednio zareagować na spadek temperatury, wybierając środki adekwatne do warunków na zewnątrz, takie jak skarpety termoaktywne na zimę.

Skarpety na zimę - które?
Niezależnie od rodzaju aktywności, skarpety są ważną częścią zimowej garderoby. (fot. Bridgedale)

Co sprzyja szybkiej utracie ciepła?

Za to, że marzną ci stopy, odpowiadają niskie temperatury. Są jednak pewne dodatkowe okoliczności, które przyspieszają ten proces. Na co szczególnie należy uważać?

Przegrzanie

Ostre podejście: robi się gorąco, więc zdejmujesz kolejne warstwy odzieży. Szczyt, ładne widoki, zapominasz o całym bożym świecie i już po chwili trzęsiesz się z zimna. Jak to? Przecież 5 minut wcześniej były tu prawie tropiki. Takie sytuacje zna chyba każdy, kto chodzi po górach. To co się wydarzyło, tłumaczą skomplikowane wzory fizyczne, które sprowadzić można do prostego stwierdzenia: na wytracanie ciepła wpływa różnica temperatur między obiektem, a jego otoczeniem. Im jest ona większa, tym szybciej następuje wychłodzenie. Skrajności nigdy nie są dobre. Ta zasada dotyczy także… wyboru skarpetek na zimę. Jeśli założysz zbyt cienkie, nie licz na ochronę przed niskimi temperaturami. Przezornie chcesz ubrać coś grubszego? To też nie najlepsze rozwiązanie, bo przegrzane stopy szybciej będą oddawać ciepło.

Przemoczenie

Stopy przegrzane zaczynają się pocić, a to powoduje jeszcze gorsze konsekwencje. Woda jest świetnym przewodnikiem, więc jej obecność przyspiesza proces utraty ciepła. To dlatego tak ważne jest, by mieć skarpetki, w których pot sprawnie odprowadzany jest na zewnątrz. Jeśli doprowadzimy do ich przemoczenia i kontaktu wody ze stopą, właściwości izolacyjne mogą obniżyć się nawet kilkunastokrotnie! Zanim wyruszysz podbijać zimowe szlaki, przyjrzyj się swoim butom pod kątem wodoodporności i załóż je tak, by do środka nie wpadał śnieg. Przydatne mogą okazać się także stuptuty, o których pisał Łukasz Supergan w artykule “Co to są stuptuty?”

Materiały, które nie sprawdzą się w zimie

Tyle teorii. Czas przyjrzeć się materiałom, z których wykonane mogą być skarpetki. Na pierwszy ogień, te, których wysoki udział w bieliźnie przeznaczonej na zimę, nie jest wskazany.

Bawełna

100% bawełny – hasło znane z ubraniowych metek, jest dla niektórych synonimem naturalności. Tutaj to jednak nie jest atutem. Bawełna, którą docenia się za lekkość i przewiewność, nie sprawdzi się w warunkach zimowych. Dlaczego? Materiał ten bardzo dobrze chłonie wodę (jeśli dojdzie do przemoczenia) oraz pot (nie jest wykluczone, że zimą się spocisz). Problem w tym, że nie chce go przekazywać dalej. A mokre skarpetki (o czym była już mowa), na pewno nie zagwarantują izolacji, która chroniłaby cię przed mrozem. Dla osób planujących trasy wielodniowe problemem jest też długi czas schnięcia bawełny.

termoaktywne ciepłe skarpetki
Bez dobrze dobranych skarpet, nie ma co marzyć o komforcie termicznym. (fot. 8a.pl)

Skarpety termoaktywne na zimę – materiały, które warto polecić

Wiesz już czego unikać? Czas dotknąć sedna sprawy i przyjrzeć się materiałom, którym niestraszne mrozy. Najlepiej, gdy skarpety termoaktywne na zimę bazują na którymś z poniższych surowców:

Wełna

Wyroby starszych pań, które urozmaicają sobie wieczory sesjami z szydłem w ręku? Nic z tych rzeczy! Wełna, niektórym wciąż jeszcze kojarząca się z gryzącymi prezentami od babci, właśnie przeżywa swój outdoorowy renesans. Producenci odzieży górskiej dostrzegli liczne zalety owczego runa, a po wzbogaceniu go włóknami syntetycznymi, uzyskują materiał praktyczny i nowoczesny. Zaletami wełny, które w niebagatelny sposób wpływają na komfort użytkowania, są: dobra izolacja termiczna oraz umiejętne odprowadzanie wilgoci. Atutów jest więcej. Łuskowaty kształt włókien umożliwia samooczyszczanie się wełny. Jest ona też mniej podatna na chłonięcie nieprzyjemnych zapachów.

Wełna merino

Wybierając skarpety termoaktywne na zimę warto zwrócić uwagę na merino. To szczególny rodzaj wełny, bo i owce, które wcześniej ją na sobie noszą, żyją w wyjątkowym klimacie. Merynosy, o których mowa, muszą mierzyć się z nowozelandzkimi skrajnościami: od letnich upałów nierzadko sięgających 40°C, po tęgie mrozy, gdy słupki rtęci spadają poniżej -20°C. Czy podobnym wyzwaniom nie musi sprostać wysokiej klasy odzież trekkingowa? O fenomenie tego surowca i licznych zastosowaniach, pisaliśmy w artykule Wełna merino – stworzona przez naturę w ekstremalnym środowisku.

My skupimy się na tym, co runo tych sympatycznych owiec z Nowej Zelandii oferuje zimowym wędrowcom. Trzeba przyznać, że jest tego sporo. To materiał bardzo delikatnie obchodzący się ze stopami: jest lekki, miły w dotyku, nie gryzie i nie powoduje obtarć, a do tego ma właściwości antybakteryjne (co oznacza ograniczenie nieprzyjemnego zapachu). W kontekście wędrówek w chłodne dni ważniejsze są jednak inne atuty. Wełna merynosów zapewnia znakomitą izolację termiczną, dzięki czemu będzie ci ciepło nawet przy bardzo niskich temperaturach.

Wygoda i komfort termiczny w jednym.
Wybierając skarpety termoaktywne na zimę warto pomyśleć o merino. (fot. Icebreaker)

Świetnie sprawdzi się zarówno w górach jak i na co dzień, czego dowodem są skarpety Icebreaker Lifestyle Crew. Co ważne: dostanie się do buta wody lub spocenie się stóp nie oznacza utraty tych ważnych zalet. Materiał skutecznie wchłania i sprawnie wydala wilgoć. Skąd takie właściwości? Tajemnica tkwi w strukturze owczego runa. Znajduje się w nim wiele mikro-kieszonek z powietrzem, które działają na zasadzie tarczy izolującej skórę od nieprzyjaznego otoczenia oraz wchłaniają i zatrzymują z dala od skóry kropelki wody (dzięki temu mokre skarpety nie tracą właściwości izolacyjnych). Minusy? Jest jeden, który ma zasadniczy wpływ na konstrukcję. Wełna merino jest zbyt delikatna, by była jedynym surowcem skarpetki. Trzeba więc wzmocnić taką tkaninę odpowiednimi włóknami syntetycznymi.

Wczytuję galerię

Skarpety termoaktywne na zimę – jaki krój?

Skarpety, które ubieramy wychodząc w góry, różnią się od tych standardowych. Przede wszystkim nie jest to twór jednolity. Składa się bowiem z kilku części, które – bynajmniej – nie są wymysłem projektantów outdoorowej mody. Chodzi o to, żeby skarpetki były wzmocnione w miejscach, które są najbardziej obciążone i najlepiej odprowadzały pot na zewnątrz. Poszczególne części łączone są przez szwy. I tutaj uwaga, która tyczy się wszystkich skarpet o przeznaczeniu trekkingowym. Jeśli mają być wygodne, przyjrzyj się umiejscowieniu łączeń oraz samym szwom (szczególnie tym, na wysokości palców). Jeśli będą zbyt wypukłe, twoje stopy narażone zostaną na otarcia. O tym na co jeszcze warto zwrócić uwagę, przeczytasz w artykule Jakie skarpety w góry, którego autorem jest Łukasz Supergan.

Skarpety termoaktywne na zimę – które wybrać?

To część garderoby, do wyboru której zwykle nie przykłada się największej wagi. Tymczasem, jeśli poważnie myślisz o wydłużeniu sezonu górskich wędrówek, decyzja zakupowa ma znaczenie niemal strategiczne. Jeśli wybierzesz skarpety termoaktywne na zimę, będziesz czerpać większą przyjemność z aktywności o tej porze roku. Co wybrać? Niekwestionowanym liderem rynku jest irlandzka firma Bridgedale. Naszym klientom najczęściej proponujemy skarpety termoaktywne na zimę wchodzące w skład dwóch linii.

Najcieplejsze skarpety Bridgedale
Seria Explorer to propozycja na najniższe temperatury. (fot. 8a.pl)

Explorer

Dlaczego uchodzą one za świetne skarpety termoaktywne na zimę? To seria testowana przez osoby poruszające się w najbardziej ekstremalnych miejscach na ziemi. Powstały z myślą o użytkowaniu z butami wysokogórskimi jak i w trakcie aktywności w niskich temperaturach. Pełna amortyzacja oraz technologia Fusion zapewnia świetne zarządzanie wilgocią, która jest transportowana z powierzchni stopy, co przekłada się na wysoki komfort termiczny. Strukturę materiału tworzą też elastyczne włókna Lycra®, dzięki którym możliwe jest ścisłe dopasowanie skarpetki do stopy.  Wygoda, szczególnie odczuwalna podczas pokonywania dłuższych tras, to także zasługa odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji, z miękkim, bezuciskowym ściągaczem i płaskimi nieinwazyjnymi szwami.

Heavyweight Merino Endurance i Comfort

W ramach tej linii można wyróżnić dwie serie, najwyższy komfort termiczny zagwarantuje Explorer Heavyweight Merino Endurance, gdzie wełna merino została połączona z tzw. New Wool, nylonem i włóknami Endurofil™, odpowiadającymi za wyjątkową wytrzymałość oraz Lycrą®. To pewność właściwej amortyzacji i wyjsokiego komfortu termicznego zestawionego z wygodą. Seria Explorer Heavyweight Merino Comfort oferuje kroje dopasowane do męskich jak i kobiecych stóp, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Merino występuje tutaj z materiałem Coolmax®, dlatego świetnie sprawdzi się zarówno podczas wspinaczki jak i na szlaku.

Skarpety dziecięce Bridgedale Hike
Bridgedale Hike to właściwy komfort termiczny także dla najmłodszych użytkowników. (fot. 8a.pl)

Hike

W ofercie Bridgedale znalazły się skarpety termoaktywne na zimę, które można założyć zarówno na podejście szlakiem jak i spacer w pobliskim miejskim parku. W produktach z rodziny Hike została ona połączona z materiałem Coolmax®, co gwarantuje skuteczne odprowadzanie potu i optymalny komfort termiczny o każdej porze roku. Zastosowanie elastycznych włókien Lycra® ułatwi ci lepsze dopasowanie skarpetek do stopy. Można tutaj znaleźć także modele dedykowane dziecięcym stopom, przykładem może być Hike All Season Junior. Dobrze przylegają do mniejszych stóp, dzięki ściągaczom oraz odpowiedniej elastyczności materiałów, zmniejszając ryzyko występowania przykrych otarć. Bazują na wełnie merino oraz włóknie Coolmax® o czterokanałowej konstrukcji, która gwarantuje właściwe odprowadzanie wilgoci.

Endurance i Comfort

W ramach serii Hike można znaleźć cieplejszy model Mid Endurance w tym wersję damską. Świetnie sprawdzą się one przy całorocznej górskiej aktywności, szczególnie w chłodniejszej części roku, dzięki zastosowaniu włókna Endurofil™, wełny merino, New Wool oraz nylonu i Lycry. Zagwarantują uczucie suchości, ciepła i komfortu. Drugą odnogą jest Mid Comfort oraz ich damski odpowiednik, gdzie zamiast Endurofilu i New Wool zdecydowano się skorzystać z merino, Coolmaxu. To ochrona przez cały dzień oraz przyjemny w dotyku materiał bazujący na konstrukcji pozwalającej na właściwą termoregulację i wygodę na każdym kroku.

Skarpety termoaktywne na narty

X-Bionic

Zima to poza trekkingiem okazja do wypadów na narty. Jednym z podstawowych elementów stroju są wysokie skarpety, które świetnie współpracują z butami narciarskimi. Dobrą ilustracją tego typu modelu mogą być skarpety termoaktywne na zimę X-Bionic Ski LT 4.0 wykonane z X-Bionic Merino odpowiadającej za właściwą termoregulację. Dodatkowo zastosowano tutaj technologię Skin NODOR® polegającą na pokryciu włókien materiału antybakteryjnymi jonami srebra. Aktywują się one w momencie, gdy organizm się nagrzewa i efektywnie chronią przed powstawaniem nieprzyjemnych zapachów. W przypadku tak intensywnej aktywności, jaką jest jazda na nartach, warto pomyśleć także nad ochroną i wsparciem stopy oraz kostki. Tutaj taką funkcję pełni X-Cross® czyli techniczny bandaż, który chroni mięśnie, stawy, ścięgna i wiązadła stopy przed urazami w trakcie dynamicznego poruszania się.

Wysokie skarpety narciarskie
Dobrze dobrane skarpety narciarskie to komfort termiczny przez cały dzień aktywności na stoku. (fot. X-bionic)

Bridgedale

W ofercie tej marki znajdują się modele dedykowane działalności na stoku jak i poza nim. Wśród cieplejszych propozycji warto wspomnieć o Ski Mid + Merino Endurance, które oferują odpowiedni poziom amortyzacji oraz komfort termiczny za sprawą docieplenia na palcach. Zostały wykończone elastycznym materiałem, by dobrze przylegały do nogi, jednocześnie nie krępując ruchów. Komu zdarzyło się ubierać typowo narciarskie skarpety, ten wie, że nieraz bywa to prawdziwym wyzwaniem. Projektanci marki Bridgedale zdecydowali się ułatwić ten proces, dzięki zastosowaniu specjalnego materiału ułatwiającego zakładanie skarpet. Znalazł się on w modelu Ski Easy On Merino Endurance.

Skarpety wodoodporne StormSock

Innym przydatnym zimą rozwiązaniem, wychodzącym nieco ponad skarpety termoaktywne na zimę, mogą okazać się skarpety wodoodporne, które do swojej oferty wprowadziła marka Bridgedale. Właściwym reprezentantem serii StormSock może być model Heavy Boot, który jest gotowy na każdą pogodę. Zastosowano w nim membranę HydroTech™ zapobiegającą dostawaniu się wody do środka, a dzięki jej właściwościom gromadząca się wewnątrz wilgoć może być skutecznie transportowana na zewnątrz.  Stanowią one świetny wybór do całorocznej aktywności, czego dowodzi test skarpet Bridgedale StormSock, wykonany przez Sławka Siedzińskiego, który postanowił sprawdzić je w różnorodnych warunkach, ubierając je na rower, do biegania i na trekking. Dla odpowiedniego dopasowania do stopy zdecydowano się na zastosowanie elastanu. Wewnątrz natomiast znajduje się wełna merynosów o świetnych właściwościach termoizolacyjnych oraz możliwościach redukcji powstawania nieprzyjemnych zapachów. Membrana zabezpieczy przed wilgocią z zewnątrz, a merino zagwarantuje komfort termiczny.

Wodoodporne skarpety Bridgedale
Skarpety wodoodporne StormSock także świetnie sprawdzą się zimą. (fot. 8a.pl)

Dwie pary skarpetek

Zakup zimowego obuwia trekkingowego, chociaż zapewnia większy komfort, to dodatkowy wydatek. Do tego zawężona specjalizacja nowych butów sprawia, że większą część roku przeleżą one w szafie. Zimowi „górołazi”, pragnący wzmocnić ochronę przed chłodem, czasami korzystają jeszcze ze starego patentu, polegającego na zakładaniu dwóch par skarpetek. W erze odzieży termoaktywnej ta metoda odchodzi powoli do lamusa. Jednak są osoby, które nadal dosyć mocno przywiązane są do dwóch niezależnych warstw. To jedna z alternatyw wybierając skarpety termoaktywne na zimę. Na czym polega taki układ? Kontakt ze skórą ma tu cienka skarpeta, przylegająca do stopy i dobrze odprowadzająca wilgoć – tzw. liner. Dopiero na nią zakłada się grubszą skarpetkę w wersji zimowej. Dobrym przykładem jest tutaj Thermal Liner wykonany z włókna Endurofil™, nylonu oraz Lycry.

Co ubrać w góry wysokie?

Rady, jakie przygotowaliśmy, dotyczą jedynie gór niskich i warunków, które nie uchodzą za ekstremalnie trudne. Jeśli w orbicie twoich trekkingowych zainteresowań znajdują się szczyty Alp, Kaukazu czy Himalajów, polecamy artykuł Jak dobrać rozmiar butów w góry i ile skarpet w nie wcisnąć? napisany przez eksperta od wysokogórskich wypraw Janusza Gołąba.

Wszystkie opisane w artykule skarpety męskie i skarpety damskie i wiele więcej, znajdziesz w ofercie sklepu 8a.pl.

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.