21.12.2020

Pakowanie plecaka skiturowego

Jeśli od jazdy na przygotowanym stoku wolisz poruszanie się w świeżym puchu, warto przemyśleć co zabrać ze sobą. To zagadnienie może wydawać się proste, ale należy dobrze się do niego przygotować.

                       

Pakowanie plecaka skiturowego nie jest takie proste. Dobrze mieć zawsze przed oczami listę rzeczy, których lepiej nie zapomnieć. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni plecak, wyposażony w rozwiązania pozwalające na efektywne przytroczenie nart. Warto przyjrzeć się dokładniej dostępnym na rynku modelom oraz stworzyć sobie w głowie listę sprzętową. Według niej pakowanie może okazać się skuteczne i nic nie będzie w stanie Cię zaskoczyć.

Plecak skiturowy, czyli jaki?

Czym wyróżnia się plecak przeznaczony na skitury od tego znanego nam ze wspinaczki lub dłuższego trekkingu? Podstawowych różnic jest kilka, a zacząć należy od systemu nośnego. W tym przypadku nie jest konieczne zastosowanie maksymalnej wentylacji, jak w modelach typowo turystycznych. Zimą od tylnego panelu dzieli nas jeszcze kilka warstw odzieży. Ma on być wyściełany i wygodny oraz wyjątkowo lekki. Nie jest potrzebna siatka dystansująca.

Przykładem narciarskiego systemu jest plecak Blue Ice Yagi Pack 35 L. Jest miękki, a także dobrze przylega do sylwetki. Pas biodrowy przejmuje cały ciężar, można łatwo go dopasować. Pas piersiowy dodatkowo sprawia, że plecak będzie podążał za każdym Twoim ruchem.

Pakowanie plecaka skiturowego to również korzystanie z patentów na przytroczenie sprzętu. Producenci prześcigają się w systemach do tego przeznaczonych. Może zdarzyć się tak, że konieczne będzie odpięcie nart lub przymocowanie ich do plecaka na początkowym etapie podejścia. Ważna jest również możliwość bezpiecznego przenoszenia czekana, co oferuje m.in. model Pieps Summit 30.

Pakowanie plecaka skiturowego – co spakować na narty?

Może okazać się to całkiem sporym wyzwaniem, w końcu trzeba wziąć nie tylko pod uwagę klasyczny ekwipunek na zimowe warunki, ale i rzeczy, związane ze sprzętem skiturowym. Przedstawiamy listę, która sprawi, że pakowanie plecaka skiturowego będzie choć trochę prostsze.

 

 

pakowanie plecaka skiturowego
Pakując się na skiturową wycieczkę należy pamiętać o komforcie termicznym (fot. 8academy).

1. Kurtka ocieplona

To jeden z elementów, który przyda się na każdego rodzaju zimowej wyprawie w góry. Podczas wymagającego, ostrego podejścia założenie kurtki puchowej może doprowadzić do przegrzania, ale do zjazdu czy na grani już niekoniecznie. W przypadku ocieplonych modeli należy przede wszystkim dokonać wyboru między naturalnym a sztucznym wypełnieniem. Puch będzie stanowił lepszą izolację, jednak gorzej sprawdzi się w kontakcie z wilgocią. Do poruszania się w wyższych partiach oraz na czas szusowania w dół świetnie sprawdzi się m.in. model Dynafit Radical Down. Jest on częścią kolekcji marki Dynafit, specjalizującej się w odzieży przeznaczonej dla miłośników skiturów.

2. Kurtka membranowa

Pakowanie plecaka skiturowego nie może obyć się bez kurtki z membraną. Jest ona również jedną z niezbędnych rzeczy, jakie należy mieć ze sobą w górach zawsze. Kurtka przeciwdeszczowa spełni swoje zadanie do całorocznej aktywności. Latem i jesienią zabezpieczy przed zmienną górską aurą, chroniąc przed wilgocią próbującą dostać się pod spód. Zaś w zimowej części roku będzie stanowiła skuteczną barierę przed silnym wiatrem oraz mokrym śniegiem. Można z powodzeniem stosować ją jako zewnętrzną warstwę do zjazdu. Na najbardziej wymagające warunki warto rozważyć model BlackYak Brangus wyposażony w membranę GORE-TEX®. Posiada zamki wentylacyjne, kaptur, który można dopasować do kasku, a także technologię Yak Seal™ spowalniająca nasiąkanie materiału wilgocią.

3. Rękawice

Nie tylko te, które masz założone na dłoniach w trakcie wycieczki, ale również dodatkowe. Pakowanie plecaka skiturowego to przede wszystkim przemyślenie dodatkowych warstw odzieży. Rękawice skiturowe nie zajmą dużo miejsca w środku, a będą stanowiły osłonę przed niskimi temperaturami i wiatrem. Najlepiej mieć ze sobą dwie pary rękawiczek, w tym jedne nieco cieńsze, które spełnią swoje zadanie w trakcie podejścia. Zdobywając metry na nartach, wysiłek jest na tyle intensywny, że chłód może nie być tak bardzo odczuwalny. Przykładem takiego modelu są Dynafit Upcycled Thermal Gloves.

Jako zewnętrzna warstwa mogą posłużyć rękawice, posiadające membranę chroniącą przed wilgocią i wiatrem. To m.in. The North Face Montana Futurelight Etip Gloves z innowacyjnym laminatem Futurelight™ charakteryzującym się wysokim poziomem oddychalności. Są również wyposażone w ocieplone Heatseeker™, dzięki czemu oferują niezbędny komfort termiczny. To świetne rozwiązanie do zjazdu, aby zabezpieczyć użytkownika przed śniegiem próbującym wedrzeć się pod spód.

sprzęt na skitury
Czołówkę i termos warto mieć ze sobą na każdej górskiej wyprawie, a gogle zabezpieczą przed promieniowaniem UV (fot. 8academy).

4. Czołówka

Zimą dzień jest krótszy, dlatego dobrze mieć ją ze sobą. Pakowanie plecaka skiturowego jest w tym względzie podobne do pakowania się na każdą górską wycieczkę. Czołówka to podstawa, aby bezpiecznie poruszać się w górskim terenie. Decydując się na zimową działalność trzeba liczyć się z powrotem po zmroku lub wczesnym startem. Jak czołówka to i komplet akumulatorów zapasowych, bo nawet najlepszym może zdarzyć się rozładowane źródło światła.

5. Termos turystyczny

To kolejna część ekwipunku, którą warto mieć ze sobą zarówno na skiturach jak i podczas klasycznego trekkingu o każdej porze roku. Termos pozwoli na przenoszenie gorącego napoju, który umożliwi rozgrzanie się nawet w niskich temperaturach. Pakowanie plecaka skiturowego może wydawać się podobne do pakowania go na inne, typowo turystyczne wyprawy.

Termos przyda się tak latem jak i zimą, ponieważ nawet ciepły dzień może zakończyć się chłodnym wieczorem. Skiturowe wypady to przede wszystkim intensywne podejścia, ale u szczytu trzeba zrobić przerwę na przepięcie do zjazdu. To najlepszy moment na łyk ogrzewającego napoju. Docenisz go przede wszystkim w wymagających warunkach pogodowych. Podczas wycieczki w mocnych podmuchach wiatru jak i w mroźne dni, po wypiciu kubka słodkiej herbaty poczujesz przypływ energii.

6. Gogle

Może wydawać się, że przydadzą się tylko na nasłonecznionym stoku. Trzeba jednak pamiętać, że skitury to zarówno metry przewyższenia jak i widokowy zjazd w świeżym puchu. W takich warunkach sprawdzą się gogle narciarskie, które mają stanowić skuteczną ochronę przed mocnym wiatrem jak i słońcem, odbijającymi się od powierzchni śniegu.

Przykładem modelu, który zda egzamin podczas skiturowej wycieczki jest Smith Vice S2. Oferuje on zabezpieczenie przed promieniowaniem UV oraz powłokę chroniącą przed parowaniem szkieł. Niektóre gogle są także odpowiednio wentylowane. Nie zajmują wiele miejsca, a zastanawiając się jak powinno wyglądać pakowanie plecaka skiturowego, warto przemyśleć, co przyda się przy podchodzeniu jak i w trakcie wymagającego zjazdu.

pakowanie plecaka skiturowego
Trudno mówić o skiturach bez podchodzenia na fokach. Warto zabrać ze sobą zapasową parę oraz impregnat dla ich zabezpieczenia (fot. 8academy).

7. Foki

Wydaje się to oczywisty element, ponieważ bez niego trudno mówić o skiturowej wyprawie. Foki skiturowe naklejone na ślizg narty umożliwiają zdobywanie wysokości. Kompletując sprzęt warto zastanowić się nad drugim kompletem fok. Szczególnie, jeśli planujesz dłuższy wypad lub warunki mają być wyjątkowo wymagające. Klej na fokach może ulegać niskim temperaturom, a śnieg może próbować dostawać się pod spód. W efekcie przyczepność do podłoża może być pogorszona, co odczujesz na podejściu.

8. Impregnat do fok

Warto rozważyć również zabranie ze sobą środka służącego do przygotowania fok. Impregnat do fok Kohla Skin Impregnation umożliwia zabezpieczenie ich włókien przed szybkim namakaniem. Niekiedy śnieg jest na tyle ciężki i wilgotny, że foki stają się mokre, co znacząco wpływa na ich właściwości. Przed wycieczką foki, podobnie jak inny sprzęt warto poddać zabiegowi impregnacji. Jest ona w stanie wpłynąć pozytywnie na ich przyczepność do podłoża. Inną, doraźną metodą jest zastosowanie łatek z klejem Pomoca.

 

apteczka na skitury
Pamiętaj, aby zabrać apteczkę z folią NRC, ogrzewaczami chemicznymi oraz kremem na słońce (fot. 8academy).

9. Apteczka

Pakowanie plecaka skiturowego jest bardzo podobne do kompletowania ekwipunku na inne zimowe aktywności. Apteczka jest elementem, który należy mieć ze sobą w górach zawsze. Dzięki jej odpowiedniej zawartości możliwe jest udzielenie doraźnej pomocy podczas oczekiwania na służby ratownicze. W wyposażeniu większości modeli znajdują się bandaże, plastry i chusta trójkątna.

Poza spakowaniem jej do plecaka należy również przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Oby zawartość apteczki przydała się jedynie w przypadku ewentualnego bólu głowy lub brzucha czy otarć związanych z nowym, lub źle dopasowanym obuwiem. Dobrze, aby każdy uczestnik wycieczki posiadał swój zestaw taki jaki Deuter First Aid Kit poszerzony o niezbędne dodatki. Należy pamiętać, aby zabierać ze sobą również własne, aktualnie zażywane leki oraz naładowany telefon. Będzie on przydatny w momencie, w którym przyjdzie Ci faktycznie wezwać pomoc (poprzez numer alarmowy 601 100 300, 112 lub aplikację Ratunek).

10. Folia NRC

Powinna stanowić podstawowe wyposażenie każdej turystyczne apteczki, szczególnie zimą. Folia NRC, bo o niej mowa pozwoli na termiczne zabezpieczenie poszkodowanego. W górach zdarzają się wypadki i awaryjne sytuacje. Nigdy nie wiesz, kiedy przyjdzie Ci biwakować w śnieżnej aurze. Ten niewielki i jednocześnie lekki element może uratować życie. W tym przypadku dobrze, gdy każdy z uczestników wycieczki ma ją ze sobą w plecaku. Nie bez powodu stanowi ona często również obowiązkową pozycję na listach sprzętu niezbędnego podczas górskich zawodów.

11. Ogrzewacze chemiczne

Pakowanie plecaka skiturowego bazuje przede wszystkim na elementach, które mają na celu właściwe zabezpieczenie przed niskimi temperaturami. Ogrzewacze turystyczne to podręczna dawka ciepła, która przyda się w przypadku gwałtownego pogorszenia temperatury. Dobrze mieć je zawsze ze sobą w zimowym okresie. Niezależnie od tego czy wybierasz się na skiturową wyrypę, na stok czy trekking w białym puchu.

Wśród ogrzewaczy można znaleźć te przeznaczone do dłoni i do stóp. Ogrzewacze do dłoni Thermopad są aktywowane tlenem i działają nawet do 12 godzin. Możesz z powodzeniem włożyć je do każdej z rękawiczek, w zestawie znajduje się para. Innym przykładem jest ogrzewacz do stóp Thermopad Foot Warmer. Nie tylko pozwoli szybko ogrzać zmarznięte stopy, jest również wykonany z ekologicznych materiałów. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że zanieczyszczą one środowisko po zużyciu.

12. Krem outdoorowy

Podczas pakowania plecaka warto przemyśleć również ochronę skóry przed słońcem. Można założyć gogle, ubrać czapkę, jednak nie należy pominąć zabezpieczenia twarzy i dłoni przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Jeśli zastanawiasz się jak dbać o skórę zimą, odsyłamy do osobnego artykuły na ten temat. Skupiając się na liście potrzebnych na skiturach rzeczy, krem będzie dobrym pomysłem.

Warto postawić na taki wykonany na bazie naturalnych składników, specjalnie z myślą o osobach działających w górach. Przykładem jest tu emulsja Manslu Outdoor Extreme. Kiedy spodziewasz się mocno operującego słońca, nałóż preparat przed rozpoczęciem wycieczki oraz spakuj do plecaka, aby podzielić się nim ze swoimi towarzyszami.

lawinowe abc
Jeśli planujesz poruszanie się w wymagającym terenie pamiętaj o lawinowym ABC (fot. 8academy).

13. Detektor lawinowy

Planując wycieczkę w terenie potencjalnie zagrożonym lawinami, konieczne jest wyposażenie się w ABC bezpieczeństwa. Każdy z uczestników zimowego wyjścia w Tatry nawet przy niskim stopniu zagrożenia powinien mieć ze sobą detektor lawinowy, sondę i łopatę. Trzeba także mieć świadomość posługiwania się tym sprzętem.

Wiedzy nigdy dość, dlatego wybierając się na skitury tak ważne jest bezpieczeństwo. Obecnie dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju kursów, które pozwolą zdobyć podstawowe informacje dotyczące poruszania się w zimowym terenie. Należy dobierać partnerów w taki sposób, aby mieć pewność, że będą starali się wykonać odpowiednie kroki.

Detektor posiada funkcję nadawania oraz odbierania sygnału. To oznacza, że w razie zejścia lawiny umożliwi zlokalizowanie ofiary pod śniegiem. Co więcej, będzie przydatny w trakcie akcji poszukiwawczej, pozwalając na szukanie innych nadajników. Posiada zatem podwójną funkcję, jednocześnie zwiększa Twoje bezpieczeństwo i sprawia, że możesz udzielić pomocy pozostałym uczestnikom wycieczki.

14. Łopata śnieżna

Lawinowe ABC to trzy nieodłącznie związane ze sobą elementy. Odpowiednia łopata śnieżna pomoże w odkopaniu ofiary z lawiniska. To jeden z tych gadżetów, który należy mieć ze sobą w trudnym terenie, ale najlepiej byłoby, gdyby pozostał w plecaku. Powinna być lekka i kompaktowa, co docenisz w trakcie wycieczki, ale jednocześnie z dużą powierzchną szufli.

Tak naprawdę zalety dobrej łopaty poznasz niestety dopiero w trakcie działania w lawinisku. Nie warto na niej oszczędzać, bo od jej efektywności w wymagających warunkach może zależeć życie drugiego człowieka. Warto dokonywać wyboru w myśl zasady: zabierz ze sobą taką łopatę, którą chciałbyś zostać odkopywany z lawiny.

15. Sonda lawinowa

Jak pakowanie plecaka skiturowego to i lawinowe ABC. Sonda to jego trzecia część składowa, która jest stosunkowo lekka i niewielka po spakowaniu. Pozwoli ona na określenie miejsca i głębokości, na której znajduje się zasypana lawiną osoba. Jest składana, szybko rozłożysz ją do długości ponad dwóch metrów. Posiadając komplet sprzętu lawinowego możesz przyczynić się do sukcesu ewentualnej akcji ratowniczej. 

Ważna jest oczywiście umiejętność właściwego się nim posługiwania. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w odpowiedni kurs lawinowy, gdzie zdobędziesz wiedzę na temat występowania lawin, obserwacji pogody, ale i działania w sytuacji awaryjnej. Pozwala również przećwiczyć różnego rodzaju scenariusze, co daje większe szanse na powodzenie ewentualnej akcji. 

 

kask na skitury
Należy pamiętać również o zabraniu kasku, a odpowiedni plecak skiturowy umożliwi jego wygodne przenoszenie (fot. 8academy).

16. Kask

Last but not least kask na skitury. Wiele osób działających zimą na nartach decyduje się na używanie kasku wspinaczkowego. Jest to najczęściej spowodowane jego wagą i wentylacją. Natomiast należy pamiętać, że tego typu kaski nie są przygotowane do ochrony w razie wypadku podczas zjazdu. Ich głównym zadaniem jest osłona przed uderzeniem z góry, najczęściej w przypadku spadającego kamienia. Kask skiturowy musi osłaniać również w razie uderzeń bocznych, dlatego warto pomyśleć nad modelem przeznaczonym do tego sportu.

Warto przemyśleć transport kasku podczas wybierania plecaka skiturowego. Modelem wyposażonym w siatkę na kask jest na przykład Blue Ice Kume 38 L. Można założyć go już na początku wycieczki, szczególnie jeśli poruszasz się w trudnym lub eksponowanym terenie. Natomiast gdy podejście nie sprawia większych problemów, można założyć go dopiero na czas zjazdu. Wtedy wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem okaże się dołączona siatka na kask. Pozwala ona przytroczyć kask nazewnętrz, dzięki czemu oszczędzisz miejsce w środku plecaka.

17. Nawigacja

Ostatnia, ale bardzo ważna kwestia nawigacji. W plecaku powinna znajdować się mapa terenu, w który się wybierasz. Wydaje się to oczywiste, ale warto o tym przypomnieć. Dodatkowym elementem wyposażenia może być również GPS z wgranymi trackami, który umożliwi znalezienie drogi w razie pogorszenia warunków pogodowych. W nawigowaniu może też pomóc naładowany telefon z wgraną aplikacją z mapami. Zimą należy jednak pamiętać, że z uwagi na niskie temperatury trzeba go odpowiednio zabezpieczyć.

                 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.