15.04.2019

Jaki sprzęt wspinaczkowy na początek?

Jeżeli regularnie wspinasz się na ściance, to prawdopodobnie nadejdzie taki dzień, kiedy będziesz chciał pojechać w skałki, a być może to właśnie od skał zaczynasz swoją znajomość z tym sportem. Tak czy inaczej, aby wspinać się w skałkach, będziesz potrzebował trochę więcej sprzętu niż na ściance wspinaczkowej. Podpowiadamy jak skompletować ten najbardziej potrzebny.

                       

Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze wspinaczką i wiesz, że to coś dla Ciebie, warto pomyśleć nad własnym sprzętem. Wtedy pojawia się pytanie jaki sprzęt wspinaczkowy na początek. O ile w boulderingu wystarczy Ci para butów i woreczek z magnezją, to w skałach potrzebnych może okazać się nieco więcej elementów. Przedstawiamy listę sprzętu, bez którego ciężko będzie działać w w terenie wspinaczkowym np. na polskiej Jurze.

Jaki sprzęt wspinaczkowy na początek?

Buty wspinaczkowe

Jeśli zadajesz sobie pytanie jaki sprzęt wspinaczkowy na początek będzie odpowiedni, warto zacząć poszukiwania od butów. O ile na pierwsze wizyty na ściance można założyć buty sportowe, w dalszej działalności procentować będą typowo wspinaczkowe modele. W przeszłości stosowano różne metody dopasowywania butów z innych dziedzin sportu, popularne były szczególnie korkery. Obecnie nie ma już potrzeby sięgać po tego typu rozwiązanie. Sklepy outdoorowe oferują szeroki wybór butów wspinaczkowych, które pozwolą na naukę prawidłowej techniki stawiania stóp na stopniach. Na początek swoje zadanie spełnią proste, wygodniejsze modele o minimalnej asymetrii. Takie buty są wymagające dla stopy oraz mało komfortowe dla początkującego wspinacza. Ważne jest właściwe dobranie rozmiaru, palce muszą być minimalnie zgięte, ale warto zachować w tej materii rozsądek. Osoby zaczynające swoją przygodę ze wspinaczką nie powinny decydować się na dużo za małe modele. Dobrym wyborem mogą okazać się Ocun Strike o niskiej asymetrii lub nieco podobny model La Sportiva Tarantula. Dla trenujących głównie na sztucznej ścianie polecane są natomiast La Sportiva GeckoGym.

Jaki sprzęt wspinaczkowych na początek?

Ważny jest odpowiedni dobór butów wspinaczkowych do poziomu zaawansowania. (fot. 8academy.pl)

Pełna wiedza w temacie butów do wspinaczki znajduje się w artykule Jakie buty wspinaczkowe dla początkujących. Natomiast jeśli zastanawiasz się Jaki rozmiar butów wspinaczkowych wybrać warto sięgnąć do tekstu poświęconemu temu zagadnieniu.

Uprząż wspinaczkowa

Przy podejmowaniu decyzji jaki sprzęt wspinaczkowy na początek warto kupić, na jednej z pierwszych pozycji znajdzie się uprząż do wspinaczki. Ważne będzie właściwe dopasowanie rozmiaru uprzęży, najczęściej producenci oferują jeden model w kilku rozmiarach. Znaczenie będzie miał tutaj obwód w pasie oraz w udzie. Należy zwrócić uwagę na zakres podany przez producenta i wybrać odpowiednią wersję. Konieczne może być także przemyślenie do czego uprząż będzie nam potrzebna. Większość osób planujących przygody na ściance i w skałach skłoni się raczej w stronę uprzęży sportowej takiej jak Ocun Neon czy Climbing Technology On-Sight. Natomiast bardziej uniwersalna może okazać się wersja z regulowanymi nogawkami np. Climbing Technology Wall, którą łatwiej dopasujesz w razie zmiany odzieży, sprawdzi się także w górach.

Jaki sprzęt na początek?

Uprząż wspinaczkowa powinna być odpowiednio wyregulowana. (fot. 8academy.pl)

Znaczenie może mieć także sama konstrukcja uprzęży, to w jaki sposób są blokowane klamry oraz czy jest wygodna czyli odpowiednio wyściełana. Często uprzęże wyposażone są w charakteryzujące się oddychalnością panele, które przekładają się na komfort wspinacza. Dobrze sprawdzić także ilość szpejarek, które przydadzą się na nieco dłuższych drogach. Osoby, które poszukują wiedzy na temat tego Jaką uprząż wspinaczkową wybrać odsyłamy do artykułu.

Przyrząd asekuracyjny

Przyrząd asekuracyjny to jeden z podstawowych elementów sprzętu wspinaczkowego. Jeśli nie wiesz jaki sprzęt wspinaczkowy na początek wybrać, na liście powinien znaleźć się przyrząd. Spełni swoje zadanie zarówno na ściance jak i w skałach, dlatego warto pomyśleć o własnym przyrządzie. Najbardziej popularny jest klasyczny przyrząd asekuracyjny zwany też kubkiem. Wśród tego typu modeli warto wymienić Ocun Hurry, który świetnie sprawdzi się we wspinaczce sportowej. Dla osób planujących także wspinanie wielowyciągowe bardziej uniwersalny będzie przyrząd asekuracyjno-zjazdowy typu Guide. Umożliwia on zjazd po ukończeniu drogi oraz asekurowanie partnera na stanowisku. Przykładem tego typu modelu może być Black Diamond ATC Guide jak i Ocun Ferry czy Climbing Technology Be Up. Przyrząd przydaje się nie tylko przy asekuracji partnera wspinaczkowego, po ukończeniu ostatniego wyciągu będzie potrzebny do przygotowania do zjazdu. Wraz z taśmą, karabinkami i blokerem umożliwi zjazd na linie.

Sprzęt wspinaczkowy na początek

Climbing Technology Be Up to przykład przyrządu typu Guide. (fot. 8academy.pl)

Ważne: przy wyborze przyrządu asekuracyjnego należy koniecznie upewnić się, że będzie współpracował on prawidłowo ze średnicą naszej liny. Taka informacja znajduje się zawsze w opisie przyrządu (i bezpośrednio na nim). Warto wymienić także przyrządy półautomatyczne, w tym Climbing Technology Click-up Plus wyposażony w system V-Proof. Ma on za zadanie zredukować ryzyko popełnienia błędu w trakcie asekuracji. Możliwe jest wyłapanie lotu poprzez trzymanie wolnego końca liny. Jeśli zastanawiasz się jak przyrząd sprawdza się w terenie warto przeczytać CT Click-up + test przyrządu asekuracyjnego. Innego rodzaju popularnym przyrządem jest Petzl Grigri Plus z funkcją Anti-Panic, umożliwiającą zatrzymanie w trakcie opuszczania partnera. Z tego powodu jest to model szczególnie polecany dla początkujących asekurantów.

Jaki przyrząd asekuracyjny

Przyrząd asekuracyjny Click-up Plus w akcji. (fot. 8academy.pl)

Karabinki

Jaki sprzęt wspinaczkowy na początek? Na pewno w Twoim zestawie powinny znaleźć się minimum trzy karabinki zakręcane typu HMS. Odpowiedni karabinek HMS często oferowany jest w komplecie z przyrządem asekuracyjnym. Drugi HMS powinieneś posiadać po to, aby wspinając się na wędkę nie niszczyć kolucha. Istnieje pewna zasada korzystania ze stałych stanowisk i aby się do niej zastosować, karabinek przepinamy przez wyższy stały punkt asekuracyjny, a linę przekładamy przez kolucho znajdujące się poniżej naszego karabinka. Wtedy lina nie powoduje trwałych uszkodzeń, a zamiast karabinka, możesz zastosować również ekspres. Wśród popularnych modeli karabinków HMS można wymienić m.in. Climbing Technology Concept HMS czy CT Axis HMS z klasycznym zakręcanym zamkiem.

Automatyczny zamek

Na rynku są dostępne także karabinki z automatycznie blokującym się zamkiem tj. Ocun Eagle HMS Twist wymagający odblokowania poprzez wykonanie dwóch ruchów lub Ocun Eagle HMS Triple, w którym by odbezpieczyć zamek trzeba wykonać sekwencję trzech ruchów. Warto wspomnieć także o karabinkach dedykowanych do współpracy z przyrządem asekuracyjnym, wśród nich znalazł się m.in. model Ocun Condor HMS Triple.  Innego typu rozwiązaniem może być też karabinek wyposażony w specjalne ramię, które pozwala na odpowiednie ułożenie go na uprzęży, jest ono częścią modelu CT Concept HMS SGL Spring Bar.

Poprawnie założona wędka

Zakładając wędkę pamiętaj, by lina opierała się na karabinku lub ekspresie. (fot. 8academy.pl)

Do czego jeszcze mogą posłużyć karabinki? We wspinaczce sportowej najczęściej do asekuracji lub przewiązywania się przez stanowisko po ukończeniu drogi. Dodatkowe karabinki spełnią swoją funkcję szczególnie we wspinaniu wielowyciągowym. Posłużą wtedy do zbudowania stanowiska, zakręcany karabinek będzie także potrzebny by skonstruować własne „auto”. Do stanowiska wpinamy się półwyblinką na zakręcanym karabinku HMS. Przy górnej asekuracji przyda się do dopięcia go do przyrządu, więcej karabinków warto mieć także do zjazdu.

Ekspresy

Aby drogę uznać za zrobioną, musisz pokonać ją z dolną asekuracją, a do tego niezbędne są ekspresy wspinaczkowe. Jaki sprzęt wspinaczkowy na początek? W polskich skałach powinno wystarczyć 10 ekspresów, a na większości dróg będzie to 7-8 ekspresów. 5 sztuk to absolutne minimum, wystarczy przy założeniu, że Twój partner wspinaczkowy też będzie miał 5 😉 Jak sprzęt wspinaczkowy na początek? Na pewno zaraz po butach, uprzęży i przyrządzie można spokojnie rozważać zakup zestawu 5 ekspresów, by razem zebrać komplet 10 sztuk. Wśród podstawowych różnic można wymienić przede wszystkim długość taśmy. Najpopularniejsze są 12 cm, jednak warto mieć ze sobą ekspresy o różnej długości. By poprawnie prowadzić linę konieczne może okazać się posiadanie w zestawie także dłuższych modeli, od 15 cm w górę.

Ekspresy wspinaczkowe

Na początek wystarczy 5 własnych ekspresów i 5 wspinaczkowego partnera. (fot. 8academy.pl)

Wśród podstawowych różnic między modelami znajdują się materiał z jakiego została wykonana taśma, rodzaj zamka w karabinkach oraz dodatkowe elementy stabilizujące taśmę na karabinku. Wybierając ekspresy konieczne będzie podjęcie decyzji: poliamid czy Dyneema? Poliamid z reguły charakteryzuje się większą wytrzymałością, a Dyneema to korzystna relacja wagi do odporności na uszkodzenia. Gdy na pierwszy plan wysuwa się lekkość, dobrze rozważyć Dyneemę. Wśród popularnych modeli z tą taśmą warto wymienić ekspresy Ocun Kestrel lub Climbing Technology Lime M Set. Natomiast do wersji z poliamidem można zaliczyć Ocun Hawk QD Wire PAD oraz Climbing Technology Nimble Fixbar Set.

Rodzaj zamka

Znaczenie może mieć także rodzaj zamka, najprostszy w obsłudze będzie klasyczny zamek, jaki występuje m.in. w zestawie Climbing Technology Aerial Pro Set NY. Dla osób, które planują wspinaczkę także w niższych temperaturach korzystniej wypadnie tzw. druciany zamek. Przykładem tego typu ekspresu może być CT Fly-weight Evo Set z karabinkami cechującymi się wyjątkowo niską wagą. Druciany zamek nie zamarza, jest również łatwiejszy w czyszczeniu oraz lżejszy. To bardziej uniwersalne rozwiązanie, którego niemal jedynym minusem jest wygoda obsługiwania. Do dodatkowych właściwości można dodać jeszcze gumowe zabezpieczenie taśmy przy górnym jak i dolnym karabinku. Znajduje się ono w modelu Climbing Technology Nimble Fixbar. Dzięki tym elementom zwiększone zostaje bezpieczeństwo wspinacza, taśma nie ma możliwości samoistnego wypięcia. Dodatkowo możliwe jest łatwiejsze wpinanie liny do karabinka.

Woreczek na magnezję od 8a.pl

Wybór woreczka na magnezję to przede wszystkim kwestia gustu. (fot. 8academy.pl)

Kask wspinaczkowy

W skałach niekiedy trudno zobaczyć wspinaczy w kasku, najczęściej są to kursanci, jednak warto zastanowić się nad tym dodatkowym zabezpieczeniem. Kask chroni przed uderzeniem od góry, czyli ma przede wszystkim osłonić nas przed spadającym kamieniem. Dotyczy to zarówno wspinacza jak i asekuranta. Wspinając się na drugiego lub działając obok wspinającego się zespołu, można liczyć się z ryzykiem spadającego skalnego odłamka. Jeśli zastanawiasz się Jaki kask wspinaczkowy wybrać warto sięgnąć do naszego artykułu poświęconego w całości tej tematyce. Najczęściej przy wyborze warto zwrócić uwagę na odpowiednie certyfikaty oraz materiały z jakich kask został wykonany. Wśród hybryd poliwęglanu i polistyrenu można wymienić kask Climbing Technology Orion cechujący się niską wagą lub popularny klasyk Black Diamond Half Dome. Na uwagę zasługują także dopasowane do kobiecej anatomii modele takie jak Petzl Elia. Przy podejmowaniu decyzji należy właściwie dobrać rozmiar oraz dopasować kask. Warto także zastanowić się nad mocowaniem czołówki oraz ilością otworów wentylacyjnych.

Woreczek na magnezję

Używasz magnezji i nie wyobrażasz sobie pokonywania drogi bez niej? Jeśli masz przed sobą decyzję jaki sprzęt wspinaczkowy na początek, dobrym wyborem może okazać się woreczek. W tym przypadku, swój wybór możesz oprzeć na indywidualnych preferencjach. Kup taki woreczek na magnezję, jaki najbardziej Ci się podoba. Producenci proponują różne kolory i ciekawe wzornictwo, ale główne cechy poszczególnych modeli są wspólne. Należą do nich usztywnienie konstrukcji, wyłożenie wnętrza miękkim materiałem oraz ściągacz. Dzięki niemu zyskujemy pewność, że magnezja nie wysypie się w trakcie transportu. Dodatkowo niektóre modele posiadają kieszonkę lub uchwyt na szczoteczkę do chwytów. Ważny jest także regulowany pasek do zawieszenia woreczka. Popularna jest seria woreczków Ocun Lucky w różnych wzorach oraz Climbing Technology Cylinder zachwycająca żywymi barwami. Natomiast jeśli chcesz się wyróżnić warto sięgnąć po woreczek 8b+. Tutaj każdy z modeli ma swoje imię i swój charakter, każdy znajdzie coś dla siebie. To marka, która do tak prostego produktu podchodzi z fantazją.

Jaka lina wspinaczkowa

Lina dynamiczna o długości 60 m sprawdzi się w skałach. (fot. 8academy.pl)

Lina dynamiczna

Lina to temat bardzo ważny dla każdego wspinacza. Średnica, długość, trwałość – to parametry które będą decydować o zadowoleniu z zakupów. Wśród wspinaczy panuje przekonanie, że liny się nie pożycza. Większość osób podchodzi do tego tematu z dystansem, to od niej w końcu zależy nasze bezpieczeństwo. Jaki sprzęt wspinaczkowy na początek? Na pewno dobrze rozważyć linę, można też kupić ją wraz z naszym wspinaczkowym partnerem. Gdy jeździmy i trenujemy razem, może to okazać się właściwa decyzja. Docelowo najlepiej oczywiście pomyśleć o własnym sznurku.

Średnica i długość

Dla początkujących polecamy linę w okolicach 9-10 mm, ostatnio popularne stają się liny 9,2 mm. Zupełnie wystarczy to do asekuracji w skałach i na ściance, a wszelkie operacje linowe będą przebiegały sprawnie.  Zalecana długość to najczęściej 60 metrów, które pozwolą na pokonywanie także dróg wielowyciągowych. Przykładem może być tutaj lina Ocun Spirit czy Ocun Guru o średnicy 10 mm. Nie tylko pokonasz drogę, ale i bez problemu zjedziesz na niej w dół. Przy wyborze liny kluczowa może okazać się także waga, im mniejsza średnica tym oczywiście niższa waga. Warto to również brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. W zależności od modelu kilogramów w plecaku może przybyć lub ubyć.

Inne parametry

Przydatne mogą też okazać się inne parametry takie jak ilość odpadnięć czy siła uderzenia, jednak wszystkie liny poddawane są testom, by zagwarantować wspinaczom bezpieczeństwo w razie odpadnięcia. Warto wspomnieć także o impregnacji, która zwiększa odporność liny na działanie wilgoci i kurzu. Pomaga przedłużyć okres użytkowania liny, chroniąc jej rdzeń przed czynnikami zewnętrznymi. Występuje ona m.in. w modelu Beal Joker Soft 9.1 mm Dry Cover. Jeśli zastanawiasz się jaka lina wspinaczkowa przeczytaj nasz artykuł w tym temacie. I na koniec ważna uwaga. Niezależnie od tego jak długą linę wybierzesz, zawsze zawiązuj węzeł na jej końcu i Kończ Bezpiecznie!

Jaka lina wspinaczkowa

Lina to podstawa, chyba że planujesz bouldering. (fot. 8academy.pl)

Płachta na linę

Jaki sprzęt wspinaczkowy na początek? Wybór płachty na linę zależy od preferencji wspinacza. Możesz kupić jeden plecak, z dołączoną do niego płachtą taki jak Tendon Gear Bag, do którego zapakujesz całość sprzętu w skały. Jednak najbardziej popularny sposób na transport liny, to przenoszenie jej w osobnej torbie ze zintegrowaną płachtą. To wygodne i wyjątkowo praktyczne rozwiązanie. To także element sprzętu, którego zakup można odłożyć nieco w czasie. Popularnością cieszą się torby Black Diamond Super Chute oraz plecak Climbing Technology Tank Evo.

Po co stosujemy płachtę na linę:

  • lina jest zabezpieczona przed kurzem i brudem, które negatywnie wpływają na jej trwałość,
  • nie trzeba zwijać liny do transportu lub przenoszenia jej pod inną drogę,
  • unikamy plątania się liny, wystarczy oba końce przymocować do specjalnych pętli,
  • dla bezpieczeństwa, podczas wspinania jeden koniec liny zawsze pozostaje przywiązany do płachty.
Jaki sprzęt wspinaczkowy w skały na początek?

Sprzęt wspinaczkowy na wypad w skały. (fot. 8academy.pl)

Do zobaczenia w skałach!

Mamy nadzieję, iż powyższe informacje pozwolą skompletować podstawowy ekwipunek w skały. Być może wydaje się, że wiąże się to z dużymi wydatkami, jednak sprzęt można kupować stopniowo. Zacząć od butów i uprzęży oraz kasku, wspinając się z bardziej doświadczonymi znajomymi, którzy swój sprzęt już posiadają. Ponadto warto rozważyć dzielenie zakupu na dwie osoby. Być może zawsze wspinasz się z jednym partnerem? Wtedy na przykład każdy zabiera jeden zestaw ekspresów. Na początek przyda się przede wszystkim dobre nastawienie!

Chcesz rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką? Sprawdź jaki sprzęt wspinaczkowy na początek polecają specjaliści!

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.