11.02.2019

Jakie buty wspinaczkowe dla początkujących — przewodnik

Jeśli wspinaczka to Twoja nowa pasja i jesteś na etapie kompletowania potrzebnego sprzętu, warto zastanowić się jakie buty wspinaczkowe dla początkujących wybrać.

                       

Ten przewodnik nie ma na celu wskazania najlepszych butów wspinaczkowych. Ma on usystematyzować kilka ważnych dla dobierania pierwszych butów informacji. Rozbieżne opinie, wskazówki znajomych, teorie przedstawiane w różnych źródłach, wprowadzają zamęt. A niewielkie własne doświadczenie wspinaczkowe nie ułatwia podjęcia decyzji. Zatem jakie buty wspinaczkowe dla początkujących? Mamy nadzieję, że poniższy tekst rozwieje większość wątpliwości i ułatwi stawianie pierwszych kroków wspinaczkowych – w odpowiednich butach.

Jakie buty wspinaczkowe dla początkujących? Czy naprawdę muszę je mieć?

Na początek ustalmy jedną kwestię: buty wspinaczkowe to podstawa! Nie ma możliwości, aby naprawdę rozpocząć przygodę ze wspinaniem bez odpowiedniego obuwia. Dlatego warto uzyskać odpowiedź na pytanie jakie buty wspinaczkowe dla początkujących wybrać. Trampki, adidasy, korkery bez korków nie pozwolą osiągnąć łatwości poruszania się na ściance czy w skałach. Nawet najprostszy but wspinaczkowy jest 1000 razy lepszy od najlepszego niewspinaczkowego. Wynika to z faktu, że konstrukcja butów wspinaczkowych jest bardzo specyficzna i odmienna od budowy innych butów.

Jakie buty wspinaczkowe dla początkujących?

Buty wspinaczkowe charakteryzują się specyficzną konstrukcją. (fot. Ocun)

Jakie buty wspinaczkowe dla początkujących? Z założenia muszą być bardzo dobrze dopasowane i sprawiać wrażenie za małych. Mają bardzo cienką podeszwę, dużą ilość gumy dookoła cholewki i zazwyczaj są dość sztywne. Dodatkowo najczęściej wykonane są z odpornych na rozciąganie materiałów, a guma użyta do produkcji podeszwy jest wysoce przyczepna. Tego typu cech nie spotkamy w żadnych innych butach.

Jakie buty wspinaczkowe na początek?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele marek i modeli butów wspinaczkowych. Najbardziej popularni producenci wywodzą się z Włoch, Czech, Hiszpanii i USA. Prawie każdy z nich posiada w swojej kolekcji modele zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych wspinaczy. Ceny kształtują się od 250 do 600 złotych. Bywają też buty zaskakująco tanie, np. w sportowych sklepach sieciowych. Jednak zalecamy tu ostrożność, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostały wyprodukowane maszynowo.

Jakie buty wspinaczkowe na początek?

Warto wybrać buty wykonane ze starannością. (fot. Ocun)

Prawdziwe buty wspinaczkowe są najczęściej wykonywane ręcznie i wyjątkowo precyzyjnie. Podejdź do tematu racjonalnie, w tym przypadku warto zainwestować w jakość.

Czy buty wspinaczkowe zawsze są takie niewygodne?

Buty dla początkujących powinny być przede wszystkim wygodne – to popularne stwierdzenie. Buty wspinaczkowe nigdy nie są wygodne, przynajmniej nie w takim sensie jak te, które nosimy na co dzień. Jakie buty wspinaczkowe dla początkujących? Dobrze dopasowane, ale nie powodujące dyskomfortu. Na początku zwykle trudno jest określić czy znaleźliśmy odpowiedni kompromis pomiędzy komfortem a precyzją. W tym może nam odrobinę pomóc sprzedawca, ale może zdarzyć się i tak, że pierwszych butów nie dobierzemy idealnie. Z czasem stopa przyzwyczaja się do specyficznej konstrukcji butów i wraz z nabieraniem doświadczenia wspinaczkowego, Twój organizm również przyzwyczaja się do do tego typu obuwia. Natomiast jeśli zastanawiasz się jak dobrać buty wspinaczkowe Ocun warto sięgnąć do naszego artykułu.

Jakie buty wspinaczkowe dla początkujących?

Pamiętaj, by zdjąć buty wspinaczkowe na czas asekuracji lub po ukończeniu drogi. (fot. The North Face)

Zatem jakie buty wspinaczkowe dla początkujących wybrać? Dopasowane ściśle, ale nie wywołujące bólu. Przy drugiej parze będziesz wiedzieć jaki rozmiar jest dla ciebie odpowiedni, a przy kolejnej zdecydowanie określisz już swoje preferencje. Ale czy to znaczy, że pierwsze buty nie mają znaczenia? Wręcz przeciwnie. To przepustka do prawidłowej techniki, odpowiednich nawyków stawania stóp. Zdecyduj się na solidnie wykonane buty uznanej marki – dedykowane dla początkujących. Celuj w buty uniwersalne, o niskiej asymetrii, które nie wyginają stopy w nienaturalny sposób. Buty dla początkujących cechuje często guma o gorszej przyczepności na rzecz wyższej wytrzymałości. Dobrym modelem na początek może być model Ocun Strike QC charakteryzujący się wygodą oraz niską asymetrią. Popularny wśród początkujących wspinaczy jest także Ocun Crest LU, który łatwo dopasujesz do stopy, dzięki sznurowaniu.

Jak mierzyć buty wspinaczkowe?

Rozważnie. Bez pośpiechu. Na gołą stopę. Nasza rada: Czasem wilgoć skóry może powodować trudności przy zakładaniu, co może mylnie sugerować zły rozmiar. Zakładanie to kwestia przyzwyczajenia, a im większa asymetria buta wspinaczkowego tym trudniej go na stopę naciągnąć. Użyj pętelek z tyłu, które sporo ułatwią.

Jak mierzyć buty wspinaczkowe

Buty mierz na gołą stopę. (fot. 8academy)

Za duże buty będą mało precyzyjne i trudno będzie w nich stawać na najmniejszych stopniach. Za małe buty będą powodowały ból po przejściu każdej drogi. Pamiętaj, że buty wspinaczkowe należy zdejmować na czas odpoczynku czy asekuracji partnera. Przymierzaj zawsze obydwa buty – u większości populacji długość obu stóp różni się nieznacznie. Warto wziąć to pod uwagę, w ten sposób możemy uniknąć rozczarowania rozmiarem. Pamiętaj także o tym, że pod koniec dnia stopy mają skłonność do puchnięcia.

Buty wspinaczkowe – jaki rodzaj zapięcia wybrać?

Podstawowa zasada jest taka: buty wspinaczkowe wiązane można dobrze dopasować, dlatego właśnie niektóre topowe modele (np. Ocun Diamond) są właśnie sznurowane. Świetne przyleganie oznacza wysoką precyzję stawania na stopniach. Jakie buty wspinaczkowe dla początkujących? Wybór rodzaju zapięcia to raczej kwestia przyzwyczajenia i wygody. Jeśli źle dobierzesz rozmiar lub buty rozbiją się w trakcie użytkowania, możliwe będzie lepsze dopasowanie ich do stopy dzięki sznurowaniu.  Z drugiej strony ważna jest także wygoda jaką dają buty wspinaczkowe na rzepy, a co za tym idzie szybkość zakładania i ściągania butów. Szczególnie podczas treningów na panelu, kiedy buty ściągamy kilkadziesiąt razy. Dobrym wyborem na ściankę mogą okazać się La Sportiva GeckoGym, zaprojektowane w tym właśnie celu. Ta łatwość z jaką buta da się zapiąć czy poluzować sprawiła, że buty zapinane na rzepy Velcro zdominowały rynek i są częstszym wyborem wspinaczy.

sznurowane buty wspinaczkowe marki Ocun

Model sznurowany pozwoli na lepsze dopasowanie buta. (fot. Ocun)

Jeśli przypadł Ci do gustu model zapinany rzepem, a przy mierzeniu czujesz, że jest odpowiednio dopasowany, prawdopodobnie będzie to dobry wybór. Wśród modeli dla początkujących warto zwrócić uwagę na La Sportiva Tarantula, wygodne i jednocześnie odpowiednio przyczepne. Dla kobiet producent przygotował wersję Tarantula Lady. Jeśli masz wątpliwości lub niestandardową stopę należy zastanowić się nad modelem sznurowanym.

Buty wspinaczkowe – rozbijanie

Nowy but, który przymierzamy w sklepie będzie zawsze bardziej sztywny, twardy i niewygodny, niż but już dopasowany i rozciągnięty. Średnio buty wspinaczkowe rozbijają się o ok. pół rozmiaru, ale oczywiście wszystko zależy od modelu. Niektóre mogą rozbijać się nawet o 2 numery. Dlatego przed zakupem dobrze jest rozważyć jak upatrzony przez nas model zachowa się z czasem. Buty wspinaczkowe dla początkujących nie różnią się w tych kwestiach od modeli dla zaawansowanych wspinaczy.

Ogólne zasady są takie:

 • Buty rozbijają się bardziej na szerokość niż na długość;
 • Modele oblane na czubkach gumą rozbiją się w mniejszym stopniu; 
 • Naturalna skóra rozciąga się mocniej niż syntetyczna.
Jak rozbijają się buty wspinaczkowe?

Przy dobieraniu rozmiaru weź pod uwagę możliwość rozbicia się butów. (fot. Piotr Deska)

Co z tego wynika? Na początku nie warto celować w dużo mniejszy rozmiar. Nie bój się ogólnego wrażenia uciskania i dyskomfortu w okolicy palców, możliwe, że but jeszcze rozbije się na szerokość w tym miejscu. Przeczytaj informacje od producenta, zwróć uwagę czy Twoje buty zostały wykonane ze skóry naturalnej czy syntetycznej. Przez długi czas nadmierne rozciąganie butów wspinaczkowych ze skóry próbowano zniwelować podszewką (sklejaną z wierzchem). Dzisiaj najlepsi producenci skupiają się na cholewkach z syntetycznych mikrowłókien, które są równie trwałe i miłe w dotyku jak skóra. Jednocześnie są odporne na rozciąganie czy deformację, często szybciej schnące i do tego odporniejsze na nieprzyjemne zapachy.

Jak wybrać buty wspinaczkowe na początek?

Kiedy nabędziesz doświadczenia, łatwiej będzie Ci wybrać kolejną parę butów (fot. Ocun)

Dobre buty nie powinny w procesie rozbijania tracić fasonu, a bardziej układać się do stopy właściciela. Pamiętaj również, że takie układanie się buta może potrwać od 2 tygodni do 2 miesięcy – w zależności od tego jak dużo się wspinamy.

Testy butów

Dobre marki butów wspinaczkowych od czasu do czasu przeprowadzają tzw. Testing Tour. Są to imprezy odbywające się na ściankach wspinaczkowych, podczas których można swobodnie wypróbować kilka modeli i dobrać rozmiar. Przykładem jest akcja organizowana przez czeską markę Ocun. Bez wątpienia udział w takiej imprezie jest najlepszym sposobem dobrania odpowiednich butów – w sklepie nigdy nie będziemy mieli okazji by wspinać się w butach, a także zobaczyć jak wygląda dany rozmiar po rozbiciu.

Ocun Testing Tour

Dobrym miejscem na dobór butów mogą okazać się testy takie jak Ocun Testing Tour. (fot. 8academy)

Jakie buty wspinaczkowe dla początkujących? Podsumowanie

Podsumowując,  buty wspinaczkowe dla początkujących powinny być:

 • Relatywnie tanie, przez co rozumiemy ok. 250 – 320 zł;
 • Proste, a więc anatomiczne, o niskiej asymetrii;
 • Z podstawową gumą o większej wytrzymałości (zaufaj producentowi);
 • W miarę wygodne (jak na buty wspinaczkowe).
Jakie buty wspinaczkowe dla początkujących?

Dobrze dobrane buty pomogą Ci zajść wysoko. (fot. 8academy)

Nie za duże nie za małe – to jest najtrudniejsze, ale tu pomoże Ci rozwaga – ogólnie, muszą być bardzo ciasne, ale ból nie może być zbyt duży. Pamiętaj, że Twoje buty z czasem lekko się rozbiją – dopasują do stopy. Ważne jest również, aby buty zakładać na gołą stopę i ściągać je najczęściej jak to możliwe. W butach wspinaczkowych ma się dobrze wspinać, a nie przechadzać, rozmawiać ze znajomymi czy asekurować.

Powodzenia!

Popularne buty wspinaczkowe dla początkujących:

 • Ocun Strike
 • Ocun Crest
 • La Sportiva Tarantula
 • La Sportiva GeckoGym
 • Scarpa Origin
 • Evolv Kronos
 • Evolv Elektra

Sprawdź również nasz wideoporadnik, z którego dowiesz się jak wybrać buty wspinaczkowe

Włącz Górski Podcast 8a.pl i zdobądź więcej informacji!

Jedni lubią czytać, inni wolą słuchać lub oglądać. Są też tacy, którzy pragną poszerzać swą wiedzę na różne sposoby. Dlatego uruchomiliśmy Górski Podcast 8a.pl, czyli specjalny serwis, pełen ciekawych i inspirujących rozmów z osobami tworzącymi środowisko górskie i wspinaczkowe. Znajdziesz tam również audycje, które rzucają dodatkowe światło na zagadnienia poruszone w niniejszym artykule.

Z pewnością zainteresuje Cię rozmowa Piotra Czmocha z Michałem Grzybem o butach wspinaczkowych na start. Słuchaj jej w serwisach:

Zachęcamy do subskrybowania Górskiego Podcastu 8a.pl i regularnego słuchania oraz oglądania naszych audycji.

#robimywgórach
#robimywpodcastach

                 

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.