04.09.2023

Korona Gór Polski – jak zdobyć 28 szczytów

28 szczytów, łącznie ponad 30 tysięcy metrów n.p.m, trasy pokonywane wyłącznie siłą własnych mięśni. Brzmi jak wyzwanie? I bardzo dobrze! Korona Gór Polski – bo o niej mowa – spędza sen z powiek niejednemu turyście i od dawna już stanowi trekkingowy cel dla wielu z nich. Może warto zatem przyjrzeć się tej inicjatywie z nieco bliższej perspektywy i spróbować zrozumieć przyczynę jej rosnącej popularności?

                       

Pomysł na skonwencjonalizowanie zdobywania najwyższych polskich szczytów (które zebrane razem tworzyć miały Koronę Gór Polski), przedstawiony został na łamach czasopisma Poznaj swój kraj prawie 20 lat temu. Plan był prosty: od dziś góry traktujemy nie tylko sportowo, ale również kulturoznawczo i etnograficznie. Piesze wędrówki miały być doskonałą okazją do odkrycia wielu atrakcyjnych pasm, niecieszących się wówczas dużą popularnością. Przynajmniej w porównaniu do obleganych o każdej porze roku Tatr. Ponadto, stawały się bodźcem do poszukiwań informacji dotyczących budowy geologicznej zdobywanych szczytów, otaczającej ich przyrody, czy kultury i historii obszarów, na których się znajdują. W grudniu 1997 roku, podczas jednego ze spotkań Redakcji, odbyła się inauguracja Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.

Korona Gór Polski – pieczątki odznaka i inne formalności

W zależności od motywacji, zdobywców Korony Gór Polski podzielić można na dwie grupy. Tych, którzy szczyty „zbierają” dla odznaki i tych, których ona zupełnie nie interesuje. Ci pierwsi, niestety, przy dokumentowaniu swoich dokonań muszą się trochę natrudzić.

Korona Gór Polski, czyli trekkingowa lista wyzwań
Turbacz z Korony Gór Polski w zimowej odsłonie (fot. Jakub Kaczmarczyk)

Zdobycie odznaki Zdobywcy Korony Gór Polski wiąże się przede wszystkim z członkostwem w Klubie Zdobywców. Każde wejście na szczyt musi zostać potwierdzone pamiątkową fotografią i wklejeniem jej do książeczki Korony Gór Polski i pieczątką ze schroniska mającego w danym miejscu siedzibę. Co ciekawe, jak podają oficjalne wytyczne klubu – potwierdzeniem zdobycia szczytu może być także podpis spotkanego na szlaku, uprawnionego członka Loży Zdobywców oraz podbicie przez niego pieczęci w książeczce. Następnie – po skompletowaniu wszystkich 28 szczytów – należy uzupełnić wniosek o nadanie godności Zdobywcy Korony Gór Polski i wysłać go pocztą do siedziby klubu. Członkostwo w klubie, zakup książeczki  i nadanie godności wiążą się także z drobnymi opłatami. Niestety – szczyty Korony Gór Polski zdobyte przed wstąpieniem do Klubu Zdobywców nie są uwzględniane przy zapisywaniu swoich turystycznych dokonań – wszystkie muszą być zbierane od nowa.  

Procedura zdobywania kolejnych celów, dokumentowania, wysyłania potwierdzenia potęguje przygodowy charakter inicjatywy. Trochę tu tajemnicy, trochę wyzwania, trochę dziecięcej fascynacji światem. Kto z nas nigdy nie marzył jednak, żeby choć raz zostać okrzykniętym zdobywcą?

Jak zdobyć kolejne szczyty Korony Gór Polski?

Swoboda w sposobie zdobywaniu kolejnych szczytów – to ona wydaje się być w Koronie najbardziej pociągająca. Doskonale wpisując się w klimat spokojnego, refleksyjnego poznawania swojego otoczenia, pozwala na urozmaicanie pokonywania tras. Pieszo? Naturalnie. Rowerem? Proszę bardzo. Na nartach? Dlaczego nie? Założenie jest tylko jedno: trasy na szczyty Korony Gór Polski mają być pokonywane siłą własnych mięśni.

Zdobywcy Korony Gór Polski
Mogielica – szczyt Korony Gór Polski w Beskidzie Wyspowym. (fot. Jakub Kaczmarczyk)

Podobnie jest z czasem. Początkiem wiosny? W Święta Bożego Narodzenia? Upalnego czerwcowego popołudnia? Nie ma znaczenia, kiedy dany szczyt zostanie zdobyty. Nieistotne jest również to, ile trwało będzie kompletowanie Korony Gór Polski. Przez to przygodę z KGP można rozciągć w czasie tak długo, jak tylko ma się na to ochotę (swoją drogą, rekordzista zdobył wszystkie szczyty KGP w 76 godzin).

Korona Gór Polski na mapie

Zdobywanie Korony Gór Polski to podróż przez wszystkie polskie pasma górskie: od Sudetów aż po Bieszczady. Co ciekawe – wykaz szczytów przygotowany przez autorów Korony różni się od najsłynniejszej regionalizacji fizycznogeograficznej Jerzego Kondrackiego. Podczas wędrówki, zamiast na Borową udamy się na Chełmiec, a Postawna zamieniona zostanie na Rudawiec. Pomysłodawcy Korony Gór Polski różnice te tłumaczą faktem, że przy tworzeniu listy wysokość szczytów nie była dla nich najważniejsza. Pod uwagę brano również dostępność wierzchołków i atrakcyjność turystyczną tras.

Chwile zachwytu

A atrakcyjności szczytom Korony Gór Polski w żaden sposób odmówić nie można. Ogromny wpływ ma na to przede wszystkim różnorodność krajobrazów. Turbacz, Szczeliniec, Mogielica, Babia, Rysy – a to tylko kilka z miejsc robiących ogromne wrażenie, których (zwłaszcza przed wyruszeniem na jakiekolwiek zagraniczne trekkingi) wstydem byłoby nie poznać.

Patrz, czuj, doświadczaj

Tym, którzy zastanawiają się nad podjęciem wyzwania, którzy w Koronie Gór Polski boją się monotonii, braku sportowych wyzwań (słodka naiwności) i niezaspokojenia ciągłej potrzeby szukania tego, co nowe, polecamy połączenie wypraw z dodatkową atrakcją, mającą także walory kulturoznawcze: jedzenie w lokalnej karczmie, geocaching z miejscową legendą, skansen, muzeum, koncert folkowy, wystawa, regionalne piwo – to doskonałe sposoby na poznanie specyfiki regionu, w którym znajduje się dane pasmo. Bo to na tym właśnie ma polegać zdobywanie Korony Gór Polski – na prawdziwym poznaniu polskich kultur i tradycji.

wyzwanie dla miłośników gór
Widok z Babiej Góry (fot. Maciej Piłsyk)

Korona Gór Polski z dzieckiem?

Trasy prowadzące na szczyty Korony to – poza nielicznymi wyjątkami – dosyć łagodne podejścia. Przez to są doskonałą propozycją na niedzielne trekkingi z rodziną czy spontaniczne wypady z przyjaciółmi, nie wymagające intensywnych przygotowań. Wytyczne Klubu Zdobywców Korony Gór Polski nie narzucają także miejsca startu i szlaku, którym trzeba dotrzeć do celu. Nie można więc mówić o żadnych ograniczeniach ani dla turystów traktujących Koronę ze sportowym zacięciem, ani dla tych, dla których góry to przede wszystkim rodzinne spędzanie wolnego czasu.

28 szczytów Korony Gór Polski

Tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze. To, że na Koronę składa się 28 szczytów wcale nie jest aż tak istotne. Ważne, że zostały one wybrane według klucza, który zakłada promowanie regionów – choć bardzo atrakcyjnych – wciąż jeszcze mało znanych wśród osób, zajmujących się turystyką amatorsko. Istnienie konkretnej listy szczytów Korony Gór Polski ma swoje zalety. Pozwala podejść do wypraw bardzo zadaniowo. To z kolei przekłada się na doskonałą motywację do zdobywania kolejnych szczytów. Łatwo dostrzec, ile już za nami i to, ile jeszcze na nas czeka. Do tego dochodzi poczucie wykonania konkretnego zadania i bliskości celu, do którego dążymy.

Pomysły na trekking w Polsce
Babia Góra to drugi najwyższy szczyt Korony Gór Polski. (fot. Maciej Piłsyk)

Kolekcjonowanie Korony to poznawanie różnorodności polskich krajobrazów. Poniżej znajdziecie listę szczytów z krótkim komentarzem, czego możecie doświadczyć podczas turystycznej przygody z KGP.

Wykaz szczytów Korony Gór Polski:

 1. Rysy 2499 m n.p.m. (Tatry) | Najwyższy szczyt Korony Gór Polskich i zarazem najczęściej odwiedzany  szlak tatrzański. Przy dobrej pogodzie istnieje możliwość, by podziwiać widoki w promieniu nawet 100 km. Tu przeczytasz jak wejść na Rysy.
 2. Babia Góra 1725 m n.p.m. (Beskid Żywiecki) | Królowa niepogody, jedyny w Polskich, poza Tatrami, masyw, w którym występuje alpejskie piętro roślinności. Bardzo wymagająca, ale zarazem doskonała  na aromatyczną kawę z termosu przy wschodzie słońca. Sprawdź szlaki na Babią Górę
 3. Śnieżka 1603 m n.p.m. (Karkonosze) | Położona na granicy polsko-czeskiej, jest najwybitniejszym szczytem Polski. Sprawdź szlaki na Śnieżkę
 4. Śnieżnik 1425 m n.p.m. (Masyw Śnieżnika) | Jedna z najczęściej odwiedzanych gór ziemi kłodzkiej. Jedyna góra w Masywie Śnieżnika, która wychodzi poza granicę lasu. Przeczytaj jak wejść na Śnieżnik
 5. Tarnica 1346 m n.p.m. (Bieszczady Zachodnie) | Górująca nad połoninami, stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych w całych Bieszczadach. Przy dobrej widoczności można z niej dostrzec nawet Tatry. Zapoznaj się z drogami na Tarnicę
 6. Turbacz 1310 m n.p.m. (Gorce) | Tuż obok szczytu, obok schroniska PTTK, znajduje się  Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK. Uwaga! Na gorczańskich szlakach (przez dużą wycinkę lasów) bardzo łatwo się zgubić. Zobacz, jak zdobyć Turbacz
 7. Radziejowa 1266 m n.p.m. (Beskid Sądecki) | Na szczycie Radziejowej znajduje się 20-metrowa wieża widokowa, a na jej północnym stoku rezerwat przyrody Baniska, jaskinia Bania w Radziejowej oraz małe osuwiskowe jezioro. Tu dowiesz się jak wejść na Radziejową
 8. Skrzyczne 1257 m n.p.m. (Beski Śląski) | Na szczyt dojechać można wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku. Skrzyczne jest również doskonałym punktem startowym dla paralotniarzy. Sprawdź jak zdobyć Skrzyczne
 9. Mogielica 1171 m n.p.m. (Beskid Wyspowy) | W masywie góry przebiega Trasa Narciarstwa Biegowego Mogielica, będąca jednocześnie najdłuższą i najwyżej położoną tego typu trasą w Małopolsce. Tu znajdziesz więcej informacji o Mogielicy
 10. Wysoka Kopa 1126 m n.p.m. (Góry Izerskie) | Trasa niewymagająca – idealna na spacery
  z małymi dziećmi. Obok szczytu przebiega fragment Głównego Szlaku Sudeckiego prowadzącego ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby.
 11. Rudawiec 1112 m n.p.m. (Góry Bialskie) | Zbocza góry porasta Puszcza Jaworowa, której fragmenty objęte zostały ochroną (rezerwat przyrody Puszcza Śnieżnej Białki). Charakterystyczne dla Gór Bialskich są spłaszczone szczyt i stromo opadające ku dolinom zbocza.
 12. Orlica 1084 m n.p.m. (Góry Orlickie) | Poniżej szczytu znajduje się (warta zobaczenia) jaskinia Złota Sztolnia.
 13. Wysoka (Wysokie Skałki) 1050 m n.p.m. (Pieniny) Na bardzo wyeksponowanym (charakterystycznym dla Pienin) piaskowym szczycie postawiona została galeria widokowa.
 14. Wielka Sowa 1015 m n.p.m. (Góry Sowie) | Na szczycie znajduje się 25-metrowa wieża żelbetowa. Zbocza góry są doskonałymi terenami narciarskimi i rowerowymi.
 15. Lackowa 997 m n.p.m. (Beskid Niski) | Podejście czerwonym szlakiem jest najbardziej stromym podejściem nie tylko w Beskidzie Niskim, ale też w całej Polsce (z wyjątkiem szlaków tatrzańskich).
 16. Kowadło 989 m n.p.m. (Góry Złote) | Wierzchołek góry jest bardzo mocno zalesiony – może to utrudniać dobrą widoczność.
 17. Jagodna 977 m n.p.m. (Góry Bystrzyckie) | W leżących u podnóża góry miejscowościach znajduje się dużo tras narciarstwa biegowego. Góry Bystrzyckie nie są popularnym rejonem turystycznym, dlatego stanowią atrakcję przede wszystkim dla rowerzystów górskich i tych, którzy unikają zatłoczonych szlaków.
 18. Skalnik 945 m n.p.m. (Rudawy Janowickie) | Góra ma w rzeczywistości dwa wierzchołki.  Na niższym – południowo-zachodnim – znaleźć  można wiele okazałych skałek o fikuśnych kształtach (charakterystyczne dla Rudaw Janowickich).
 19. Waligóra 936 m n.p.m. (Góry Kamienne) | U podnóża góry, wokół Głuszycy, przebiega górski szlak rowerowy – jedno z jego odgałęzienie prowadzi na szczyt.
 20. Czupel 933 m n.p.m. (Beski Mały) | Wiatrołomy i wylesienie szczytu sprawiły, że można z niego oglądać rozległe widoki (masyw Czupla jest mocno zalesiony).
 21. Szczeliniec 919 m n.p.m. (Góry Stołowe) | Miejsce bardzo atrakcyjne zwłaszcza na trekkingi z małymi dziećmi. „Baśniowe” warunki góry docenili także twórcy „Opowieści z Narnii”, kręcąc w okolicach Szczelińca sceny do „Księcia Kaspiana”.
 22. Lubomir 904 m n.p.m. (Beskid Makowski) | Na szczycie znajduje się obserwatorium astronomiczne. Doskonałe miejsce na letnie obserwacje nieba.
 23. Biskupia Kopa 889 m n.p.m. (Góry Opawskie) | Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa, a nieopodal znaleźć można ruiny zamku Leuchtenštejn (zbudowanego w połowie XIII w. w celu ochrony Biskupstwa Wrocławskiego).
 24. Chełmiec 851 m n.p.m. (Góry Wałbrzyskie) | Zbocza góry są szczególnie lubiane przez downhillowców.
 25. Kłodzka Góra 765 m n.p.m. (Góry Bardzkie) | Szczyt nie należy do najbardziej popularnych – doskonały pomysł na ucieczkę od miejskiego zgiełku.
 26. Skopiec 724 m n.p.m. (Góry Kaczawskie) – Trasa bardzo łagodna. Szczyt w całości porośnięty lasem. Jaskinie Gór Kaczawskich słyną z nietoperzy – warto o tym pamiętać, znajdując się na szlaku późnym wieczorem lub nocą.
 27. Ślęża 718 m n.p.m. (Masyw Ślęży) | Masyw pokrywają liczne szlaki turystyczne i rowerowe. Na szczycie znajduje się drewniany augustiański kościół. Sprawdź jak wejść na Ślężę
 28. Łysica 612 m n.p.m. (Góry Świętokrzyskie) | Na zboczach góry znaleźć można, charakterystyczne dla tego pasma, gołoborze.

O czym warto wiedzieć zdobywając KGP

Przed rozpoczęciem Korony warto dokładnie rozplanować choć kilka najbliższych wypraw. Dlaczego? Dzięki temu można w doskonały sposób połączyć je ze zwiedzeniem okolicznych miejscowości. Dobrze jest zatem zapoznać się wcześniej z listą lokalnych atrakcji: może ciekawe muzeum, długie trasy rowerowe, jezioro, narty biegowe? Okolice szczytów Korony Gór Polski obfitują w różne atrakcje.

Warto również pamiętać też, że nawet niższe pasma górskie mogą okazać się niebezpieczne. O ile wychodząc na Rysy staramy się zadbać o swoje bezpieczeństwo, o tyle przy zdobywaniu Turbacza czy Babiej Góry zapominamy już o odpowiednim sprzęcie i sprawdzeniu pogody – a ta, na przykład na Babiej, może okazać się być szczególnie kapryśną.

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.